Νίκη... Europa η Πλζεν! (στιγμιότυπα)

Στη Μόσχα έκανε το πρώτο βήμα και στην Τσεχία η Πλζεν με σούπερ εμφάνιση επικράτησε 2-1 της Ρόμα και βρέθηκε στους «32» του Europa League.

Οι δυο νίκες της ήρθαν στο πιο κομβικό σημείο και η Πλζεν πανηγυρίζει την πρόκριση στους «32» του Europa League. Oι Τσέχοι μετά το μεγάλο διπλό στη Μόσχα, υποδέχθηκαν τη Ρόμα με την ψυχολογία στα ύψη, επικράτησαν 2-1 της Ρόμα και πήραν την 3η θέση, παρά το ότι ισοβάθμησαν με τους Ρώσους. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη της αντιπάλου, όμως δεν είχαν ουσία. Στο 26ο λεπτό, ο Σαντόν έκανε τη γκάφα, αλλά ο Κόβαρικ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Διαφορετικό το σκηνικό στην επανάληψη, στο 62' πάλι από λάθος της άμυνας, ο Κόβαρικ βρέθηκε σε θέση βολής και πέτυχε το 1-0. Η απάντηση της Ρόμα ήταν άμεση και ο Ουντέρ πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 1-1. Οι Τσέχοι πίεσαν, οι Ιταλοί είχαν αργές επιστροφές (μοιραίος ο Σαντόν) και στο 72' ο Τσόρι διαμόρφωσε το 2-1.