(ΟΛΑ τα αποτελέσματα) Μισή ντουζίνα η Ιταλία/ Επική ανατροπή η Δανία

Η Ιταλία φιλοδώρησε με μισή ντουζίνα γκολ τον σάκο του μποξ που λέγεται Λίχτενσταϊν (6-0), ενώ η Δανία πέτυχε ασύλληπτη ανατροπή μες την Ελβετία με τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (3-3).

Αυτό που δείχνει σε πρώτη φάση η νέα Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι είναι πως σε πρώτη φάση έχει τον τρόπο να «καθαρίζει» τα λεγόμενα εύκολα παιχνίδια εντός έδρας.

Η «σκουάντρα ατζούρα» έκανε το απόλυτο και μετά το 2-0 επί της Φινλανδίας φιλοδώρησε με μισή ντουζίνα γκολ το Λιχτενστάιν, λίγο πριν την επίσκεψη της στην Αθήνα για τον αγώνα με την Εθνική Ελλάδας.

Το ματς δεν χωράει σε σοβαρή κριτική, όποιος Ιταλός είχε κίνητρο, έβαζε και γκολ.

Δύο παίκτες (Σένσι, Παβολέτι) πέτυχαν το παρθενικό τους γκολ με την Εθνική Ιταλίας, ο αειθαλής Κουαλιαρέλα έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της «σκουάντρα ατζούρα», ο Κεν έβαλε και πάλι γκολ με το 6-0 να έρχεται διά περιπάτου.

Η Σουηδία πίστευε ότι έκανε την ανατροπή της ημέρας (αν όχι της χρονιάς), όταν το 2-0 στο Όσλο από την Νορβηγία έγινε 2-3 στο 91ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι με γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τουλάχιστον τον πόντο στο τρελό 3-3.

Την ίδια ώρα η Δανία πέτυχε το ακατόρθωτο. Τι κι αν έχανε με 3-0 στην Ελβετία μέχρι το 84ο λεπτό; Με τρία γκολ από εκείνο το σημείο και μετά πήρε κι αυτή το 3-3 σε ένα ακόμα απίστευτο παιχνίδι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών για το Euro 2020