ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟ... διπλό με "τεσσάρα"! (Φώτος)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Ζακάκι, επικρατώντας της ΑΕΖ με 4-0. Δύο γκολ ο Ρομό και από ένα οι Παχίπης και Μπιενμάρ. Μετά το άσχημο ξεκίνημα και τις δύο σερί ήττες, ο Ολυμπιακός έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη του που τον ανεβάζει στους 12 βαθμούς και την 2η θέση (ισοβαθμία με Εθνικό). Αντίθετα η ΑΕΖ γνώρισε την τρίτη της ήττα και έμεινε στους 9.

Το kerkida.net ήταν στο κοινοτικό γήπεδο Ζακακίου και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης...

-6' Ξεκίνημα με τον Ολυμπιακό να είναι πιο επιθετικός αλλά χωρίς κάποια καλή στιγμή.

-9' Ζητά πέναλτι η ΑΕΖ σε μαρκάρισμα του Λεονάρντο στον Γεωργίου.

-11' Καλό σουτ του Μπιενμάρ, αποκρούει δύσκολα ο Ντρενέα.

-13' ​ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Παχίπης με το πρώτο του φετινό γκολ δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά από σέντρα από αριστερά, ο 24χρονος άσος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

-17 Σουτ του Γεωργίου εκτός περιοχής, η μπάλα μόλις έξω.

-21 Μακρινό σουτ του Σαμάρα, η μπαλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βίκτορ.

-26' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο τραυματίας Παστελλής, μέσα ο Ανδρέου.

-32' Ο Ριάντζελο δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να φεύγει αρκετά έξω.

-35' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΖ! Γκονζάλες και Γεωργίου συνδυάστηκαν άψογα, ο τελευταίος έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Γιωργαλλίδης έδιωξε εντυπωσιακά, κρατώντας το 1-0.

-36' ΓΚΟΛ και 2-0 για τον Ολυμπιακό με τον Ρομό! Σε αντίθεση με τον Γεωργίου ένα λεπτό νωρίτερα, ο επιθετικός των φιλοξενουμένων ήταν εύστοχος και με άψογο πλασέ έξω από την περιοχή νίκησε τον Ντρενέα για το 2-0!

-44' ΓΚΟΛ ξανά με τον Ρομό και 3-0 ο Ολυμπιακός! Μετά από εκτέλεση φάουλ και ωραία κεφαλιά, ο φορ των "μαυροπράσινων"... έγραψε το 3-0.

-Τέλος ημιχρόνου στο 3-0.

-49' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Βιγιαφάνε αντί Κυριάκου.

-53 Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνε, ο Ευριπίδου έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα.

-60' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο τραυματίας Ανδρέου, μέσα ο Θεοδώρου.

-60' Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό. Οπόνγκ αντί Ρομό.

-68' Καλό σουτ του Βιγιαφάνε, δύσκολα ο Γιωργαλλίδης.

-69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Αντωνίου έξω, Σάββα μέσα.

-72' ΓΚΟΛ και 4-0 για τον Ολυμπιακό με τον Μπιενμάρ που δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του.

-80' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ανδρέου αντί Λεονάρντο.

-89' Σουτ του Γκονζάλες από το ύψος της περιοχής αποκρούει ο Γιωργαλλίδης.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΖ: Ντρενέα, Παστελλής, Γεωργίου, Δημητρίου, Γκονζάλες, Ευριπίδου, Ριάντζελο, Μουστάκας, Κυριάκου, Χρίστου, Ανκομάχ.

Ολυμπιακός: Γιωργαλλίδης, Λεονάρντο, Μπιενμάρ, Ρομό, Βιέιρα, Παχίπης, Σαμάρας, Αντωνίου, Μέντες, Ράμος, Παπαγεωργίου.