ΘΡΥΛΟΣ... από ατσάλι!

Ο Ολυμπιακός πήρε πολύ σημαντική νίκη και με δύσκολο τρόπο επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 88-81. Οι Πειραιώτες δεν έχασαν την ψυχραιμία τους όταν βρέθηκαν πίσω με 7 πόντους (66-73) και με τον Τουπάν πρωταγωνιστή έφτασε στη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και με το ψηλό σχήμα που επέλεξε ο Μπλατ (Βεζένκοβ, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ) βρέθηκε γρήγορα στο +8 (10-2, 4’). Η είσοδος του Παπανικολάου πρόσφερε ακόμη περισσότερη ενέργεια και με 5 δικούς του πόντους το σκορ έγινε 23-8 (8’).

Η Αναντολού αντέδρασε με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και με τρίποντα από τους Μοερμάν και Λάρκιν πλησίασε σε 27-24 (13’). Οι δύο ομάδες είχαν βρει απίστευτο ρυθμό στην επίθεση. Ο Τουπάν σκόραρε με κάθε ευκαιρία, όμως το ίδιο έκανε κι ο Μίσιτς με αποτέλεσμα το σκορ να είναι ελεγχόμενο (43-41, 18’). Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Σπανούλης έκανε ό,τι ήθελε και έτσι η διαφορά πήγε στο +7 (48-41, 20’), όμως ο Λάρκιν κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Λάρκι που δεν είχε σταματημό προηγήθηκαν με 51-55 (25’), την ώρα που οι Πειραιώτες στην επίθεση βιάζονταν περισσότερο από ποτέ. Ο Ουίλιαμς Γκος είχε κακές επιλογές σε αυτό το διάστημα και η επιστροφή στο παρκέ των Σπανούλη και Παπανικολάου άλλαξε την κατάσταση (65-65, 29’) παρά τα συνεχόμενα τρίποντα του Μίσιτς.

Ο Σίμον εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα ευστόχησε σε τρίποντο (66-73, 32’), αλλά Πρίντεζης, Σπανούλης και Τουπάν απάντησαν και έτσι ήρθε το προσπέρασμα με 74-73 (34’). Μέχρι τη λήξη του αγώνα το παιχνίδι κρινόταν σε λεπτή κλωστή. Πότε ο Σπανούλης και πότε ο Λάρκιν έβαζαν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους.  Ο Τουπάν όμως δεν έχανε σουτ και ο Γάλλος έδωσε το έναυσμα για το 83-79 (38’) και την νίκη τελικά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός στα τελευταία 3 λεπτά δέχτηκε μόλις 2 βολές χάρη στην εκπληκτική του άμυνα. Πολύ καλύτερος στα ριμπάουντ (39-26), ασίστ (20-16). Υπερχρήσιμα τα 10 εύστοχα τρίποντα.
ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άξελ Τουπάν σε 21:44 είχε 19 πόντους (2/3δ., 4/6τρ., 3/4β.) και 2 ριμπάουντ ενώ έπαιξε καλή άμυνα πάνω στον Λάρκιν.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακός στο δεύτερο ημίχρονο ο Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος που συνολικά είχε 5 πόντους (1/5δ., 1/4τρ), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ (όλες στο πρώτο 20άλεπτο) κι ένα λάθος.

Μάντζαρης και Βεζένκοβ έπαιξαν ελάχιστα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε double double (10π., 11ρ.) και ο Κώστας Παπανικολάου 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 79-79 ο Τουπάν έχει βρει δύσκολο σουτ, ο Στρέλνιεκς έχει προσφέρει κάρφωμα στον ΛεΝτέι και ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαία άμυνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Βασίλιε Μίσιτς στο πρόσωπο του Ζακ ΛεΝτέι με το οποίο ισοφάρισε σε 79-79.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός το 66.5% στις βολές. Η Εφές τις κακές επιθέσεις στο τελευταίο τρίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-46, 65-68, 88-81