Ετσι, Final-4 από την τηλεόραση

Παράδοση άνευ όρων στο Κάουνας για τον Ολυμπιακό (80-60) που βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και αναζητεί την Πέμπτη ένα πλάνο που θα ανατρέψει την κατάσταση απέναντι στην καλολαδωμένη μηχανή της Ζαλγκίρις.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε άδειος και χωρίς λύσεις στο Κάουνας κι έχασε εύκολα την πρώτη ευκαιρία να ανακτήσει το αβαντάζ έδρας. Η Ζαλγκίρις που ήταν εμφανώς καλύτερη, σε όλη τη διάρκεια του ματς, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον θέλει άλλη μία νίκη για να βρεθεί στο Final Four. Κάπως έτσι, το Game 4 της Πέμπτης (26/4, 19:45) γίνεται ματς δίχως επιστροφή για τους «ερυθρόλευκους» και... match ball για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με «ζεστό» Ρόμπερτς (7π.) για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε με 7-13 στο 5'. Καβαλιάουσκας και Ούντριχ, όμως, ήρθαν από τον πάγκο για την Ζαλγκίρις κι έβαλαν μπροστά την ομάδα τους (21-19), η οποία είχε και τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα.

Οι Λιθουανοί αξιοποίησαν το μομέντουμ που «έχτισαν» και έκαναν ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει σκορ, η ρακέτα του ήταν ευάλωτη (16/19 2π. η Ζαλγκίρις στο 20') και η διαφορά εκτοξεύτηκε με σερί 12-0 από το 25-24 στο 37-24. Ο Πάνγκος έγραψε με τρίποντο το +16 (42-26), τη στιγμή που μόνο ο Σπανούλης έδινε σκορ στους φιλοξενούμενος. Τελικά, ο Ολυμπιακός συνήλθε και μείωσε σε 47-36 με τη λήξη του ημιχρόνου χάρη σε τρεις σερί καλές άμυνας. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν 14 ασίστ σε εκείνο το σημείο.

Πολύ καλύτερα μπήκε και στην τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις με αποτέλεσμα να βρίσκεται στο +14 (53-39) στο 24'. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με σερί 0-7 για το 53-46, αλλά ο Γιανκούνας βγήκε μπροστά για τους Λιθουανούς και διεύρυνε ξανά την απόσταση με συνεχόμενους πόντους (62-47, στο 28'). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τρίποντο του Τουπάν για το 67-50. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στην τέταρτη περίοδο με την διαφορά να... απογειώνεται (74-52, στο 24'). Η «μπίλια» έκατσε τελικά στο +20 (80-60) και οι δυο ομάδες κοιτάζουν πια το Game 4.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60