Δύσκολη αλλά ΠΟΛΥΤΙΜΗ νίκη για Μαν. Σίτι! (φώτος/βίντεο)

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με 1-0 την Τότεναμ, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Το παρθενικό γκολ του Foden στην Πρέμιερ μόλις στο 5΄ ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Γκουαρδιόλα. Λίγα 24ωρα μετά τη συναρπαστική ρεβάνς για τους "8" του Τσάμπιονς Λιγκ που βρήκε την Τότεναμ να πανηγυρίζει την πρόκριση στους "4", αυτή τη φορά πανηγύρισε η Σίτι. Οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο για τον τίτλο. Στην 1η θέση με 86 βαθμούς, στο +1 από τη Λίβερπουλ. Η Τότεναμ στην 3η θέση με 67β.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

3΄ Ευκαιρία για την Τότεναμ με τον Son. Σε ετοιμότητα ο Ederson

5΄ ΓΚΟΛ/Ο Phil Foden το 1-0 για τη Σίτι! Υπέροχη προσπάθεια από τον Bernardo, ασίστ με κεφαλιά ο Aguero και εύκολα ο "μικρός" από κοντά το γκολ. Για πρώτη φορά ο 18χρονος σκοράρει σε αγώνα της Πρέμιερ Λιγκ

14΄ Σπουδαία απόκρουση του Ederson σε τετ-α-τετ με τον Eriksen

17΄ Με τάκλιν θα σταματήσει τον Son o Laporte, λίγο πριν βγει φάτσα με τον Ederson

20΄ 61%-39% η κατοχή μπάλας για τη Σίτι

30΄ Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ψάχνουν το 2ο γκολ

38΄ Αναγκαστική αλλαγή για τη Σίτι- Τραυματίας ο De Bruyne, μέσα ο Fernadninho

44΄ Νέα μεγάλη φάση για την Τότεναμ. Κούρσα από τον Son, αλλά ο Ederson έχει την... απάντηση με τα χέρια

Λήξη ημιχρόνου (Το γκολ η Σίτι, η Τότεναμ τις ευκαιρίες. Κορυφαίος  του πρώτου 45λεπτου ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων)

71΄ Πλησίασε στο 2-0 η Σίτι, αλλά ο Gazzaniga είπε ΟΧΙ στον Sterling

73΄ Πρώτη μεγάλη φάση για την Τότεναμ στην επανάληψη με τον Lucas. Μπορούσε για πολύ καλύτερο τελείωμα απέναντι στον αντίπαλο κίπερ