Επίδειξη ανωτερότητας και... σκούπα ο ΠΑΟΚ σε ΑΕΚ!

Για 4η φορά φέτος ο ΠΑΟΚ κέρδισε καθαρά την πρωταθλήτρια BCL ΑΕΚ και σκούπισε τη σειρά (93-86)! Μεγάλο μπάσκετ με ρεσιτάλ στην επίθεση από τον Δικέφαλο του Βορρά που ήταν ανώτερος και στα 40 λεπτά.

Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην περιφέρεια στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τον Μάικ Γκριν να ξεκινάει ορεξάτος την αναμέτρηση κατάφερε να πάρει προβάδισμα (11-8, 4’). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος φώναξε παρών στην αναμέτρηση και με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε το σκηνικό (13-17, 6’). Η Ένωση προσπαθούσε να ισορροπήσει την κατάσταση, όμως ο ΠΑΟΚ έβρισκε λύσεις με τον Πέτεγουεϊ (18-22, 9’). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και με τον Κόνιαρη να... μιλάει τελευταίος έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 5 πόντων (23-28).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ προσπάθησε μέσα από την άμυνά της να αλλάξει την κατάσταση. Και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (27-30, 14’). Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης βρήκε ρυθμό και ο ΠΑΟΚ «έχτισε» διαφορά μέσα σε λίγες φάσεις (29-37, 16’). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και ο Πέτεγουεϊ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-39, 16’).

Λίγο αργότερα, μάλιστα, ο Ζάρας ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (33-44, 17’). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με μπροστάρη τον Πάντερ μάζεψε τη διαφορά (41-46, 19’). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η κατάσταση δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το +5 για το 41-46.

Ο ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, κάτι που τον βοήθησε να ανεβάσει τη διαφορά εκ νέου (41-49, 21’). Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου είχαν φέρει στα μέτρα τους την αναμέτρηση και χάρη σε Χαραλαμπόπουλο και Γκος διατήρησαν το προβάδισμα (50-58, 24’). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με επί μέρους 6-0 πλησίασε σε απόσταση... βολής (56-58, 25’).

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και βρήκαν λύσεις από Τζόουνς και Γκος (56-64, 26’). Η Ένωση προσπάθησε να ισορροπήσει ξανά και μείωσε με τον Λαρεντζάκη (60-64, 27’). Ο Πέτεγουεϊ φώναξε ξανά παρών και ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά (62-70, 29’). Ο Καββαδάς με 2 βολές διαμόρφωσε το 64-70, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Μάνι Χάρις έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στο 32ο λεπτό και η ΑΕΚ μείωσε σε απόσταση... αναπνοής (70-72, 32’). Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση με επί μέρους 7-0 από Μαργαρίτη και Κόνιαρη (70-79, 34’). Ο Πέτεγουεϊ ήταν... καυτός και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε ξανά στο +10 (72-82, 35’).

Η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή με μπροστάρη τον Πάντερ (80-85, 37’). Δύο τρίποντα από Μαργαρίτη και Κατσίβελη «καθάρισαν» το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ (89-91, 38’). Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 41-46, 64-70, 86-93.