Ο τρομερός ΓΙΑΝΝΗΣ νίκησε τον "μαγικό" Ντόντσιτς!

Οι Μπακς (34-12) του Γιάννη Αντετοκούνμπο παραμένουν στην κορυφή του ΝΒΑ αφού επικράτησαν των Μάβερικς (20-26) με 116-106 χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Greek Freak! Έκανε το πρώτο του triple double ο Ντόντσιτς, δεν έπαιξε ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Το πολυαναμενόμενο match-up Γιάννη με Κώστα Αντετοκούνμπο δεν πραγματοποιήθηκε αφού ο Ρικ Καρλάιλ κράτησε στον πάγκο τον αδελφό του Greek Freak, ο οποίος πρόσθεσε ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση στο ενεργητικό του, τελειώνοντας το ματς με 31 πόντους (10/12 βολές, 10/20 σουτ εντός πεδιάς), 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 λάθη στα 36' που έμεινε στο παρκέ. Για τους Τεξανούς, ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε το πρώτο triple-double της καριέρας του στο ΝΒΑ, έχοντας 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Ο αγώνας

Οι Μπακς διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη περίοδο του αγώνα με τους Μάβερικς, εκεί όπου ο Μπρουκ Λόπεζ έδωσε λύσεις πίσω από τα 7μ.25 (3/5 τρίπ.) κουβαλώντας επιθετικά τα «Ελάφια» μαζί με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Greek Freak μέτρησε 8 πόντους με 4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ στα 8' που έμεινε στο παρκέ σε κόντρα στους Τεξανούς που στηρίχθηκαν στον Μπράνσον (7π.). Το Ντάλας ανέβασε την απόδοσή του στη δεύτερη περίοδο, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Ουέσλι Μάθιους ο οποίος πέτυχε 12 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/4 δίποντα σε αυτό το προβάδισμα ενώ ο ΝτεΆντρε Τζόρνταν έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Μάβερικς, κάνοντας το 46-47 με κάρφωμα στα 3'58" για το ημίχρονο στο Μιλγουόκι! Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 57-59,  βελτιώνοντας τα ποσοστά τους στο τρίποντο (3/9 στην πρώτη περίοδο, 6/10 στη δεύτερη). Οι Μπακς αντέδρασαν στο τρίτο δωδεκάλεπτο, έκαναν σερί 8-0 και προηγήθηκαν 73-68 ενώ ο Μάλκολμ Μπρόγκντον ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 92-82 από τη γραμμή των βολών την ώρα που ο Λούκα Ντόντσιτς... φλέρταρε με το triple double (10π., 9ριμπ., 9ασ. στο 36') κάτι που τελικά πέτυχε στα 5'26" για το φινάλε με την ασίστ στο ΝτεΆντρε Τζόρνταν. Οι Μαβς έκαναν 11-0 σερί στο φινάλε, μείωσαν σε 104-98 όμως οι Μπακς άντεξαν στην πίεση κι έφτασαν στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-26, 57-59, 92-84, 116-106