Τεσσάρα και βλέπει Ευρώπη!

Εντυπωσιακή η Χετάφε στο «εξάποντο» με την 5η Αλαβές, την έκανε... σμπαράλια (4-0) και την πλησίασε στον πόντο. Από δύο γκολ Μάτα και Μολίνα...

Σπουδαία εμφάνιση και επιβλητική νίκη από την ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Primera Division. Η Χετάφε ήταν καταιγιστική και με το επιθετικό της δίδυμο να σκοράρει από δύο φορές (ο Μάτα είχε και μία ασίστ), έφτασε στο θριαμβευτικό 4-0 επί μίας άμεσης αντιπάλου της στη μάχη της Ευρώπης.

Ο Μάτα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 33' κι ο Μολίνα με το καλημέρα της επανάληψης (46') διπλασίασε τα τέρματα της ομάδς του. Λίγα λεπτά αργότερα (55') ο 36χρονος στράικερ (Μολίνα) βρήκε ξανά δίχτυα και με τη δεύτερη ασίστ του Κριστόφορο στο ματς, ο Μάτα "υπέγραψε" τον θρίαμβο των γηπεδούχων στο 88'.

Με τη νίκη αυτή η Χετάφε παρέμεινε στην 6η θέση, αλλά πλέον μόλις στο -2 από τις Ρεάλ και Σεβίλλη που βρίσκονται στην 3η!