Τρομερό ματς, «Χ»αμένη η Λεβάντε

Με... τρελό ρυθμό και ισόπαλο σκορ ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Λεβάντε με την Εσπανιόλ για την 33η αγωνιστική της LaLiga. Στο 2-2 οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους στη Βαλένθια να ισοφαρίζουν δις και να βλέπουν τον Ροσίνα ν' αποβάλλεται με χαζό μαρκάρισμα. Δοκάρι στο 87' για τους Καταλανούς, παραμένει σε σοβαρότατο κίνδυνο η ομάδα του Πάκο Λόπεθ.

Το σκορ άνοιξε για την Εσπανιόλ ο Μπόρχα Ινγκλέσιας με ωραίο δεξί σουτ εκτός περιοχής στην κλειστή γωνία, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πετύχει ακόμα ένα γκολ πριν την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, αλλά να μη μετράει ποτέ. Ο ρέφερι θεώρησε πως το χέρι που έκανε στη φάση του 45ου λεπτού ο Μαρκ Ρόκα τον ευνόησε, ακόμα κι αν ήταν εξ επαφής από κόντρα, με αποτέλεσμα να μην κατακυρώσει το τέρμα.

Η Λεβάντε έφτασε στην ισοφάριση στο 62ο λεπτό με τον Ρούμπεν Βέζο να παίρνει ωραία κεφαλιά από στημένη φάση, με την άμυνα της Εσπανιόλ να «κοιμάται» παντελώς, ωστόσο, το προβάδισμα ανακτήθηκε άμεσα για την ομάδα Ρούμι. Ο Μαρκ Ρόκα με δυνατό σουτ από το δεύτερο δοκάρι έπειτα από γύρισμα του Νάλντο έκανε το 1-2, με το VAR αυτή τη φορά να δικαιώνει την ομάδα της Βαρκελώνης, αφού δεν υπήρχε οφσάιντ όπως φάνηκε με μια πρώτη ματιά. Στο 72ο λεπτό ο Ροσίνα με τρομερό αριστερό σουτ στο κέντρο της εστίας ισοφάρισε ξανά για τη Λεβάντε, όμως, λίγο αργότερα έκανε κάκιστο μαρκάρισμα με τα δυο πόδια και αποβλήθηκε αδιαμαρτύρητα...

Και κάπου εκεί άρχισε η μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω, ο Μάρτι στο 83' έχασε μεγάλη ευκαιρία για το σύνολο του Πάκο Λόπεθ να κάνει τεράστια ανατροπή με παίκτη λιγότερο, ο Πέρες στην απέναντι εστία είχε δοκάρι στο 87' σε σουτ από πλάγια θέση και το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους...