ΜΕΓΑΛΟ διπλό επί του Ολυμπιακού! (φώτο)

Ο Ακρίτας Χλώρακας έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β΄κατηγορίας αφού νίκησε με 1-0, εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Λευκωσίας. Το χρυσό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Άντης Νικολάου στο 66’ λεπτό, με τον Ολυμπιακό να έχει χαμένο πέναλτι με τον Ρομο στο 78'.

dfp-article-1]

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

Το ΦΙΛΜ του παιχνιδιού:

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

-4' Εκτέλεση φάουλ από τον Μουτίνιο, στην αγκαλιά του Γιωργαλλίδη η μπάλα.

-5' Σουτ του Παπαγεωργίου από πολύ μακριά, δεν ανησύχησε ο Καπετάνος.

-10' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Ροτζέριο να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα έξω.

-18' Καλό σουτ του Λουκαΐδη, η μπάλα καταλήγει έξω.

-23' Απειλεί και πάλι ο Ολυμπιακός, με τον Ροτζέριο να σουτάρει έξω, μετά από σέντρα του Οππόνγκ.

-32' Καλό σουτ από τον Τόμας, έξω η μπάλα.

-38' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα με κεφαλιά του Παχταλιά, μετά από σέντρα του Μουτίνιο.

-39' Απάνταει στις ευκαιρίες ο Ολυμπιακός, με την κεφαλιά του Ρομό να καταλήγει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

-41' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό μετά από δυνατό σουτ του Ροτζέριο.

-45' Σουτ του Ρομό, αποκρούει ο Καπετάνος.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης.

-59' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα. Εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοφίδη, Μουτίνιο και Γκάμπριελ δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

-62' Σωτήρια προβολή του Σάββα στον Οκόγιε μπροστά από τον Γιωργαλλίδη, ανέκοψε την επιθετική προσπάθεια του Ακρίτα.

-66' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα, μετά από κεφαλιά - πάσα του Μουτίνιο, ο Νικολάου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δεύτερη κεφαλιά.

-76' Κεφαλιά του Ρομό έξω η μπάλα.

-77' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό σε χέρι του Οκόγιε.

-78' Αστοχεί από τα έντεκα βήματα ο Ρομό.

-90+3 Καλό σουτ του Γιωρκάτζη, αποκρούει ο Καπετάνος και έπειτα διώχνει η άμυνα του Ακρίτα.

Εντεκάδες:

Ολυμπιακός: Γιωργαλλιδης, Αντωνίου(59' Μίγκος), Παπαγεωργίου, Λεονάρντο, Σάββα, Τόμας, Νάνι, Ράμος, Οππόνγκ, Ροτζέριο, Ρoμό.

Ακρίτας: Καπετάνος, Φιλίππου, Παχταλιάς, Χριστοφίδης, Λουκαΐδης(79' Σωκράτους), Μακρής, Μιχαήλ, Μουτίνιο, Νικολάου, Μακρής Χ.(57' Οκόγιε), Γκάμπριελ.

Κίτρινες: Αντωνίου, Νάνι.