«Ξελάσπωσε» την Θέλτα ο Μπουφάλ

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σοφιάν Μπουφάλ, η Θέλτα επικράτησε με 2-1 της Χιρόνα στο ντέρμπι παραμονής στην LaLiga και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Το ματς στο «Μπαλαΐδος» ήταν η επιτομή του «ο θάνατός σου η ζωή μου», καθώς τόσο η Θέλτα όσο και η Χιρόνα επιζητούσαν την νίκη για να αποκτήσουν μια απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 34ο λεπτό με το 11ο τέρμα του Ιάγκο Άσπας στο πρωτάθλημα, ενώ ο Πορτού ισοφάρισε προσωρινά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Τελικά ο Σοφιάν Μπουφάλ έδωσε το «φιλί της ζωής» στην ομάδα του Φραν Εσκριμπά με το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 69ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Θέλτα αναρριχήθηκε στην 14η θέση και έφτασε στους 35 βαθμούς, τρεις μακριά από την επικίνδυνη ζώνη, την ίδια στιγμή που η Χιρόνα παρέμεινε στους 34 βαθμούς.