ΞΥΠΝΗΣΕ στο δεύτερο και ΚΑΘΑΡΙΣΕ για το 3Χ3 (Φώτος)

Στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του, με τον Φάντζιο Μπούις στον πάγκο, έφτασε ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 2-0 της ΜΕΑΠ χάρις σε γκολ των Ράμος και Ρομό σε αγώνα που έγινε στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β΄Κατηγορίας.

Πολύ κακός ο ρυθμός στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες στο 0-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν ιδανικά αφού μετά από εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα του Οπόνγκ, ο Ράμος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 48΄. Ο Ολυμπιακός καθάρισε το ματς στο 77΄ όταν μετά από ωραία ενέργεια του Μίγγου, ο Ρόμο μπήκε στη περιοχή πλασάροντας εύστοχα για το 2-0.

Συμπερασματικά οι μαυροπράσινοι είχαν δύο πρόσωπα στο ματς αφού ήταν κακοί στο πρώτο μέρος όμως στο δεύτερο “ξύπνησαν” και έχοντας ως καλύτερο παίκτη τον Οπόνγκ, έφτασαν στη νίκη. Από την πλευρά της η ΜΕΑΠ, τηρουμένων των αναλογιών, στάθηκε πολύ καλά στο Μακάρειο, ενώ είχε και τις δικές στιγμές για να σκοράρει. Στους 9 βαθμούς ανέβηκε ο Ολυμπιακός ενώ στους 4 έμεινε η ομάδα του Πέρα Χωρίου και της Νήσου.

Το ΦΙΛΜ του παιχνιδιού..

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

-3’ Κεφαλιά του Ρόμο μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα ψηλά άουτ.

-5’ Καλή φάση για την ΜΕΑΠ με τον Μπεμπέ και τον Οπόνγκ να συνδυάζονται όμως το σουτ του τελευταίου να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

10' Η αναμέτρηση διεξάγεται κάτω από συνεχή βροχόπτωση, με τον ρυθμό προς το παρόν να είναι σε χαμηλό τέμπο.

-13’ Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα, όμως μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει να φτιάξει κάποια φάση.

-17’ Κίτρινη κάρτα στον Οπόνγκ της ΜΕΑΠ.

-18’ Σουτ από τον Παναγιώτου μπλοκάρει εύκολα ο Γιωργαλλίδης.

-23’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό… Μετά από φάση διαρκείας ο Κρίνσκι βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ του απέκρουσε σε κόρνερ ο Χατζηαδαμίδης.

-30’ Ανέβασε ρυθμό ο Ολυμπιακός και βγαίνει με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση. Πάντως από την πλευρά της, η ΜΕΑΠ  κυκλοφορεί την μπάλα και δεν περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.

-31’ Σουτ για την ΜΕΑΠ με τον Παναγιώτη Παναγιώτου, μπλοκάρει ο Γιωργαλλίδης με διπλή προσπάθεια.

-37’ Αν και η βροχή σταμάτησε ο ρυθμός του αγώνα συνεχίζει να είναι κακός, με πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου.

-45΄Κίτρινη στον Ρούσσο για σκληρό φάουλ στον Ρομό.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Το σκορ κρίνεται δίκαιο με την εικόνα του Ολυμπιακού να είναι μέτρια αφού δυσκολεύεται στη δημιουργία ενώ από την πλευρά της η ΜΕΑΠ στέκεται μέχρι στιγμής πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

48΄ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό… Ο Οπόνγκ έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα δεξιά, έβγαλε τη γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Ράμος κάρφωσε με δυνατή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

-53’ Κίτρινη στον Μπεμπέ

-55’ Φοβερή φάση για τον Ολυμπιακό με τον Ρομό να κάνει γυριστό σουτ από πολύ κοντά στέλνοντας όμως την μπάλα ψηλά άουτ!

-61’ Πήρε τη ψυχολογία που του έλειπε μετά το γκολ ο Ολυμπιακός και ψάχνει πλέον το δεύτερο γκολ που θα κάνει τα πράγματα πιο εύκολα για τη νίκη.

-63’ Αλλαγές για τη ΜΕΑΠ… Αμπντουλ Οπόνγκ και Μηνά βγήκαν εκτός δίνοντας τη θέση τους σε Σιαπάνη και Πάνο Δημητρίου.

-65’ Ευκαιρία για τη ΜΕΑΠ με τον Πάνο Δημητρίου να σουτάρει από κοντά και τον Γιωργαλλίδη να αποκρούει σωτήρια.

-70’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ροτζέριο στη θέση του σκόρερ, Ράμος

-71’ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τον Ολυμπιακό. Γυριστό σουτ εντός περιοχής από τον Ρομό, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

-75’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό... Στη θέση του Κρίνσκι ο Μίγγος

76’ Στη θέση του Σέργιου Παναγιώτου, ο Πέπππος

77’ ΓΚΟΛ 2-0 για τον Ολυμπιακό… Ο Μίγγος έκλεψε δίνοντας τη πάσα  στο Ρομό που αφού διάνυσε κάποια μέτρα έπιασε ένα όμορφο διαγώνιο πλασέ με το αριστερό διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του.

79’ Σουτ από τον Πέππο αποκρούει ο Γιωργαλλίδης

80’ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό… Στη θέση του Οπόνγκ ο Σάββα

ΤΕΛΟΣ του αγώνα και νίκη για τον Ολυμπιακό με 2-0

Οι αρχικές εντεκάδες:

Ολυμπιακός: Γιωργαλλίδης, Λεονάρντο, Πιερμάγιερ, Ρόμο, Παχίπης, Οπόνγκ, Σαμάρας, Αντωνίου, Μέντες, Ράμος, Κρίνσκι

ΜΕΑΠ: Χατζηαδαμίδης, Κωνσταντίνου, Λιασίδης, Παναγιώτου, Μούζουρος, Ναρ, Οπόνγκ Α., Μηνά, Μπεμπέ, Παναγιώτου, Ρούσσος