Κροατική ποιότητα και… Κορυφή! (Φώτος/βίντεο)

Μπορεί να μην έπιασε τα ψηλότερα στάνταρ της απόδοσής της, όμως η Κροατία ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχοντας τις ευκαιρίες και πήρε άνετα τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Νιγηρία. Μετά την απώλεια των δύο βαθμών από την Αργεντινή, ο Μόντριτς και η παρέα του είναι στην κορυφή του Δ΄Ομίλου.

Τα γκολ του αγώνα ο Ετέμπο με αυτογκόλ στο 32΄και στο 71’ ο Μόντριτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς ματς ο πρώην άσος της Ανόρθωσης, Αμπντουλαχί Σεχού.

- Έναρξη της αναμέτρησης

-3' Γύρισμα του Πέρισιτς από τα αριστερά, ο Σεχού απομακρύνει

-8' Ακόμα μία αποτελεσματική παρέμβαση του Σεχού που διώχνει σε κόρνερ ένα επικίνδυνο γέμισμα των Κροατών

-12': Ο Όμπι Μίκελ κλέβει από τον Μόντριτς, βγάζει σέντρα αλλά ο Σούμπασιτς καθαρίζει τη φάση

-14' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα με τον Μάτζουκιτς να στρώνει στον Πέρισιτς που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-16΄ Μακρινό σουτ από τον Κράμαριτς, λίγο άουτ

-21 Φάση διαρκείας στα καρέ της Κροατίας με τον Ετέμο να κάνει άστοχο σουτ. Προσπαθεί να ισορροπήσει η Νιγηρία

- Σε αργό τέμπο το ματς και χωρίς καλές φάσεις.

-32' 1-0 ΓΚΟΛ για την Κροατία! Μετά από κόρνερ και διαδοχικές κεφαλιές από Ρέμπιτς και Μάντζουκιτς, η μπάλα κόντραρε στον Ετέμπο, που έβαλε αυτογκόλ.

Η φάση του γκολ:

-39' Καλή στιγμή με την κεφαλιά του Κράμαριτς να περνάει άουτ

-45' Δυνατό σουτ του Ιβόμπι από καλή θέση η μπάλα κοντράρει στον Λόβρεν

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

-46' Έναρξη δευτέρου μέρους. Μπήκε δυνατά η Νιγηρία κερδίζοντας τρία διαδοχικά κόρνερ

-49': Σουτ του Μόουζες από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ. Ένα λεπτό αργότερο μακρινό σουτ από τον Ράκιτιτς καταλήγει ψηλά άουτ

-Καλύτερη η Νιγηρία στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

-54΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία! Από πλάγια ωραία μπαλιά από τον Πέρισιτς, όμως η προβολή του Ρέμπιτς εντός περιοχής κατέληξε άουτ

-60' Μπρόζοβιτς αντί Κράμαριτς για την Κροατία

-62': Μούσα αντί Ιβόμπι για την Νιγηρία

-Ανώτερη η Κροατία που έχει τον έλεγχο στα τελευταία δέκα λεπτά

-70': Πέναλτι για την Κροατία. Μετά εκτέλεση κόρνερ ο Εκόνγκ κράτησε χωρίς λόγο τον Μάτζουκιτς και τον έριξε στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

-71' ΓΚΟΛ 2-0 Εύστοχος ο Μόντριτς

-81': Ο Στρίνιτς προλαβαίνει τον Μούσα, πριν γίνει επικίνδυνος

-87' Μακρινό σουτ του Ετέμπο που καταλήγει αρκετά μέτρα άουτ

90+2': Ο Κόβατσιτς πλασάρει μετά από πάσα του Πιάτσα, με τον Ουζόχο να μπλοκάρει