Πρώτος τελικός για την Λειψία

Η Λειψία πιστοποίησε ακόμα μία φορά ότι είναι η ομάδα που έρχεται, αφού επικράτησε με 1-3 του Αμβούργου και προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελικό γερμανικό κυπέλλου.

Ήταν μία μάχη ανάμεσα στην παράδοση και την εμπορευματοποίηση, ανάμεσα στο παλιό και το modern football. Το Αμβούργο που βρέθηκε σε ημιτελικό κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια έκανε ότι περνούσε, αλλά η διαφορά δυναμικότητας με την Λειψία (αήττητη στα 12 επίσημα ματς) και το χάσμα της μιας κατηγορίας δεν μπορούσε να γεφυρωθεί.

Δίχως τον τραυματία Κυργιάκο Παπαδόπουλο, το Αμβούργο πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 1-1 από τα γκολ των Τζάτα (24’) και Πόουλσεν (12’), όμως η επανάληψη ήταν παράσταση για έναν ρόλο.

Το αυτογκόλ του Γιάνιτσιτς (53’, 1-2) έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων, που υπέκυψα στην ανωτερότητα της Λειψίας που βρήκε και τρίτο γκολ με τον Φόρσμπεργκ (72’, 1-3) και προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελικό κυπέλλου Γερμανίας, όπου περιμένει μία εκ των Μπάγερν Μονάχου και Βέρντερ Βρέμης.