ΝΙΚΗ και... παραμένει ξέγνοιαστος ο Ακρίτας (φώτος)

Στο πλαίσιο της 27ης στροφής του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας ο Ακρίτας Χλώρακας κέρδισε 2-0 την Αναγέννηση Δερύνειας και… διατήρησε την απόσταση ασφαλείας από τα κάτω διαζώματα της βαθμολογίας.

Τα γκολ της ομάδας της Χλώρακας πέτυχαν οι Μεχντί με πέναλτι στο 8’ και Παχταλιάς στο 90’.

Με τη 10η φετινή τους νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 32 βαθμούς. Δέκατη ήττα για τους φιλοξενούμενους που έμειναν στους 41.

Μαζί μας η Bet on Alfa

Στους 29 βαθμούς βρίσκονται οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι στους 41.

1' Έναρξη αναμέτρησης...

8' ΓΚΟΛ 1-0 ο Ακρίτας. Σκόρερ ο Μεχντί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

15' Σχόλιο: Καλύτερος ο Ακρίτας το πρώτο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης, έχει την κατοχή της μπάλας και είναι πιο επιθετικός.

22’ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Αναγέννηση με συρτό σουτ του Σίλβα. Η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

29' Τεράστια ευκαιρία για τον Άκριτα με τον Μακρή να μην μπορεί να σκοράρει μετά από εξαιρετική σέντρα του Λουκαΐδη.

35´ Σουτ του Μακρή, αποκρούει τη μπάλα ο Κασιάκκης.

37’ Φάουλ για τους γηπεδούχους σε πολύ καλό σημείο. Περνάει όμως ανεκμετάλλευτο... Το εκτέλεσε ο Παχταλιάς αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

40' Ευκαιρία για την Αναγένηση.  Σε ετοιμότητα όμως ο Βασιλείου που απόκρουσε τη μπάλα.

42' Σουτ του Γιωρκάτζη, η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι και πηγαίνει έξω.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

48’ Σουτ του Γιωρκάτζη, στην αγκαλιά του Βασίλειου η μπάλα.

50' Σουτ του Μεχντί, διώχνει ο Κασιάκκης σε κόρνερ.

54' Πολύ καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους σε σουτ του Μακρή. Λίγο έξω η μπάλα.

63’ Πιέζει η Αναγέννηση για να πετύχει την ισοφάριση.

70' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουλούρη αποκρούει σταθερά όμως ο Βασίλειου.

72' Δεύτερη απευθείας εξετέλεση φάουλ από τον Κουλούρη μέσα λίγα λεπτά, έξω η μπάλα.

74’ Ωραίο σουτ του Μεχντί, απόκρουει ο Κασιάκκης.

87' Σουτ του Ευστάθιου, έξω η μπάλα.

89’ Ευκαιρία για την Αναγγένηση όμως ο Βασιλείου και πάλι ενεργεί θετικά και αποκρούει σταθερά τη μπάλα.

90' ΓΚΟΛ 2-0 ο Ακρίτας καθαρίζει το ματς. Σκόρερ ο Παχταλιάς.

Τέλος αναμέτρησης...

Ακρίτας: Βασιλείου, Μιχαήλ, Φυλακτού, Σωκράτους, Παχταλιάς, Λουκαίδης, Μακρής, Νικολάου, Μακρής Χ, Βάσου, Μεχντί

Αναγέννηση: Κασιάκκης, Κούτρης, Α.Ιωάννου, Ράνος, Νικολάου, Βέσλεμ, Αντωνίου, Γιωργάτζιης, Σίλβα, Δυνάμου, Σ. Ιωάννου

Διαιτητής: Ιωάννης Κάττου
Α' Βοηθός Διαιτητής: Παναγιώτης Φιλής
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαράλαμπος Ιακώβου
Παρατηρητής: Στέφανος Χατζηνικόλα