ΑΕΚ - Ανόρθωση: "Κιτρινοπράσινο" το ντέρμπι με... Πέρε Πονς (Φώτος)

Με σπουδαία εντός έδρας νίκη ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η ΑΕΚ. Στο ντέρμπι με την Ανόρθωση το βράδυ του Σαββάτου (17/02), η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 1-0 χάρις στο γκολ του Πέρε Πονς στο 48. Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, από 1-2 ευκαιρίες η κάθε ομάδα. Το γρήγορο γκολ νωρίς στην επανάληψη, έθεσε τις βάσεις για την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν που χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα, έφτασε στη νίκη. Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ ανέβηκε στους 52 βαθμούς και ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια στην 3η θέση. Έμεινε στην 6η θέση και τους 44 η Ανόρθωση.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξή του αγώνα...

**Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

-Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

γ45εφρ

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια ουσιαστική επιθετική προσπάθεια από τις δύο ομάδες.

-8' Πρώτη τελική στο ματς, με το αριστερό ο Τσίκο, η μπάλα κόντραρε και μάζεψε ο Πίριτς.

-12' Τρομερή ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Τσίκο έκλεψε απ' τον Σάντσες, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, ντρίμπλαρε τον Μιλίσεβιτς αλλά καθυστέρησε και όταν έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε ελάχιστα δίπλα απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-19' Επικίνδυνη σέντρα του Ντίμερς σε εκτέλεση φάουλ από αριστερά, έδιωξε ο Μαρμούκ.

-20' Παιχνίδι κέντρου με δυνατά μαρκαρίσματα και πολλά φάουλ.

-26' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Γκιούρτσο από δεξιά εντός περιοχής έκανε την σέντρα, ο Σολ προσπάθησε για κεφαλιά απ' την μικρή περιοχή αλλά δεν πρόλαβε να βρει καλά την μπάλα.

-27' Σουτ του Γκασαμά από πλάγια θέση και αριστερά εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

-32' Ο ρεφ κάλεσε τους δύο προπονητές και τους ζήτησε να ηρεμίσουν τους παίκτες τους. Αρκετή ένταση στο ματς...

γρφε

-37' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Λέδες για φάουλ στον Τεχέρα.

-38' Κίτρινη και ο Αντωνίου για φάουλ στον Γκιούρτσο.

-41' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Πλασέ του Γκιούρτσο εντός περιοχής, σε ετοιμότητα ο Αρμπολέδα.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-48' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Σάντσες έκανε το παράλληλο γύρισμα από δεξιά, η μπάλα έφτασε απέναντι στον Γκιούρτσο που έστρωσε με την μία προς τον Πέρε Πονς ο οποίος με αριστερό πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ου Αρμπολέδα για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

τ5ρτφγ

-53' Δοκίμασε με το αριστερό εκτός περιοχής ο Σολ, έξω η μπάλα.

-58' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Πρώτα ο Γκιούρτσο από δεξιά και ακολούθως ο Τόνγκια από αριστερά, είδαν τον Αρμπολέδα να λέει "Όχι". Ειδικά στο σου του Τόνγκια, ο κίπερ της Ανόρθωσης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση!

-61' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Κίκο και Χρυσοστόμου μέσα, Κορέια και Ιωάννου έξω.

-68΄Αλλαγή για την ΑΕΚ. Φαράζ αντί Γκιούρτσο.

-70' Κρατάει μπάλα η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά, δυσκολεύεται ωστόσο να δημιουργήσει.

-74' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Φερέιρα αντί Κορρέα. Με 4-3-3 πλέον η "Κυρία".

-75' Διπλή αλλαγή η ΑΕΚ. Σάντος και Τόμοβιτς μέσα, Σολ και Σάντσες έξω.

-77' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Κίκο ελίχθηκε από αριστερά και έκανε την σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Χρυσοστόμου έκανε την κεφαλιά από κοντά αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

-81' Διαγώνιο σουτ του Τόνγκια από αριστερά, δύσκολα ο Αρμπολέδα.

-86' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Τζουλίου αντί του τραυματία Αντωνίου.

-86' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Λόπες αντί Ντίμερς.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+5' Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ για χέρι του Μαρμούκ εντός περιοχής, "παίζεται" από ρεφ και VAR.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Σολ (75'Σάντος), Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσες (75'Τόμοβιτς), Γκιούρτσο (68'Φαράζ), Ντίμερς (86'Λόπες).

Στον πάγκο οι: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Ναούμ, Μάμας

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Κορέια (61'Κίκο), Τεχέρα, Μακούν, Γκασαμά, Αντωνίου (86'Τζουλίου), Κορρέα (74'Φερέιρα), Ιωάννου (61'Χρυσοστόμου), Περέα, Τσίκο.

Στον πάγκο οι: Μιχαήλ, Κεραυνός, Φερέιρα, Παρούτης, Κίκο, Τζουλίου, Κωνσταντίνου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λέδες / Αντωνίου.

Διαιτητής: Putros Santi Dhia Jirjis
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής