Εκλεισε όπως έπρεπε (βίντεο)

Η Γκρανάτα δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για Ευρώπη αλλά ολοκλήρωσε με ψηλά το κεφάλι τη φετινή σεζόν.

Η Τορίνο του Βάλτερ Ματσάρι ήταν μία από τις πιο... τίμιες ομάδες της φετινής Serie A, φτάνοντας κάποια στιγμή να διεκδικεί ακόμη και την έξοδο στο Champions League. Τελικά δεν κατάφερε να βγει ούτε στο Europa League, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ήταν μια επιτυχημένη σεζόν, η οποία έκλεισε με το αποτέλεσμα που έπρεπε: Με νίκη, δηλαδή, απέναντι στην κυπελλούχο Λάτσιο.

Επειτα από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, η Γκρανάτα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και άνοιξε το σκορ στο 51' με τον Ιάγο Φαλκέ, για να γίνει δύο λεπτά αργότερα το 2-0 από τον Λούκιτς, ο οποίος απέφυγε και τον Προτό. Η Λάτσιο, η οποία είχε πολλές απουσίες, μείωσε στο 66' με τον Ιμόμπιλε, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1 στο 80' από τον Ντε Σιλβέστρι, μετά την απόκρουση του Προτό σε σουτ του Τζάτζα.