ΔΙΠΛΟ και… δεύτερος! (φώτος)

Τη νίκη με 2-0 πέτυχε ο Εθνικός Άχνας στο Μακάρειο κόντρα στην ΠΑΕΕΚ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας. Τα γκολ του Εθνικού μπήκαν στο 58΄ με τον Σίντνεϊ και στο 71’ με δράστη τον Καπαρτή και αυτογκόλ του Μάρισιτς. Με αυτή τη νίκη οι Αχνιώτες ανέβηκαν στους 21 βαθμούς και στη δεύτερη θέση έχοντας τέσσερις λιγότερους από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.  Στους 8 και στην τελευταία θέση παρέμεινε η ΠΑΕΕΚ.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

-2’ Γύρισμα του Παπαχαραλάμπους στον Ντιακιτέ μέσα στην περιοχή με τον επιθετικό της ΠΑΕΕΚ να κάνει χέρι και τον διαιτητή να δίνει φάουλ.

-5’ Επικίνδυνο γύρισμα του Θεράποντος, μπλοκάρει ο Αγριμάκης.

-7’ Μακρινό δυνατό σουτ του Φοινίρη μπλοκάρει ο Αγριμάκης.

-9΄ Μακρινό σουτ του Νάντο για την ΠΑΕΕΚ η μπάλα ψηλά άουτ.

-13’ Μπαλιά του Κουτούνα, κεφαλιά του Νάντο η μπάλα άουτ.

-15’ Απευθείας φάουλ του Κουτούνα, λίγο άουτ.

-16’ Σουτ του Καπαρτή η μπάλα καταλήγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι σε κόρνερ αφού κόντραρε σε αμυντικό!

-19΄ Μακρινό σουτ του Ηλία μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Αγριμάκης.

-25’ Ωραία προσπάθεια από τον Ηλία, που πέφτει λίγο πριν μπει στην περιοχή με τους παίκτες του Εθνικού να διαμαρτύρονται για φάουλ.

-29’ Γυροφέρνει επικίνδυνα στην περιοχή η ΠΑΕΕΚ με τον Κουτούνα να είναι ο τελικός αποδέκτης όμως το σουτ του να καταλήγει ψηλά άουτ.

-35’ Χαμηλό το τέμπο, με την ΠΑΕΕΚ πάντως να στέκεται πολύ καλά.

-36’ Σουτ του Θεράποντος εκτός περιοχής μπλοκάρει ο Αγριμάκης.

-43’ Υποδεικνύεται σε οφσάιντ ο Ηλία, διαμαρτυρίες από τον Εθνικό.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-51’ Κεφαλιά και κόντρα στην περιοχή, φοβερή απόκρουση του Αγριμάκη.

-53’ Ο Μαραθωνίτης, μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή, ο Αγριμάκης πέφτει έγκαιρα και “καθαρίζει” την φάση.

-56’ Ευκαιρία για τον Εθνικό... Μπαλιά του Ηλία, κεφαλιά του Καπαρτή με τον Αγριμάκη να λέει ξανά “όχι”!

-58' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Άχνας με τον Σίτνεϊ. Σουτ του Καπαρτή, απόκρουση του Αγριμάκη με τον Σίντνεϊ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής!

-71' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό. Ο Καπαρτής μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, ξεπέρασε τον Αγριμάκη και με πλασέ από δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα προς την εστία. Ο Ηλία και ένας αμυντικός έπεσαν για την μπάλα όμως δεν φάνηκε ποιος και… αν ακούμπησε για να πάει η μπάλα στα δίχτυα. Ο Καπαρτής πάντως ήταν αυτός που πανηγύρισε το γκολ. Το γκολ χρεώθηκε τελικά ως αυτογκολ του Μάρισιτς όμως ο Βαλάντης Καπαρτής πιστώνεται την εξαιρετική προσπάθεια.

-90+3 Σουτ του Γκλιγκόροφ μπλοκάρει ο Αγριμάκης.

-Τέλος

ΠΑΕΕΚ (Σεργίδης): Αγριμάκης, Μάρισιτς, Παναγιώτου, Ντιακιτέ (75' Ιωαννίδης), Νάντο, Παπαχαραλάμπους (70' Λύρας), Ορφανίδης, Βασιλείου, Κούρου, Χατζηδημητρίου (70' Μάρισιτς), Κουτουνά

Εθνικός (Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ, Φωτίου, Ρόγκατς, Φοινίρης, Σίτνεϊ (92' Κουσιάππα), Γκλιγκόροφ, Καπαρτής, Μαρκόσκι, Χριστοφή, Ηλία (80' Πιντσέλι), Θεράποντος (46' Μαραθωνίτης)