Συμβιβασμός στο ντέρμπι και από ένα βαθμό (φώτος)

Στο ντέρμπι της 19ης στροφής του πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας Άρης και Εθνκό Άχνας συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2.

Στο 43ο λεπτό με αυτογκόλ ο Εθνικός πήρε προβάδισμα 1-0 με αυτογκόλ του Παπαστεριανού, ενώ στο 48' ο Παπαγεωργίου πέτυχε το 2-0. Στο 56' ο Παπαστεριανόςμε κεφαλιά  μείωσε σε 2-1 για τον Άρη και στο 85' με πέναλτι ο Ορτέγκα ισοφάρισε το παιχνίδι, 2-2.

Χαμένο πέναλτι είχε η ελαφρά ταξιαρχία στο 71’ με τον Τόρρες.

Από μία κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) είχαν η δύο ομάδες. Για τους φιλοξενούμενους ο Khudobyak (82’) και ο Κύπρου για τους γηπεδούχους στο 87’.

Μαζί μας η Bet on Alfa

1' Έναρξη αναμέτρησης...

8’ Ποιοτικά μέτριο και ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες αναλώνονται σε κυκλοφορία της μπάλας στο χώρο του κέντρου χωρίς να βρίσκουν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

10' Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα για τους φιλοξενούμενους με τον Khudobyak να πιάνει ένα χλιαρό σουτ εντός περιοχής και τον Νουρεντινόφκσι να μαζεύει σταθερά.

23' Ευκαιρία για τον Άρη...  Ο Μαλεκκίδης βρεθηκε αμαρκάριστος μέσα στην μεγάλη περιοχή του Εθνικού όμως το σουτ του περασε μόλις αουτ.

30’ Απόλυτα ισορροπημένο το παιχνίδι μέχρι στιγμής. Ξεκάθαρα οι δύο ομάδες θέλουν πρωτίστως να διαφυλάξουν το μηδέν  στην άμυνα.

34’ Κίτρινη στον Φωτίου για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κύπρου λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Bogatinov.

40’ Γυριστό σουτ του Τόρρες από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Εθνικού, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενουμένων.

43' ΓΚΟΛ 0-1  ο Εθνικός. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και μελέ στην περιοχή οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν την έλευση του πρώτου μέρους. Εξαιρετικά δύσκολη φάση για το σε ποιον χρεώθηκε το γκολ. Σύμφωνα με την τηλεοπτική μετάδοση χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Παπαστεριανό.

-Η φάση έφερε σύρραξη και πολλά παράπονα των γηπεδούχων προς τον διαιτητή.

44’ Κίτρινη στον Σάκκη Κύπρου και στον Γιάννη Κύπρου στον πάγκο του Άρη.

45+1 Kεφαλιά του Μαλεκκίδη μέσα στην μικρή περιοχή του Bogatinov ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.

Τέλος ημιχρόνου...

49' ΓΚΟΛ 0-2 ο Εθνικός Άχνας με τον Παπαγεωργίου. Μετά από ωραία αντεπίθεση ο Ηλία βρήκε τον Παπαγεωργίου στον κενό χώρο, αυτός πέρασε και τον Νουρεντινόφκσι και με ψύχραιμο πλασέ έδωσε γερό προβάδισμα νίκης για τους φιλοξενούμενους.

55' ΓΚΟΛ 1-2 μειώνει ο Άρης και ξαναμπαίνει στο παιχνίδι... Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ορτέγα από δεξιά σαν κοντινό κόρνερ ο Παπαστεριανός με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

60’ Πολύ επιθετικός ο Άρης μετά την μείωση του σκορ.

65 Φιλόδοξο ανάποδο ψαλίδι του Μαλεκκίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως ο Bogatinov μπλοκάρει σταθερά.

70’ Ο Άρης κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα-πτώση του Τόρρες στην περιοχή από τον Khudobyak.

71’ Χαμένο πέναλτι! Ο παθόντας Τόρρες εκτέλεσε όμως Bogatinov έπεσε σωστά και απόκρουσε την μπάλα.

76’ Ο Μαλεκκίδης μόνος μέσα στην περιοχή του Εθνικού παίρνει την κεφαλιά όμως η μπάλα καταλήγει άουτ

78’ Ο Μαλεκκίδης και πάλι δοκιμάζει την τύχη του με σουτ εκτός περιοχής όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού μαζεύει σταθερά.

82’ Δεύτερη κίτρινη-κόκκινη για τον Khudobyak. Με δέκα ο Εθνικός.

84' Κερδίζει πέναλτι ο Άρης.

85' ΓΚΟΛ 2-2 ο Άρης με τον Ορτέγα να ευστοχεί.

87' Δεύτερη κίτρινη-κόκκινη στον Κύπρου και με δέκα και ο Άρης.

89' Τελευταία λεπτά της αναμέτρησης... ρευστή η υπόθεση νίκη.

Τέλος αγώνα: 2-2

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφκσι, Γιαγκουδάκης, Ορτέγκα, Αγγελόπουλος, Μαλεκκίδης, Παπαστεριανός, Κύπρου, Κυριάκου, Γιουκαρης, Μαμμίδης, Τορρες

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Φωτίου, Πιντσέλι, Φοινιρης, Gligorov, Khudobyak, Markovski, Χριστοφή, Ηλία, Παπαγεωργίου, Ιωάννου

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Ροβέρτος Κώστα, με βοηθούς τους Παναγιώτη Φιλή και Μαρίνο Γαβριήλ.