Στο φινάλε η ΤΣΣΚΑ

Η Μπάγερν Μονάχου πίεσε... όσο δεν πήγαινε την ΤΣΣΚΑ, όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρήκε αντίδραση, κυριάρχησε στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Μέχρι το 30ο λεπτό, η ΤΣΣΚΑ έβλεπε... κατάματα την ήττα από την Μπάγερν, η οποία ήταν τρομερά ανταγωνιστική (52-57). Κάπου εκεί όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ξύπνησαν, κυριάρχησαν απόλυτα (25-13) και έφτασαν στην 14η φετινή τους νίκη. Στο 9-10 έπεσαν οι Βαυαροί, που έδειξαν πάντως εξαιρετικό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Μεγάλο ματς από τον Ουίλ Κλάιμπερν, game changer ο Τζοέλ Μπολομπόι για τους νικητές.

H Μπάγερν ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αστοχία της ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Μονάχου προηγήθηκε με 20-6 στο 8ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 13-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Ρωσίας να ισορροπεί και να παίρνει ρόλο οδηγού στο παρκέ. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε «στροφές» με τους Κλάιμπερν και Κουρμπάνοφ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο -2 (35-37).

Το παιχνίδι έγινε... ντέρμπι και αυτό επιβεβαιώθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά την προσπάθεια της ΤΣΣΚΑ για ανατροπή, η Μπάγερν κρατούσε σταθερά το προβάδισμα, ενώ προηγήθηκε με πέντε (52-57) στο 30ο λεπτό.

Το τέταροτ δεκάλεπτο έφερε... αντίδραση γαι την ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα της Μόσχας επέβαλλε τον ρυθμό της, πήρε προβάδισμα όταν χρειάστηκε (70-64, 37') και τελικά έφτασε στη νίκη (77-70), έχοντας ως... γερό πάτημα το επιμέρους 25-13 της περιόδου.

Δεκάλεπτα: 13-20, 35-37, 52-57, 77-70