Το 2Χ3 έγινε με... ΤΡΙΑ στο ΑΠΟΕΛ! (φώτος)

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ επί του ΑΠΟΕΛ, στην 2η αγωνιστική. Με γκολ από Σπιρόσκι (7'), Άμπραχαμ (55') και Τρισκόφσκι (72') κέρδισε 3-0 στην ΑΡΕΝΑ και έκανε το 2Χ3 στο νέο πρωτάθλημα, μετά το διπλό επί της Σαλαμίνας.

Η ομάδα του Κανέδα ξεκίνησε ιδανικά με γκολ στο 7' και δεν κοίταξε ποτέ πίσω... Έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισε ένα ΑΠΟΕΛ που προβλημάτισε και στο τρίτο του ματς στην σεζόν.

Με 10 έπαιξαν οι γαλαζοκίτρινοι από το 78' και μετά από ο Γένσεν αποχώρησε με πρόβλημα και ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές από τον Μαρίνο Ουζουνίδη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Μονόλεπτη σιγή στη μνήμη του Νικόλα Θεοδότου

-Ξεκίνησε το ματς

-5 λεπτά χωρίς κάποια ευκαιρία

-7' ΓΚΟΛ 1-0 στην πρώτη φάση! Εξαιρετική κάθετη του Άμπραχαμ προς τον Ακοράν, αυτός από δεξιά γύρισε στον Σπιρόσκι ο οποίος αφέθηκε ελεύθερος και με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Σίλβα. Πολύ ωραίος συνδυασμός στην αντεπίθεση για την ομάδα του Κανέδα - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-Δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλύτερα, προηγήθηκε και κρατά μπάλα. Το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να επιτεθεί με αξιώσεις μέχρι στιγμής

-15 λεπτά στο ματς. Η ομάδα του Ουζουνίδη κέρδισε μέτρα στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να βάλει τη μπάλα κάτω και να επιτεθεί οργανωμένα

-18' Δυνατό φάουλ του Σπόλιαριτς στον Σατσιά, έντονες διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ προς τον διαιτητή που δεν έδειξε κάρτα

-20' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι βρήκε κάθετα τον Κλωναρίδη, αυτός ντρίμπλαρε και πλάσαρε από κοντά, λίγο έξω η μπάλα

-22' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ τώρα. Μετά από κόρνερ, ο Σπιρόσκι μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ και ο Μιχαΐλοβιτς προ της γραμμής απέκρουσε με το κεφάλι

-24' Διακοπή για νερό

-27' Νέα φάση για τους γηπεδούχους και πάλι από κόρνερ. Ο Τρουγιόλς από κοντά έκανε τη κεφαλιά, λίγο έξω η μπάλα

-29' Κίτρινη στον Σατσιά για φάουλ στον Ακοράν λίγο έξω απ' την περιοχή του Σίλβα

-30' Εκτελεί απευθείας το φάουλ ο Τρισκόφσκι, εύκολα μπλοκάρει ο Σίλβα

-37' Κίτρινη στον Γιένσεν για φάουλ στον Ακοράν

-41' Διαμαρτυρίες από τον Ν.Ιωάννου στον διαιτητή για μη υπόδειξη κάρτας, μετά από φάουλ του Ακοράν

-42' Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, εύκολα ο Σίλβα

-Ένα λεπτό καθυστερήσεις

-45+1' Σουτ του Ακοράν από το ύψος της περιοχής, άστοχο

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Ντονγκαλά στη θέση του Τάμαρι και ο Νάντο στη θέση του Ιωάννου

-48' Ο Ντε Βινσέντι έκλεψε και σούταρε από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Τόνιο

-49' Κάρτα στον Ντε Βινσέντι για τράβηγμα στον Ακοράν, τρίτη για παίκτη του ΑΠΟΕΛ

-53' Ακόμα μια κίτρινη σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ, στον Σάντος για φάουλ στον Άμπραχαμ

-55' ΓΚΟΛ 2-0! Με την βοήθεια της τύχης σκοράρει η ΑΕΚ... Ο Άμπραχαμ σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Σάντος, άλλαξε πορεία και πήγε στα δίκτυα - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-60' Δυο αλλαγές ο Ουζουνίδης. Λουντέμο στη θέση του Σατσιά και Ζαχίντ στη θέση του Σαχάρ

-65' Πολύ αργός ο ρυθμός στο 2ο μέρος, πάρα πολλές οι διακοπές

-68' Διάλειμμα για νερό

-72' ΓΚΟΛ 3-0! Καταπληκτική ενέργεια του Νάντο. Κέρδισε τη μπάλα αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, επιτέθηκε κατά μέτωπο, μπήκε στο "τετράγωνο", με εξαιρετική ντρίμπλα προσπέρασε Κλωναρίδη και Μερκή και γύρισε στον Τρισκόφσκι που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-75' Ο Άμπραχαμ έξω, ο Χέιτλι μέσα

-78' Αποχωρεί με πρόβλημα ο Γιένσεν, συνεχίζει με δέκα το ΑΠΟΕΛ που ολοκλήρωσε τις αλλαγές του

-79' Ευκαιρία ξανά για την ΑΕΚ. Λάθος πάσα του Ντε Βινσέντι προς τον Μερκή, ο Τρισκόφκι έκλεψε και σούταρε από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ ο Σίλβα

-80' Ο Τολμές στη θέση του Σπιρόσκι

-80' Κεφαλιά του Τρισκόφσκι μετά από κόρνερ, πάνω απ' τα δοκάρια

-83' Κεφαλιά του Μερκή μετά από κόρνερ, έτοιμος ο Τόνιο

-86' Ακόμα μια τελική για τους γηπεδούχους, με τον Τρισκόφσκι να σουτάρει από διαγώνια δεξιά και τον Σίλβα να βγάζει την επέμβαση

-88' Πρώτη κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος, με τον Λουντέμο από κοντά να πλασάρει και τον Τόνιο να αποκρούει δύσκολα

-88' Κάρτα στον Ιωάννου για φάουλ στον Ακοράν στον χώρο του κέντρου

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Συρτό σουτ του Ζαχίντ εκτός περιοχής, πέφτει και μαζεύει ο Τόνιο

-Τέλος, στους 6 βαθμούς η ΑΕΚ, παραμένει με έναν το ΑΠΟΕΛ

ΑΕΚ: Τόνιο, Φερνάντεζ, Μικέλ, Μόισοφ, Ιωάννου (46' Νάντο), Τρουγιόλς, Σπιρόσκι (80' Τολμές), Άμπραχαμ (75' Χέιτλι), Σπόλιαριτς, Ακοράν, Τρισκόφσκι

-Στον πάγκο Τέουκενς, Αναστασίου, Πλάνας, Θάντι, Μακρής, Κωνσταντίνου

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάντος, Ιωάννου, Σατσιάς (60' Λουντέμο), Γιένσεν, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (46' Ντονγκαλά), Κλωναρίδης, Σαχάρ (60' Ζαχίντ)