ΛΥΤΡΩΣΗ στο ΤΕΛΟΣ με Κέιν! (βίντεο/φώτος)

Με λυτρωτή τον Χάρι Κέιν στις καθυστερήσεις η Αγγλία μπήκε με το δεξί στο Μουντιάλ επικρατώντας με 2-1 της Τυνησίας για τον έβδομο όμιλο. Νωρίτερα για τον ίδιο Όμιλο το Βέλγιο επικράτησε με 3-0 του Παναμά.

Καταιγιστική στο πρώτο μέρος η Αγγλία που προηγήθηκε με τον Κέιν στο 12' και όλα έδειχναν πως θα έφτανε σε μια εύκολη νίκη. Κόντρα στη ροή του αγώνα στο 33' μετά από αψυχολόγητη ενέργεια ο Γουόκερ υπέπεσε σε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Σασί κάνοντας το 1-1. Στο δεύτερο μέρος η Αγγλία σίγησε μέχρι το 91, όταν ο Χάρι Κέιν μίλησε τελευταίος. Ο αρχηγός των Λιονταριών σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με κεφαλιά και λύτρωσε την Αγγλία χαρίζοντάς της τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Έναρξη

3' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία με τον Λίνγκαρντ που πλάσαρε εντός περιοχής όμως ο Χασέν έδιωξε σωτήρια.

4' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία! Ο Άλι ήταν λίγο πιο μπροστά έκανε το γύρισμα και ο Στέρλινγκ από κοντά έχασε το άχαστο...

Μπήκε πολύ δυνατά η Αγγλία στο ματς, έχει ήδη δύο επικίνδυνες επισκέψεις στα πρώτα τέσσερα λεπτά

12' ΓΚΟΛ 1-0 για την Αγγλία με Χάρι Κέιν. Εκτέλεση κόρνερ του Γιάνγκ, κεφαλιά του Στόουν που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χασέν, όμως στο ριμπάουντ ο Κέιν έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

14' Ο τερματοφύλακας της Τυνησίας, Χασέν βγαίνει από το ματς με πρόβλημα στον ώμο. Τη θέση του παίρνει ο Μπεν Μουσταφά. Πλήγμα για τους Τυνήσιους που χάνουν τον βασικό τους κίπερ νωρίς στο ματς.

Συνεχίζει τα.. κύμματα επιθέσεων η Αγγλία που κυριαρχεί στην αναμέτρηση

18' Σουτ του Χέντερσον έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Μουσταφά

24' Κακό πλασέ του Λίνγκαρντ μετά από σέντρα του Γιάνγκ άουτ

26' Σουτ του Σάσι από καλή θέση η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ

31' Κεφαλιά του Μαγκουάιρ μπλοκάρει ο Μουσταφά

33' Πέναλτι για την Τυνησία. Ο Γουόκερ κτύπησε με το χέρι τον Σλιτί ρίχνοντας τον στην περιοχή με το διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα

35' ΓΚΟΛ 1-1 για την Τυνησία. Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Σάσι

39' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία Ο Μαγκουάιρ πήρε την πρώτη κεφαλιά ο Στέρλινγκ την δεύτερη η αμυντικοί της Τυνησίας έδιωξαν πάνω στη γραμμή και ο Στέρλινγκ δεν μπόρεσε να σκοράρει

45' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία! Ο Λίνγκαρντ έκανε ωραία κίνηση πρόλαβε τον Μουσταφά αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και βγήκε άουτ

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο ματς: Αδικεί την Αγγλία το σκορ αφού είχαν τον πλήρη ελεγχο και πολλές χαμένες ευκαιρίες όμως η ενέργεια του Γουόκερ της στοίχισε το πέναλτι εναντίον της και την ισοφάριση

Έναρξη του δευτέρου μέρους

51' Κεφαλιά του Τρίπιερ μπλόκαρε ο Μουσταφά

57' Σέντρα του Χέντερσον ο Ντελε Άλι δεν μπορεί να κάνει κοντρόλ και διώχνουν οι αμυντικοί της Τυνησίας

74' Έπεσε πάρα πολύ ο ρυθμός στο παιχνίδι, που δεν έχει σχεδόν καμία ευκαιρία καταγεγραμμένη

83' Πιέζει η Αγγλία αλλά χωρίς αποτέλεσμα

91' ΓΚΟΛ 2-1 για την Αγγλία. Μετά από κόρνερ πρώτη κεφαλιά από τον Μαγουάιαρ, δεύτερη από τον Κέιν που λυτρώνει την ομάδα του!

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Νίκη με 2-1 για την Αγγλία

Τυνησία: Χασέν (Μουσταφά 14'), Μέριαχ, Μπεν Γιουσέφ, Μπρον, Μααλούλ, Σκιρί, Μπαντρί, Σάσι, Φαχρεντίν Μπεν Γιουσέφ, Καζρί, Σλιτί

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Άλι, Χέντερσον, Λίνγκαρντ, Γιάνγκ, Στέρλινγκ, Κέιν