Όταν ΞΥΠΝΗΣΑΝ ήταν… "διάβολοι"! (Φώτος/βίντεο)

Με το δεξί μπήκε το Βέλγιο στο Μουντιάλ που κέρδισε με 3-0 τον Παναμά για τον έβδομο όμιλο. Οι Παναμέζοι περιόρισαν τους “Κόκκινους διαβόλους” στο πρώτο μέρος με τον τερματοφύλακα Πενέδο πάντως να κάνει εντυπωσιακές αποκρούσεις. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε όταν ο Μέρτενς έδωσε το σύνθημα με ένα φοβερό γκολ στο 47’. Ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ από τον Λουκάκου στο 69’ και στο 75’ που σφράγισε τη νίκη για τους Βέλγους. Ο Παναμάς στάθηκε αρκετά καλά στην πρώτη του συμμετοχή σε Μουντιάλ κόντρα σε ένα πανίσχυρο αντίπαλο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

- Έναρξη

- Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Στάδιο Φιστ στο Σότσι

- Ιστορική στιγμή για τον Παναμά που συμμετέχει για πρώτη φορά σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου

1' Καλή στιγμή για το Βέλγιο: Ο Καράσκο βγήκε από τα αριστερά,  έστειλε την μπάλα στον Λουκάκου αλλά το τελείωμα του τελευταίου δεν ήταν καλό

6' ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τους Βέλγους: Ο Μέρτενς έπιασε φαλτσαριστό σουτ και ο Πενέδο απέκρουσε

12' Λάθος του Τόρες, ο Αζάρ κέρδισε την κατοχή όμως το πλασέ του ήταν κακό και κατέληξε άουτ

21' ΕΥΚΑΙΡΙΑ για το Βέλγιο: Επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή από τον Ντε Μπρόινε τελευταία στιγμή προλαμβαίνει ο Τόρες προ του Λουκάκου, διώχνοντας σωτήρια σε κόρνερ

24' Μπορεί το Βέλγιο να έχει την κατοχή και μερικές ευκαιρίες όμως ο Παναμάς στέκεται εξαιρετικά στο γήπεδο ενώ μπορεί να γίνει επικίνδυνος στην αντεπίθεση

33' Δυσκολεύονται οι Βέλγοι στη δημιουργία αφού η άμυνα του Παναμά είναι συμπαγής και δεν αφήνει διαδρόμους

37' ΕΥΚΑΙΡΙΑ για το Βέλγιο: Ο Αζάρ διεισδύει στην περιοχή όμως το σουτ του αποκρούει εντυπωσιακά ο Πενέδο

39' Ωραία κάθετη του Μέρτενς στον Λουκάκου, ο Πενέδο προλαμβαίνει. Ένα λεπτό αργότερα σουτ του Μέρτενς, η μπάλα λίγο έξω

42' Μακρινό σουτ του Κούπερ, άουτ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ανούσια η κατοχή για τους Βέλγους που δυσκολεύονται στην τελική προσπάθεια. Στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν βρήκαν μπροστά τους τον εντυπωσιακό Πενέδο

Άρχισε το δεύτερο μέρος

47' ΓΚΟΛ 1-0 για το Βέλγιο: Μετά από γέμισμα στην περιοχή του Παναμά, οι αμυντικοί έδιωξαν όμως ο Μέρτενς με φοβερό μακρινό σουτ στην κίνηση έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα. Πανέμορφο γκολ!

52' Καλή εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πενέδο

54' Ο Μουρίγιος βρέθηκε στην περιοχή αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε σε κόρνερ

63' Διπλή αλλαγή για τον Παναμά: Ο Μπάρσενας στη θέση του Γκάμπριελ Τόρες και ο Ροντρίγκεζ στη θέση του Ντίαζ

69' ΓΚΟΛ 2-0 για το Βέλγιο με τον Λουκάκου.. Εξαιρετική μπαλιά με εξωτερικό φάλτσο από τον Ντε Μπρόινε στον Λουκάκου που με κεφαλιά ψαράκι διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του

75' ΓΚΟΛ 3-0 για το Βέλγιο με τον Λουκάκου. Οι Βέλγοι έκλεψαν από τους Παναμέζους από την άμυνα με τον Αζάρ να πασάρει στον Λουκάκου που τσίμπησε την μπάλα για το 3-0

88' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Μπρόινε για σκληρό μαρκάρισμα στον Τεχάδα.

89' Καλή εκτέλεση του Εσκομπάρ, συρτό σουτ αλλά μπλοκάρει ο Κουρτουά σταθερά

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Νίκη για το Βέλγιο με 3-0

Βέλγιο (Πέδρο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Μπογιατά, Βερτόνχεν Μενιέ, Βίτσελ (90’ Τσαλντλί), Ντε Μπρόινε, Καρασκό (74’ Ντεμπελέ), Αζάρ, Μέρτενς (83’ Θ. Αζάρ), Λουκάκου.

Παναμάς (Ερνάν Ντάριο Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Γοδόι, Κούπερ, Ρ.Τόρες, Ντέιβις, Γκόμες, Ροντρίγκες (63’ Ντίαζ), Πέρεθ (73’ Ντεχ΄σδο), Μπάρσενας (63’ Τόρες).