Νίκησε η Ελλάδα στο ντεμπούτο του Άγγελου, αλλά... (βίντεο)

Νίκησε η Εθνική Ελλάδος τη Φινλανδία στο ντεμπούτο του Άγγελου Αναστασιάδη στον πάγκο της με 1-0, αλλά ήθελε νίκη με +2 γκολ για να έχει ελπίδες για την πρώτη θέση στον όμιλό της στο Nations League. Με αυτογκόλ του Γκράνλουντ στο 25΄ πήρε τους τρεις βαθμούς η Ελλάδα. Κορυφαίος ο Τοροσίδης. Χειροκρότησε ο κόσμος την προσπάθεια των διεθνών. Παρουσιάστηκε βελτιωμένη η Εθνική με τον Άγγελο στην άκρη του πάγκου.

1' Έναρξη του ματς στο ΟΑΚΑ.

2' Ευκαιρία για την Εθνική Ελλάδας! Ο Μάνταλος κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Πέλκας άφησε την μπάλα, ο Μήτρογλου έκανε το σουτ εντός περιοχής κι ελαφρώς δεξιά, η μπάλα πάνω από την εστία του Χραντέτσκι.

5' Μπαλιά του Μανωλά για τον Μήτρογλου, δεν κατάλαβε ο δεύτερος την πρόθεση του πρώτου.

7' Όρθιος εδώ και δύο λεπτά ο Άγγελος Αναστασιάδης. Προς το παρόν παρακολουθεί το ματς, χωρίς να έχει δώσει οδηγίες στους παίκτες του.

9' Ευκαιρία για τους Φινλανδούς. Ο Πούκι βγαίνει από κανονική θέση από δεξιά, ο Ζέκα δεν μπορεί να τον φθάσει, ο Μανωλάς έχει κάνει κίνηση για να τον καλύψει. Ο επιθετικός της Νόριτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, αλλά άνοιξε το κοντρόλ. Ο Έλληνας γκολκίπερ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

11' Η Ελλάδα πιέζει ψηλά, οι Φινλανδοί όμως στην αντεπίθεση έδειξαν ότι μπορούν ν' απειλήσουν.

25'  ΓΚΟΛ 1-0 για την Ελλάδα με αυτογκόλ του Γκράνλουντ. Ο Τοροσίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πέλκας την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας, ο Χραντέτσκι απέκρουσε. Ο Γκράνλουντ στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

28΄ Αναγκαστική αλλαγή, ο Σιόβας στη θέση του Μανωλά

30' Μεγάλη ευκαιρία για τη Φινλανδία. Ο Πούκι βγήκε από δεξιά, ο Σιόβας βγήκε να τον κλείσει, αλλά έτσι άφησε κενό στο κέντρο της άμυνας. Ο Τούομινεν από το ύψος του πέναλτι πλασάρει, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας που υπερασπίζεται ο Βλαχοδήμος.

32' Ο Φορτούνης εκτέλεσε, ο Κουρμπέλης στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα ψηλά άουτ.

36' Ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Φορτούνης εκτελεί το φάουλ, ο Τοροσίδης πιο ψηλά από όλους πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα όμως άουτ.

45' Φάουλ για τη Φινλανδία. Ο Σόιρι προσπαθεί να μπει στην περιοχή, ο Παπασταθόπουλος τον σπρώχνει εκτός αυτής για να πάρει την μπάλα.