Ο Ορτέγα έδωσε διπλό και κορυφή! (φώτος)

Με γκολ του Armiche Ortega ο Άρης κέρδισε με 0-1 την Αναγέννηση Δερύνειας και ανέβηκε στην κορυφή με 13 βαθμούς. Καλό το παιχνίδι, με ένταση και πάθος. Οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα στα τελευταία στάδια για την ισοφάριση, έφτιαξαν αρκετές φάσεις αλλά δεν έφτασαν ποτέ στο γκολ. Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ μετά το 2-1 επί της Ομόνοιας Αραδίππου. Τρίτο γκολ για τον Ισπανό μεσοεπιθετικό που ξεκίνησε δυνατά στο νέο πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη...

-Πρώτο σφύριγμα

-11' σουτ του Παναγή από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Μάστρου

-15' ανάποδο ψαλιδάκι από τον Χόακιμ όμως η μπάλα φεύγει ψηλά

-Ισοζυγισμένο το πρώτο 20λεπτο, χωρίς ευκαιρίες

-21' κίτρινη στον Κορρέα

-23' Διαγώνιο σουτ από τον Χόακιμ, η μπάλα λίγο έξω

-24' Απειλεί ξανά ο Χόακιμ, ο Νουρεντινόσκι δύσκολα σε κόρνερ. Δυο απανωτές ευκαιρίες για την Αναγέννηση

-35' Καλύτερος ο ρυθμός μετά το 20ο λεπτό. Ανεβοκατεβαίνει η μπάλα και οι δυο ομάδες ψάχνουν το γκολ

-37' Σουτ του Αγγελόπουλου εκτός περιοχής, κοντράρει και πάει κόρνερ

-38' ΓΚΟΛ 0-1 ο Άρης με τον Ορτέγα. Ωραία κατά μέτωπο επίθεση, πλασέ από το ύψος της περιοχής και γκολ

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-55' κίτρινη στον Φίλγκεϊτ

-57' κίτρινη στον Χόακιμ

-58' εξαιρετική προσπάθεια του Παναγή, ανακόπτεται με φάουλ εκτός περιοχής

-63' Διαγώνιο σουτ από τον Κυριάκου, θα κόψουν οι αμυντικοί του Άρη

-70' Μακρινό χτύπημα φάουλ από τον Ράνο, πάει έξω

-71' Χατζηπασχάλης στη θέση του Αγγελόπουλου

-76' Κίτρινη στον Κύπρου

-78' Μέσα ο Ρετζέρ, έξω ο Κούρτης

-81' Ζητάει πέναλτι η Δερύνεια για τράβηγμα από τον Παπαστεριανό στον Ράνο

-82' Καλή στιγμή για την Αναγέννηση με τον Ευσταθίου να αστοχεί από διαγώνια αριστερά

-83' Κίτρινη στον Μαραγκουδάκη

-86' Κίτρινη στον Παναγή

-88' Μέσα ο Αντωνίου, έξω ο Ευάγγελος Κυριάκου

-88' Μέσα ο Ιωάννου, έξω ο Ευσταθίου

-88' Μέσα ο Μαλεκκίδης, έξω Μπρίτο. Τρεις μαζεμένες αλλαγές από τους δυο προπονητές

-89' Κεφαλιά του Χόακιμ, μπλοκάρει ο Νουρεντινόσκι

-95' Ζητάνε πέναλτι οι γηπεδούχοι για χέρι του Κορρέα

-95' Μεγάλη ευκαιρία με συρτό σουτ του Ράνου να φεύγει λίγο έξω

-96' Κίτρινη στον Μ. Νικολάου

-Τέλος στην αναμέτρηση μετά από εφτά λεπτά καθυστερήσεις

Αναγέννηση: Μάστρου, Ε. Κυριάκου (87' Αντωνίου), Φίλγκεϊτ, Γιαννακού, Ευθυμίου, Κούρτης (78' Ρετζέρ), Νικολάου, Χόακιμ, Βέσλεμ, Ευσταθίου (88' Ιωάννου), Ράνος

Άρης: Νουρεντινόσκι, Ε. Κυριάκου, Κορρέα, Παπαστεριανός, Πεχλιβάνης, Παναγή, Μπρίτο (88' Μαλεκκίδης), Αγγελόπουλος (71' Χατζηπασχάλης), Ορτέγα, Κύπρου, Μαραγκουδάκης