Πήρε το ντέρμπι η Νάπολι (στιγμιότυπα)

Η Νάπολι νίκησε, τόσο τις απουσίες, όσο και την Λάτσιο (2-1), διατήρησε απόρθητη την έδρα της και μείωσε στους 6 βαθμούς την απόσταση από την κορυφή.

Έπαιζε δίχως ολόκληρο τον άξονα της (Κουλιμπαλί, Άλαν, Χάμσικ, Ινσίνιε) απέναντι σε μία ομάδα που κυνηγά με αξιώσεις το Champions League. Ωστόσο, για μία ακόμα φορά μίλησε ο νόμος του Σαν Πάολο, ένα γήπεδο που παραμένει (και) φέτος απόρθητο.

Η Νάπολι επικράτησε με 2-1 και μείωσε στους 6 βαθμούς την απόσταση από την Γιουβέντους, δείχνοντας ότι όσο την παίρνει θα παραμένει σε απόσταση βολής.

Τα πάντα για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι κρίθηκαν στο πρώτο μέρος, όπου οι παρτονοπέι ήταν πολύ καλύτεροι.

Ο Μίλικ έχασε τις δύο πρώτες μεγάλες ευκαιρίες (13’, 23’), όμως η Νάπολι κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε δύο τέρματα. Μία ατομική ενέργεια του Καγεχόν (34’) έφερε το 1-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μίλικ με άψογη εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0.

Η Λάτσιο ξύπνησε στην επανάληψη, μείωσε σε 2-1 με διαγώνιο σουτ του Ιμόμπιλε, όμως η αποβολή του Ατσέρμπι (70’) ήταν το καλύτερο νέο για την Νάπολι, που κράτησε ως το τέλος την πολύτιμη νίκη.