(ΦΟΒΕΡΗ ΠΑΕΕΚ) Χτύπησε σαν ΚΟΜΠΡΑ με Νάντο! (φώτος)

Φοβερή η ΠΑΕΕΚ στο "Κερύνεια Επιστροφή", επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-0 κάνοντας το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα Β΄Κατηγορίας. Νέα ήττα για τους μαυροπράσινους. Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας την εστία της ΠΑΕΕΚ όμως η προσφυγική ομάδα είχε την ουσία και με δύο γκολ του Νάντο στο 81΄και στο 95΄πήρε μια σπουδαία νίκη! Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά στημένοι αμυντικά και κυρίως στο δεύτερο μέρος περιόρισαν τον Ολυμπιακό ενώ είχαν σε τρομερή μέρα τον Αγριμάκη που έκανε σωτήριες αποκρούσεις.

Σέντρα στο ματς

-Ελέγχει το ρυθμό και έχει την κατοχή ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά.

15' Σε χαμηλό τέμπο το ματς χωρίς τη μεγάλη φάση ακόμα.

17’ Αδύναμο πλασέ του Τόμας Μάρισιτς μετά από κόρνερ μπλοκάρει ο Γιωργαλλίδης

22’ Κέρδισε μέτρα η ΠΑΕΕΚ στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς την εστία των φιλοξενουμένων

24’ Κίτρινη στον Λύρα που σταμάτησε την μπάλα με τα χέρια σε επικίνδυνη μπαλιά του Ολυμπιακού

29' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαμάρα

30' Νέα σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ράμος σουτάτει από κοντά με τον Αγριμάκη να αποκρούει στέλνοντας την μπάλα ξανά στο δοκάρι.

41’ Δυνατό σουτ του Ράμος μέσα από την περιοχή μπλοκάρει ο Αγριμάκης

45΄+1 Μέσα από την περιοχή ο Οπόνγκ έπιασε το σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα μόλις έξω!

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ... Καλύτερος ο Ολυμπιακός που έχει την κατοχή και τις ευκαιρίες με αποκορύφωμα τα δοκάρια στο 29΄και στο 30΄. Η ΠΑΕΕΚ παρά το ότι περίμενε το μεγαλύτερο διάστημα στο μισό γήπεδο, αμύνθηκε αρκετά καλά ενώ προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις χωρίς ωστόσο κάποια καλή ευκαιρία.

Σέντρα στο 2ο μέρος

46’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Τόμας Μάρισιτς κάνει λάθος πάσα στον Αγριμάκη, ο Ρόμο βγαίνει τετ-α-τετ όμως ο κίπερ της ΠΑΕΕΚ βάζει σωστά την κόντρα και η μπάλα καταλήγει άουτ!

55' Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή και την ΠΑΕΕΚ να αμύνεται.

60’ Ο Ολυμπιακός πάντως δεν βρίσκει χώρους προς την εστία των γηπεδούχων που αμύνονται εξαιρετικά και έτσι δεν έχει δημιουργήσει κάποια ευκαιρία εκτός από αυτή του 46ου λεπτού.

61’ ΠΑΕΕΚ/Εκτός ο Ντιακιτέ μέσα ο Χατζηττοφής

64’ Ολυμπιακός/Αναγκαστική αλλαγή με τον τραυματία Μίγγο να δίνει τη θέση του στον Ανδρέου

69’ ΠΑΕΕΚ/Αναγκαστική αλλαγή και για την ΠΑΕΕΚ με τον τραυματία Παπαχαραλάμπους να δίνει τη θέση του στον Ρότζερ.

70΄ Διάλειμμα για νερό καθώς επικρατεί αρκετή ζέστη

75’ Νέα αναγκαστική αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ με τον τραυματία Τζ. Μάρισιτς να δίνει τη θέση του στον Χατζηδημητρίου

77’ Πολύ κακό θέαμα στο δεύτερο μέρος χωρίς φάσεις με το ματς να παίζεται κυρίως στο κέντρο, με πολλά φάουλ και διακοπές.

78’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό… Ο Οπόνγκ δίνει τη θέση του στον Γιωργκάτζη

81΄ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ με φοβερό μακρινό σουτ του Νάντο, 1-0!

83’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό/Κρίνσκι στη θέση του Παχίπη

87΄Σουτ απελπισίας για τον Ολυμπιακό που τα έχει χαμένα. Η ΠΑΕΕΚ μάλιστα απειλεί με αντεπιθέσεις.

90' ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Ολυμπιακό: ΔΙΠΛΗ σωτήρια επέμβαση από τον Αγριμάκη σε σουτ του Κρίνσκι!

Πολλά λάθη από τον Ολυμπιακό και αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους του

90΄+5 ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ, 2-0 και πάλι με τον Νάντο! Μετά από υποδειγματική αντεπίθεση ο Ρότζερς πασάρει από τα δεξιά στον Νάντο που από κοντά με εξαιρετικό πλασέ νικάει τον Γιωργαλλίδη!

ΤΕΛΟΣ. Αποδοκιμασίες από τους φίλους του Ολυμπιακού στους παίκτες τους ενώ απ´ την άλλη οι φιλάθλοι της ΠΑΕΕΚ αποθεώνουν τους δικούς τους. Μάλιστα και οι φίλοι του Ολυμπιακού χειροκρότησαν την προσφυγική ομάδα κατά την αποχώρησή της από το γήπεδο.

Εντεκάδες:

ΠΑΕΕΚ (Δημητρίου): Αγριμάκης, Μάρισιτς Τ., Παναγιώτου, Λύρας, Ντιακιτέ (61’ Χατζηττοφής), Νάντο, Παπαχαραλάμπους (69’ Ρότζερ), Βασιλείου, Μάρισιτς Τζ. (75’ Χατζηδημητρίου), Κούρου, Ιωαννίδης

Ολυμπιακός (Οδυσσέως): Γιωργαλλίδης, Πιερμάγερ, Ροτζέριο, Ρομό, Παχίπης (83’ Κρίνσκι), Οπονγκ (78΄ Γιωρκάτζιης), Μίγγος (64’ Ανδρέου), Σαμάρας, Σάββα, Μέντες, Ράμος

**Ο προπονητής της ΠΑΕΕΚ, Μιχάλης Μάρκου είναι τιμωρημένος από την περασμένη σεζόν, έτσι παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα.