«Βραχυκύκλωσε» το Περιστέρι η ΑΕΚ!

Μία ημέρα μετά το... περιβόητο μπλακ άουτ στο κλειστό μπάσκετ του ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ (10-4) έκανε επιβλητική εμφάνιση κόντρα στο Περιστέρι (10-4) κι επικράτησε με 96-70, για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Μία ΑΕΚ να... την πιεις στο ποτήρι!

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέτριψαν το Περιστέρι με 96-70 στον εξ' αναβολής - λόγω μπλακ άουτ - αγώνα και πήραν... εκδίκηση για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αλλά και την διαφορά σε τυχόν ισοβαθμία (83-80).

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους, κάνοντας επιμέρους 27-12 στο τρίτο δεκάλεπτο κι έχοντας 12/26 τρίποντα.

Σκορδίλης (15π., 6ρ.), Γκρέι (12π.), Σίρκο (10π.), Μπέντιλ (10ρ.) και Καράμπελας (8π., 5ασ.) ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

Η «κιτρινόμαυρη» ΚΑΕ βράβευσε τον πρώην παίκτη της, Παναγιώτη Βασιλόπουλο, για την προσφορά του στην ομάδα την περσινή σεζόν, ενώ οι φιλοξενούμενοι τίμησαν την μνήμη του αδικοχαμένου οπαδού της ΑΕΚ, Αλεξέι.

Φοβερή στήριξη από τους περίπου 5.000 οπαδούς που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου και δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, οι δύο ομάδες έπαιξαν γρήγορο και ωραίο μπάσκετ, με την ΑΕΚ να είναι πιο δυνατή στη ρακέτα και το Περιστέρι να εκτελεί από την περιφέρεια. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν επιβλητικοί στην έναρξη, αφού μέσα σε δύο λεπτά πήγαν το σκορ στο 11-1. Ο Πεδουλάκης... συνέτισε τους παίκτες του στο τάιμ άουτ κι εκείνοι μείωσαν σε 13-11 (5'), με τον Βασιλόπουλο να βάζει μπροστά την ομάδα του στο δεκάλεπτο (21-23).

Το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς, με την ΑΕΚ να παίρνει πάλι προβάδισμα (30-24, 13') και το Περιστέρι να αντεπιτίθεται (30-34, 15'). Οι γηπεδούχοι με διαφορετικούς πρωταγωνιστές (Λαρεντζάκης, Θίοντορ, Χάντερ, Σάκοτα) συνέχιζε να πιέζει και ο Ματσιούλις έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 49-44 (20').

Θίοντορ και Ματσιούλις «εκτέλεσαν» το Περιστέρι, με τον Σαντ-Ρος να πηγαίνει σε διψήφια διαφορά (57-44, 21'). Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το... πόδι πατημένο στο γκάζι και προσφέροντας άπλετο θέαμα, έφτασαν στο +20 (68-48, 25'). Ο Λαρεντζάκης με δύο τρίποντες... βόμβες έκανε το +24 (76-52, 39') και ο Σκορδίλης μείωσε σε 76-56 στο 30'.

Η ΑΕΚ δεν κατέβασε ρυθμό και συνέχιζε να κρατά την μεγάλη διαφορά (85-63, 35'), με τους Γιαννόπουλο - Σάκοτα να την φτάνουν στη μέγιστη τιμή (93-65, 38') και τον Καράμπελα να επισφραγίζει το τελικό 96-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-44, 76-56, 96-70.