Άγιαξ με… σπασμένα φρένα!

Ο Άγιαξ επικράτησε με σκορ 4-2 της Φίτεσε, έφτασε τις έξι συνεχόμενες νίκες και απολαμβάνει προσωρινά την μοναξιά της κορυφής στην Eredivisie.

Ο Άγιαξ πηγαίνει με… σπασμένα φρένα και φροντίζει να το δείχνει σε κάθε παιχνίδι και σε κάθε διοργάνωση. Ο «Αίαντας» ξεπέρασε εύκολα και το εμπόδιο της Φίτεσε με σκορ 4-2, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής στην Eredivisie και απολαμβάνει προσωρινά την μοναξιά της κορυφής, περιμένοντας το αποτέλεσμα της Αϊντχόφεν, η οποία αγωνίζεται τη Μ. Πέμπτη (25/4, 21:45) στην έδρα της Βίλεμ.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ, που έφτασε τις έξι συνεχόμενες νίκες με τέρματα 23-8, προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ζίγεκ (41’) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς μέσα σε ένα τετράλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου με τους Τάντιτς (55’ πεν.) και Ντε Λιχτ (58’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν οχτώ λεπτά αργότερα με τον Ναβαρόνε για να έρθει στο 80’ ο Τάντιτς και πάλι με πέναλτι έκανε το 4-1. Τον… επίλογο έγραψε στο 82’ ο Νταρφαλού, που διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπερό στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις νίκες μετά από τέσσερα παιχνίδια για την Αλκμάαρ, που επικράτησε 2-1 της Χέρακλες και ουσιαστικά «κλείδωσε» την τέταρτη θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 8’ με τον Στενγκς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πριν «βγει» το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41’ με τον Κούβας. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 66’ ο Γκούντμουντσον, ο οποίος χάρισε τη νίκη στην ΑΖ.

Στον «τελικό»-παραμονής, η Ντε Γκράαφστσαπ νίκησε 1-0 την Έμμεν και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της, καθώς μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά την αντίπαλό της, που βρίσκεται στην 15η θέση και πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε στο 12’ ο Σέρανεν.

Στο πλέον αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι της ημέρας, Χέρενφεν και Φένλο ήρθαν ισόπαλες 2-2, προσφέροντας απλόχερα θέαμα. Και τα δύο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Φλαπ (28’ και 75’), ενώ για τους φιλοξενούμενους, που βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά… επέστρεψαν, τα γκολ πέτυχαν οι Γκροτ (56’) και Στέιν (89’).