ΠΡΩΤΟ τρίποντο με τριάρα! (Φώτος)

Τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Εθνικός Άχνας επικρατώντας με 3-1 της Ομόνοιας Αραδίππου στο Δασάκι, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τους  Μοράες και Παπαγεωργίου για να μειώσει προσωρινά η Ομόνοια Αραδίππου στις αρχές του δεύτερου μέρους. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πιντσέλι με σέντρα-σουτ από πολύ μακρινή απόσταση.

Το kerkida.net βρέθηκε στο Δασάκι και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα…

-Έναρξη του αγώνα

2’ Σουτ από τον Καπαρτή με τον Παναγιώτου να μπλοκάρει την μπάλα

3' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Εθνικό με τον Μοράες... Μετά από λάθος διώξιμο του Παναγή, ο Μοράες πλάσαρε εύστοχα μέσα από την περιοχή!

- Πατάει καλύτερα ο Εθνικός Άχνας στα αρχικά στάδια της αναμέτρησης

14' Καλό σουτ μέσα από την περιοχή του Μοράες απέκρουσε σταθερά ο Παναγιώτου

20' Άρχισε και παίρνει μέτρα στο γήπεδο η Ομόνοια Αραδίππου προσπαθώντας να βρει τους διαδρόμους για την ισοφάριση.

26' Καλή κεφαλιά από τον Πάλιμπρικ για την Ομόνοια Αρ. καταλήγει έξω

28' Εξαιρετική μεταβίβαση του Χριστοφή από αριστερά για τον Κυπριανού που έκανε το σουτ στην κίνηση με τον Παναγιώτου να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

40΄ Το παιχνίδι παίζεται περισσότερο στο κέντρο με πολλές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

42' Σουτ στην κινηση από τον Καπαρτη, απέκρουσε ο Παναγιώτου ασταθώς!

43' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια Αρ. με τον τραυματία Παναγή να δίνει τη θέση του στον Μέσσιο

45' ΓΚΟΛ 2-0 για τον Εθνικό Άχνας με μακρινό σουτ του Παπαγεωργίου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

- Έναρξη δεύτερου μέρους

46' Καλή ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Παπαγεωργιου να σουτάρει από πλάγια δεξιά  στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

50' ΓΚΟΛ Μειώνει σε 2-1 η Ομόνοια Αραδίππου με τον Ούρος Πάλιμπρικ, ο οποίος από μακριά αιφνιδίασε τον Μπογκατίνοφ  που δεν κατάφερε να αντιδράσει σωστά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

53' Ευκαιρία για τον Εθνικό! Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Πιντσελι, η μπάλα καταλήγει μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι!

56' Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό Άχνας με τον τραυματία Κυπριανού να δίνει τη θέση του στον Μαραθωνίτη. Κίνηση Fair Play από τον Τσιάμη της Ομόνοιας Αραδίππου που τον μετέφερε εκτός αγωνιστικού χώρου.

60' ΓΚΟΛ 3-1 για τον Εθνικό με τον Πιντσέλι από πολύ μακρινή απόσταση! Από τα δεξιά έκανε την σέντρα-σουτ και έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Παναγιώτου πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό γκολ!

70΄ Κεφάλια του Παπαγεωργίου, μόλις έξω!

75' Κεφαλιά του Ουρός σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ!

90' Η Ομόνοια Αραδίππου προσπαθεί στα τελευταία στάδια να μειώσει χωρίς όμως αποτέλεσμα

91' Ο Παπαγεωργίου μέσα από την περιοχή πλάσαρε αλλά ο  Παναγιώτου απέκρουσε σταθερά

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εθνικός Αχνας: Μπογκατίνοφ, Φωτίου, Ρόγκατς, Πινσέλι, Κυπριανού, Μοράες, Γκλιγκόροφ, Καπαρτής, Μαρκόσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου

Ομόνοια Αρ.: Παναγιώτου, Παναγή, Αριστοτέλους, Μοδέστου, Πατουλέα, Χαραλάμπους, Πάλιμπρικ, Θεοδώρου, Τσιάμης, Εμμανουήλ

Διαιτητής ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΦΩΤΙΟΥ
Α' Βοηθός Διαιτητής ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ
Β' Βοηθός Διαιτητής ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ
Τέταρτος Διαιτητής: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΛΩΜΟΥ

***Τι έκαναν στην πρεμιέρα: Ο Εθνικός Άχνας προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον Διγενή Ορόκλινης ενώ η Ομόνοια Αραδίππου από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της ΑΕΖ.