"Βασίλισσα" της Αφρικής η Αλγερία!

Με γκολ από το δεύτερο λεπτό η Αλγερία άντεξε στην πίεση της Σενεγάλης και με το 1-0 στέφθηκε πρωταθλήτρια Αφρικής μετά από 29 χρόνια!

Ήταν η ομάδα του πεπρωμένου. Φάνηκε αυτό από τον τρόπο που πέρασε στον τελικό με το γκολ του Μαχρέζ στις καθυστερήσεις του ημιτελικού με την Νιγηρία.

Φάνηκε αυτό από τον τρόπο που στην πρώτη φάση του τελικού πέτυχε το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία των τελικών του Κόπα Άφρικα.

Ένα απονενοημένο σουτ του Μπουνετζά κόντραρε στο πόδι του Σανέ, η μπάλα πήρε απίστευτη τροχιά και το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τα καλά (2’, 1-0).

Στο υπόλοιπο παιχνίδι η ομάδα του Τζαμέλ Μπελμαντί απλώς περίμενε. Έπαιξε πίσω από την μπάλα (όπως και με την Νιγηρία) για την ακρίβεια δεν έκανε άλλη φάση στον αγώνα.

Ο Εμπάιγ Νιάνγκ ήταν σε δύο φάσεις (41’, 66’) ο μοιραίος για την Σενεγάλη, που ζήτησε δύο πέναλτι, όμως το 1-0 έμεινε ως το τέλος, με την Αλγερία να επιστρέφει στην κορυφή της μαύρης ηπείρου για πρώτη φορά μετά το 1990.