Ήττα για Παγδατή στο Τσενγκντού

Ο Μάρκος Παγδατής ηττήθηκε στον 1ο γύρο του Chengdu Open από τον Μάλεκ Τζαζίρι και αποχαιρέτησε πρόωρα την διοργάνωση της Κίνας. Εκτός θεσμού τέθηκε και ο Γκαέλ Μονφίς!

Ο Κύπριος πρωταθλητής δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και μετά από περίπου δυόμιση ώρες αγώνα ηττήθηκε από τον Τυνήσιο Μάλεκ Τζαζίρι, με 7-6(7), 1-6, 6-2 και είπε αντίο πρόωρα στο Chengdu Open.

Ο Παγδατής απόλεσε και σετ πόιντ στο εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης, μη μπορώντας να κάνει το 1-0 υπέρ του και μοιραία “στέρευσε” από δυνάμεις στο τρίτο και καθοριστικό σετ, στο οποίο οδηγήθηκε το ματς, κερδίζοντας εκεί μόλις δυο γκέιμς.

Πέρσι, ο Μάρκος είχε φτάσει μέχρι τον μεγάλο τελικό του θεσμού στην Κίνα, όπου εγκατέλειψε με κλάμματα, προδομένος από αφόρητους πόνους στη μέση του. Ο Ντένις Ιστόμιν είχε αναδειχθεί πρωταθλητής.

Με αυτήν την ήττα από τον 1ο μόλις γύρο του Chengdu Open, ο Παγδατής θα δει τον εαυτό του να χάνει τουλάχιστον 24 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ και από το Νο92 θα πέσει στο Νο124, στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Θύμα έκπληξης στον 1ο γύρο του Chengdu Open έπεσε και ο Γκαέλ Μονφίς, ο οποίος αποκλείστηκε από τον Νοτιοαφρικανό Τζορτζ Λόιντ Χάρις, με 3-6, 6-2, 6-1.

Ο Σαμ Κουέρι συνεχίζει στο τουρνουά, αφού επιβλήθηκε του Αργεντινού Γκουίντο Πέγια με 7-6(6), 6-1, ενώ ο Βάσεκ Πόσπισιλ κέρδισε τον Ράντου Άλμποτ με 6-3, 6-4. Ο… τυχερός Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμε, ο οποίος αγωνίζεται ως Lucky Loser, κέρδισε τον Γίμπινγκ Γου με 6-3, 6-7(2), 6-1 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο.

Τρίτη 25/9: 1ος Γύρος Chengdu Open

Jaziri (Tunisia) beat Baghdatis (Cyprus) 7-6(7), 1-6, 6-2
Harris (South Africa) beat Monfils (France) 3-6, 6-2, 6-1
Querrey (USA) beat Pella (Argentina) 7-6(6), 6-1
Fritz (USA) beat Tseng (Taipei) 3-6, 6-3, 6-4
Auger Aliassime (Canada) beat Wu (China) 6-3, 6-7(2), 6-1
Pospisil (Canada) beat Albot (Moldova) 6-3, 6-4
Kukushkin (Kazakhstan) beat Sandgren (USA) 6-4, 6-3