Το ΜΟΙΡΑΣΑΝ με ΔΥΟ γκολάρες! (φώτος)

Σε ένα ντέρμπι με πολλές μονομαχίες και ένταση Ολυμπιακός και Εθνικός Άχνας εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 με δύο… γκολάρες να κρίνουν το ματς στο Μακάρειο. Για τους φιλοξενούμενους το σκορ άνοιξε στο 11΄ο Φοινίρης που κρέμασε τον Γιωργαλλίδη από τα 40 μέτρα μετά από λάθος του έμπειρου κίπερ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 67΄με τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Βιέιρα. Νωρίτερα στο 62’ είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη ο Πιντσέλι με τον Εθνικό να αγωνίζεται με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Οι δύο ομάδες ανέβηκαν στους 13 βαθμούς και ισοβαθμούν με τον Άρη που παίζει την Κυριακή εντός έδρας με τον Διγενή Ορόκλινης.

Το ΦΙΛΜ του παιχνιδιού:

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

-4' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράμος, η μπάλα καταλήγει πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ.

-9' Μακρινό σουτ του Ρομό, μαζεύει ο τερματοφύλακας του Εθνικού.

-11' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας. Ο Γιωργαλλίδης όταν μπλόκαρε την μπάλα μετά από γέμισμα στην περιοχή, την πέταξε λανθασμένα προς τον Σωτήρη Φοινίρη, με τον τελευταίο να πιάνει λίγο κάτω από το κέντρο ένα πανέμορφο σουτ και να κρεμάει τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού!

Ο κίπερ του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή ισχυριζόμενος πως εμποδίστηκε αντικανονικά από τους παίκτες του Εθνικού όταν έδιωχνε την μπάλα.

-16' Κεφαλιά του Ράμος έξω, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαμάρα.

-30’ Μετά την ευκαιρία του Ολυμπιακού με την κεφαλιά του Ρομό, οι φιλοξενούμενοι ελέγχουν το παιχνίδι χωρίς να κινδυνεύουν ιδιαίτερα ενώ είναι απειλητικοί στην αντεπίθεση.

-34' Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, περνάει ανεκμετάλλευτο.

-36' Αδύναμο σουτ από τον Μαραθωνίτη, μαζεύει ο Γιωργαλλίδης.

-40' Κεφαλιά του Ρομό μετά από σέντρα του Σαμάρα, στην αγκαλιά του Μπογκατίνοφ η μπάλα.

-42' Ευκαιρία για τον Εθνικό Άχνας με σουτ του Μαραθωνίτη μέσα απ' την περιοχή, διώχνει σε κόρνερ ο Γιωργαλλίδης.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-52' Έκτέλεση φάουλ από τον Βιέρα, ο Σαμάρας δεν βρίσκει καλά την μπάλα και περνάει ανεκμετάλλευτη αυτή η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.

-53' Σουτ του Καπαρτή έξω.

-61' Κεφαλιά του Κρίνσκι, μαζεύει εύκολα ο Μπογκατίνοφ.

-62' Με 10 ο Εθνικός Άχνας μετά την αποβολή του Πιντσέλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

-65' Καλό σουτ του Ρομό από πλάγια θέση, η μπάλα καταλήγει έξω.

-67' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Τρομερό γκολ από τον Βιέρα που από πλάγια αριστερά έπιασε ένα φαλτσαριστό μακρινό σουτ στέλνοντας την μπάλα στην αντίθετή γωνία της εστίας!

-79' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Ρομό να πιάνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ράμος, η μπάλα λίγο έξω.

-84' Απειλεί ο Εθνικός με σουτ του Σίνδει, μετά από εξαιρετική πάσα του Παπαγεωργίου, διώχνει ο Γιωργαλλίδης.

-88' Μακρινό σουτ του Χριστοφή έξω.

-90+2 Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με κεφαλιά του Ρομό, η μπάλα άουτ.

-90+4 Απειλούν και πάλι οι γηπεδούχοι με σουτ του Ρομό.

-Τέλος αγώνα

Ολυμπιακός(Μπούις): Γιωργαλλίδης, Λεονάρντο, Πιερμάγερ, Ρόμο, Βιέρα, Παχίπης, Οπόνγκ(54' Ροτζέριο), Σαμάρας, Αντωνίου(54' Κρίνσκι), Μέντες, Ράμος(84' Μίγγος).

Εθνικός (Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ, Φωτίου, Ρόγκατς, Πιντσέλι, Φοινίρης, Μαραθωνίτης(61' Σίνδει), Γκλιγκόροβ, Καπαρτής, Μαρκόφσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου(90+3' Ηλία).

Κίτρινες: Γιωργαλλίδης, Αντωνίου, Ροτζέριο, Ρομό/Πιντσέλι(2), Φοινίρης, Καπαρτής

Κόκκινες: Πιντσέλι