Ακάθεκτη η Γκλάντμπαχ

Η Γκλάντμπαχ κέρδισε με 2-0 τη Νυρεμβέργη, έφτασε τις 11 σερί νίκες στην έδρα της και διατηρεί τη θέση της στην τριάδα.

Το εντυπωσιακό σερί της Γκλάντμπαχ εντός έδρας συνεχίζεται και έχει φέρει το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της. Τα πουλάρια δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Νυρεμβέργη, όμως έφτασαν σε ακόμη μία νίκη, την 11η συνεχόμενη μπροστά στο κοινό τους, μένοντας στην τριάδα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 6’ ο Φουκς είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, ενώ στο 39’ Ζακάρια έσωσε τους γηπεδούχους στη γραμμή.

Στο 43’ η Γκλάντμπαχ κέρδισε πέναλτι, όμως η έμπνευση του Αζάρ να το εκτελέσει α λα Πανένκα αποδείχθηκε πλήρως αποτυχημένη, με την μπάλα να περνάει άουτ!

Ο Βέλγος πήρε το αίμα του πίσω με το ξεκίνημα της επανάληψης, κάνοντας το 1-0 στο 47’, πριν ο Πλέα κάνει το τελικό 2-0 στο 86’, με τους παίκτες του Χέκινγκ να έχουν τον έλεγχο στην επανάληψη.