Ατσάλινη άμυνα, χρυσό διπλό!

Στα δύσκολα, η άμυνα είναι λεφτά στην τράπεζα. Ο Ολυμπιακός έπαιξε κάθε φάση σαν σε... τελικό, πέρασε από το Μόναχο (72-62) με ένα φοβερό τελευταίο 10λεπτο και περιμένει τη Ρεάλ για να αποδείξει που βρίσκεται το ταβάνι του.

ο παιχνίδι του Ολυμπιακού στη Βαυαρία ήταν ντέρμπι για 30', όμως στην τέταρτη περίοδο όλα άλλαξαν. Ο Βασίλης Σπανούλης «διάβαζε» και «εκτελούσε» την άμυνα των γηπεδούχων (9π., 4ασ.), οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Γιάνις Τίμα έκαναν step up (10π. ο καθένας) και οι «ερυθρόλευκοι» απέκτησαν το «πάνω χέρι».

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έπαιξε σκληρή άμυνα για 40', είδε τον Ζακ ΛεΝτέι να τελειώνει το ματς με double-double (12π., 12ρ.) και τον αρχηγό της να... μιλάει στο φινάλε, για να ανέβει στο 4-4 και να αφήσει πίσω τις ήττες από Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και Φενέρ. DNP ο Βαγγέλης Μάντζαρης, επέστρεψε στο ροτέισιον ο Σάσα Βεζένκοφ (7'). Από την άλλη, οι Γερμανοί, παρά την μεγάλη εμφάνιση του Ντέρικ Ουίλιαμς (15π.) και του Βλάντιμιρ Λούσιτς (15π.) υποχώρησαν στο 3-5.

Επόμενο παιχνίδι για τους Πειραιώτες το κρίσιμο με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ σε περίπου 48 ώρες (22/11, 21:00).