1-0 οι Μπακς, διέλυσαν τους Πίστονς με κορυφαίο το Γιάννη

Όσοι θεωρούσαν τους Πίστονς τη λιγότερο επικίνδυνη ομάδα από το group εκείνων που πάλευαν μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου για την είσοδο στα playoffs (Νετς, Μάτζικ, Πίστονς, Χιτ, Χόρνετς), μάλλον αισθάνονται δικαιωμένοι μετά από το Game 1 της σειράς με τους Μπακς.

Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο διέλυσε, ρεζίλεψε, ποδοπάτησε τα Πιστόνια (121-86) και έδειξε πως θα καθαρίσει με συνοπτικές διαδικασίες την πρόκριση στον δεύτερο γύρο όπου θα συναντήσει τον νικητή του ζευγαριού Σέλτικς - Πέισερς.

Έρικ Μπλέντσο, Κρις Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ έβαλαν όλοι το λιθαράκι τους, ο Τζορτζ Χιλ έκανε εξαιρετική δουλειά ερχόμενος από τον πάγκο, την ώρα που η δίχως τον Μπλέικ Γκρίφιν ομάδα του Ντιτρόιτ είχε ελάχιστους διακριθέντες και μοναδικό πραγματικά καλό τον Λουκ Κέναρντ.

O MVP

MVP της κανονικής περιόδου, MVP και στο πρώτο ματς των playoffs. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι σε εκπληκτική κατάσταση και το απέδειξε για άλλη μια φορά. Έπαιξε μόλις 23 λεπτά για να σκοράρει 24 πόντους από 8/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 5/12 βολές, έκανε ρεκόρ καριέρας σε postseason με 17 ριμπάουντ (14 αμυντικά - τρία επιθετικά), έδωσε τέσσερις ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και στη συνέχεια παρακολούθησε την τέταρτη περίοδο από τον πάγκο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 29/47 δίποντα έκλεισαν οι Μπακς τον αγώνα, την ώρα που οι Πίστονς μετρούσαν μόλις οκτώ εύστοχα τρίποντα σε 27 προσπάθειες. Πολύ αξιόλογο το stat-line του Στέρλινγκ Μπράουν που καλύπτει το κενό του τραυματία Μάλκολμ Μπρόγκντον (11 πόντοι από 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο σε 24:40).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η καλή βραδιά των Μπακς φάνηκε από νωρίς. Ο Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος στα πρώτα λεπτά, πέτυχε οκτώ πόντους στο τέταρτο λεπτό (15-4), οι συμπαίκτες του ακολούθησαν και το 24-8 στο έκτο λεπτό δεν άφηνε στους Πίστονς περιθώρια για να ελπίζουν σε κάτι ιδιαίτερο. Το 38-18 της πρώτης περιόδου και το 60-35 πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο βοήθησαν τον Μπουντενχόλζερ να μοιράσει τα λεπτά και να διαχειριστεί άψογα εκείνα του Greek Freak, με το 70-43 του ημιχρόνου να μοιάζει μικρό για την κυριαρχή των γηπεδούχων, την ολοκληρωτική τους κυριαρχία στο ματς. Αν δεν είχαν 8/23 τρίποντα, τότε το κοντέρ θα είχε γράψει εξωπραγματική επίδοση.

Με τον Αντετοκούνμπο να καρφώνει από τη βολή, με τους περιφερειακούς να βάζουν τα σουτ και με τους Πίστονς ανήμπορους να κάνουν ακόμη και βασικά πράγματα, η διαφορά έφτασε τους 43 (97-54) πριν το κλείσιμο της τρίτης περιόδου και η τέταρτη είχε έναν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μπουντενχόλζερ κράτησε τους βασικούς στον πάγκο, άπαντες άρχισαν να σκέφτονται το Game 2 της σειράς και πως οι Μπακς θα κάνουν το 2-0 που θα τους φέρει δύο βήματα μακριά από τους ημιτελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-18, 70-43, 97-61, 121-86

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 14 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 24 (17 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόπεζ 14 (2), Μπράουν 11 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπλέντσο 15 (2), Κόνακτον 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χιλ 16 (1), Ιλιασόβα, Μίροτιτς 4 (2/8 σουτ), Γουίλσον 6, Φρεζίερ 7 (1)

ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Μπράουν 2, Μέικερ 4 (2/10 σουτ), Ντράμοντ 12 (12 ριμπάουντ), Έλινγκτον 5 (1), Τζάκσον 12 (5 ασίστ), Γκάλογουεϊ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 4, Κέναρντ 21 (8/14 σουτ), Σμιθ 4 (6 ασίστ), Πατσούλια 5 (9 ριμπάουντ), Τόμας 9 (1), Λούρ 2, Καλδερόν

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 29/47 δίποντα, 15/43 τρίποντα, 18/26 βολές, 54 ριμπάουντ (46 αμυντικά - 8 επιθετικά), 31 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Πίστονς: 27/65 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 8/13 βολές, 46 ριμπάουντ (39 αμυντικά - 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Το Game 2 της σειράς θα γίνει και πάλι στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι το βράδυ της Τετάρτης, τα ξημερώματα της Πέμπτης δηλαδή στις 03:00.