Δυσκολεύτηκε αλλά λύγισε τον μαχητικό ΑΣΙΛ (φώτος/βίντεο)

Ο Εθνικός Άχνας νίκησε με 3-1 τον ΑΣΙΛ Λύσης στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 41’ λεπτό με ωραίο σουτ του Βαλάντη Καπαρτή. Ο μαχητικός ΑΣΙΛ ισοφάρισε στο 47’ από την άσπρη βούλα με τον Μιχαήλ και από το ίδιο σημείο η Άχνα έκανε το 2-1 με τον Πιντσέλι στο 79'. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Μαραθωνίτης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Το kerkida.net βρέθηκε στο “Δασάκι” και σας μετέφερε την εξέλιξη του παιχνιδιού...

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

-5' Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΣΙΛ. Εκτέλεσε φάουλ ο Ελευθερίου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

-27 Tεράστια ευκαιρία για ΑΣΙΛ. Ήταν το γύρισμα του Μπέμπα από δεξιά ο Μιχαήλ από ύψος της μικρής περιοχής έκανε την προβολή, η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι.

-30' Ο ΑΣΙΛ στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Προσπαθεί με αντεπιθέσεις να απειλήσει τον Εθνικό Άχνας και να πετύχει ένα τέρμα.

-41' ΓΚΟΛ για την Άχνα με τον Βαλάντη Καπαρτή. Έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και λίγο δεξιά και νίκησε τον Χατζηφραγκίσκου.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-47' ΓΚΟΛ για τον ΑΣΙΛ, από την "άσπρη βούλα" με τον Μιχαήλ.

-55' Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα ο Μαραθωνίτης έξω ο Θεράποντος.

-58' Σουτ του Νταβόρ μέσα από την περιοχή μόλις έξω.

-62' Αλλαγή για ΑΣΙΛ, μέσα ο Αβραάμ έξω ο Χριστοδούλου.

-75' Καλύτερος ο Εθνικός Άχνας, πιέζει για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα.

-76' Αλλαγή για τον ΑΣΙΛ, μέσα ο Μπρατσιάνη, έξω ο Κωμοδίκης.

-78' Πέναλτι για την Άχνα.

-79' ΓΚΟΛ. Εκτελεί εύστοχα ο Πιντσέλι και κάνει το 2-1 για τον Εθνικό Άχνας.

-84 Σουτ του Αβραάμ  μέσα από την περιοχή,  ψηλά έξω η μπάλα.

-91' Αναγκαστική αλλαγή ο Πιντσέλι, μέσα ο Ηλία.

-90+4 ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας με τον Μαραθωνίτη. Έφυγε από το κέντρο του γηπέδου μόνος και πλάσαρε για το 3-1

Εντεκάδες:

Εθνικός Άχνας:  Μπογκατίνοφ, Φωτίου, Ρόγκατς, Πιντσέλι, Φοινιρής, Γκλιγκόροφ, Καπαρτής, Μαρκόσκι, Χριστοφή, Θεράποντος, Παπαγεωργίου.

ΑΣΙΛ:  Χατζηφραγκίσκου, Καστάνας, Ηλιόπουλος, Κωμοδίκης, Χρίστοδουλου, Φελισιέν, Μιχαήλ ,Δημητρίου, Λυμπέρης, Ελευθερίου, Μπεμπά.