Η Δερύνεια τα δοκάρια, ο Ορτέγα την γκολάρα και δεύτερος ο Άρης! (φώτος)

Με ένα ουσιαστικό πρώτο ημίχρονο ο Άρης κέρδισε πολύ δύσκολα την Αναγέννηση Δερύνειας με 2-1. Η ομάδα του Νικόλα Μαρτίδη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ορτέγα ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» το δεύτερο μάλιστα ήταν εξαιρετικό, πήρε το ζητούμενο δηλαδή τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη προσπάθεια που κάνει για άνοδο. Δυο δοκάρια για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο που πάλεψαν, πίεσαν τον αντίπαλο και μείωσαν στο 73’ με το πέναλτι του Ράνου. Στους 43 βαθμούς ο Άρης που πήγε δεύτερος προσωρινά και περιμένει τα αποτελέσματα του Εθνικού Άχνας και Οθέλλου.  Να θυμίσουμε πως αυτές οι δυο ομάδες έχουν δυο αγώνες λιγότερους. Στους 33 βαθμούς η Αναγέννηση. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

Μαζί μας η Bet on Alfa

- Έναρξη στο ματς

- 4' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Γύρισμα του Κύπρου, ο Τόρες σε θέση βολής κάνει το σουτ η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 8' Απαντάει η Αναγέννηση στις ευκαιρίες. Σουτ του Ευθυμίου μέσα από τη περιοχή, αποκρούει δύσκολα ο Σπόλιαριτς.

- 9' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη. Ο Τόρες πέφτει από το μαρκάρισμα του Ευθυμίου και ο Λεόντιος Τράττος δίνει την παράβαση.

- 10' ΓΚΟΛ για τον Άρη και 1-0. Ο Ορτέγα είναι εύστοχος από τα 11 βήματα.

- 22' Στημένο του Φελίπε, κεφαλιά του Αντωνίου μαζεύει ο Σπόλιαριτς.

- 28' Ανάποδο του Τόρες, άουτ η μπάλα.

- 35' ΓΚΟΛ ο Άρης το 2-0! Έκρυψαν τη μπάλα οι ποδοσφαιριστές του Μαρτίδη. Μαλεκκίδης σε Τόρες, αυτός με τακουνάκι σέρβιρε στον Ορτέγα που έπιασε το συρτό σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μάστρου.

Ημίχρονο

Έναρξη στο β' ημίχρονο

- 58' Μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση. Ο Σιαθάς κάνει το δυνατό σουτ η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

- 65' Δεύτερο δοκάρι για την Αναγέννηση! Με το φάουλ του Φελίπε ντε Σόουζα.

- 72' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Αναγέννηση. Ο Αγγελόπουλος κρατάει τον Βέσλεμ, τον ρίχνει στο έδαφος με τον Τράττο να υποδεικνύει το πέναλτι.

- 73' ΓΚΟΛ η Αναγέννηση και 2-1. Ο Ράνος ευστοχεί και βάζει στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους.

- 75' Πρώτη τελική προσπάθεια από τον Άρη στο Β' ημίχρονο. Ο Αγγελόπουλος κάνει το πλασέ, η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σπόλιαριτς.

- 82' Πήγε να βγάλει φάση η Αναγέννηση, σταματά η επίθεση για οφσάιντ.

- TΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

ΤΕΛΟΣ

Εντεκάδες

Άρης: Σπόλιαριτς, Ορτέγα, Αγγελόπουλος, Μαλεκκίδης, Παπαστεριανός, Κύπρου, Πεχλιβάνης, Παναγή, Χατζηπασχάλης, Κορέα, Τόρες

Αναγέννηση: Μάστρου, Φελγκέιτ, Βλασόπουλος, Ράνος, Βέσλεμ, Αντωνίου, Κυριάκου, Ευθυμίου, Γιωρκάτζης, Φελίπε, Ιωάννου

*Διαβάστε ΕΔΩ το πρόβλημα που προέκυψε κατά τη μεταφορά των φιλοξενούμενων στη Λεμεσό.

Διαιτητής: ΛΕΟΝΤΙΟΣ ΤΡΑΤΤΟΥ
Α' Βοηθός Διαιτητής: ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΙΚΤΩΡΟΣ
Β' Βοηθός Διαιτητής: ΑΝΤΡΕΑΣ ΤΟΥΜΑΖΟΥ
Τέταρτος Διαιτητής: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΛΩΜΟΥ
Παρατηρητής: ΜΙΧΑΗΛ ΙΩΑΝΝΟΥ