Το ντέρμπι βάφτηκε ΜΑΥΡΟΠΡΑΣΙΝΟ στο 90+ (φώτος)

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι κορυφής της Β΄Κατηγορίας επικρατώντας με 2-1 του Οθέλλου, με το νικητήριο γκολ να μπαίνει στο 90+1 από τον Φάμπιο Βιέιρα που αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για τον Φάτζιο Μπούις. Στην κορυφή ο Ολυμπιακός με 25 βαθμούς μετά από 11 αγωνιστικές είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την άνοδο. Στους 20 βαθμούς παρέμεινε ο Οθέλλος Αθηαίνου.

Μετά από ένα άγονο πρώτο μέρος ακόλουθησε τρομερή εξέλιξη στην επανάληψη όπου μπήκαν και όλα τα γκολ.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που προηγήθηκε  στο 54΄ με τον Ρόμο να βγαίνει στο τετ-α-τετ και να νικάει τον Παρασκευά. Ο Οθέλλος ισοφάρισε στο 83΄με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γαβριήλ, όμως οι μαυροπράσινοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι. Στο 90+1 ο Φάμπιο Βιέιρα που μπήκε στο ματς 20 λεπτά νωρίτερα, με προβολή-τακουνάκι μέσα στην περιοχή  χάρισε μια τεράστια νίκη στον Ολυμπιακό. Η ομάδα της Λευκωσίας διατηρείται έτσι στην κορυφή ανοίγοντας την απόσταση της από τον σημερινό της αντίπαλο στους 5 βαθμούς.

- Έναρξη της αναμέτρησης

5' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο ακόμα το παιχνίδι με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες.

8’  Καλή Ευκαιρία για τον Οθέλλο… Σουτ του Σολάρι λίγο άουτ!

9’ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ρομό τον οποίο πρόλαβε ο Παρασκευά στο τετ-α-τετ

11’ Γύρισμα του Ράμος από τα δεξιά, προβολή του Ρομό, η μπάλα ψηλά άουτ!

15' Γρήγορος ρυθμός στο ματς και ζεστή ατμόσφαιρα στις κερκίδες

17' Φοβερή ευκαιρία για τον Οθέλλο! Ο Γαβριήλ μετά από κόντρα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γιωργαλλίδη και προσπαθώντας να τον κρεμάσει έστειλε την μπάλα άουτ!

22΄ Γύρισμα του Ροτζέριο στον Ρομό μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει κακό κοντρόλ .

28’ Μπαλιά του Τζιαμά στον Κουμουρή μέσα στην περιοχή παρεμβαίνει έγκαιρα ο Παχίπης

33’ Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ράμος σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, έπιασε ωραία το σουτ με την μπάλα να καταλήγει μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι!

34' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μέντες να βγάζει την μπαλιά και τον Ράμος να πιάνει την κεφαλιά η οποία κατέληξε άουτ.

36' Κίτρινη στον Ροτζέριο του Ολυμπιακού

43' Έπεσε το τέμπο του αγώνα τα τελευταία δέκα λεπτά.

45+ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ράμος η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παρασκευά!

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Έναρξη δεύτερου μέρους χωρίς καμία αλλαγή στο αρχικό σχήμα των δύο ομάδων

50' Ξεκίνησε με περισσότερες απαιτήσεις ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

51΄Πρώτο σουτ στο δεύτερο μέρος για τον Ολυμπιακό με τον Ρόμο να το επιχειρεί εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα άουτ.

52' Κίτρινη στον Τζιαμά.

54' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Ολυμπιακό με τον Ρομό! Ήταν η βαθιά μπαλιά προς τον Ρομό που ξεπέρασε με το κοντρόλ του τον Γαρβιήλ που έχασε την ισορροπία του, με τον Βενεζουελάνο να πλασάρει ιδανικά τον Παρασκευά ανοίγοντας το σκορ!

56' Δύο Αλλαγές για τον Οθέλλο. Μέσα ο Τζιόνσον, εκτός ο Φιάκας/Μέσα ο Τσίτας, εκτός ο Σασί

60΄Κίτρινη στον Χατζηγιαννακού

62' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό... Εντυπωσιακό μακρινό σουτ από τον Παχίπη, φοβερή απόκρουση από τον Παρασκευά!

63' Κίτρινη στον Σαμάρα

66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Παπαγεωργίου, εκτός ο Ροτζέριο

69' Μακρινό σουτ του Σολάρι, ο Γιωργαλλίδης αποκρούει σωτήρια!

70' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Φάμπιο Βιέιρα, εκτός ο Αντωνίου

75' Γρήγορος ο ρυθμός του ματς στα τελευταία λεπτά

78' Σέντρα του Σαμάρα, κεφαλιά του Ρόμο με τον Παρασκευά να μπλοκάρει σταθερά.

83' ΓΚΟΛ 1-1 για τον Οθέλλο με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γαβριήλ!

88' Επικίνδυνο γέμισμα μπλοκάρει σταθερά ο Παρασκευά

90' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό... Μέσα ο Οπόνγκ, έξω ο Ράμος

90+1 ΓΚΟΛ 2-1 για τον Ολυμπιακό με προβολή-τακουνάκι του Φάμπιο Βιέιρα, μέσα στην μικρή περιοχή!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Ολυμπιακός (Φ. Μπούις): Γιωργαλλίδης, Λεονάρντο, Πιερμάγερ, Ροτζέριο (66’ Παπαγεωργίου), Ρόμο, Παχίπης, Μίγγος, Σαμάρας, Αντωνίου (72’ Βιέιρα), Μέντες, Ράμος (90΄Οπόνγκ)

Οθέλλος (Ν. Τούτιτς): Παρασκευά, Γαρβιήλ, Βασιλείου, Χατζηγιαννακού, Σολάρι, Σασί(56’ Τσίτας), Κυριάκου, Κουμουρής, Κατσής, Τζαμάς, Φιάκας (56’ Τζιόνσον)