ΑΕΚ-Ανόρθωση: Συμβιβασμός με... εντολή Νοβότνι! (φώτος)

Η ΑΕΚ προηγήθηκε, η Ανόρθωση ισοφάρισε και μοιρασιά (1-1) στην "ΑΕΚ Αρένα"!

Οι δυο επιθετικοί έκριναν το ντέρμπι. Η ομάδα του Καταλά μέχρι το γκολ του Τρισκόφσκι είχε την κυριαρχία στην συνέχεια η "Κυρία" αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσα.

Το... άχαστο ο Καλτσάς που σε κενό τέρμα αστόχησε και δεν κατάφερε να δώσει το τρίποντο. Καλύτερη η ομάδα του Κετσπάγια στο τελευταίο 30λεπτο.

Μάχες, ένταση, πάθος, κάρτες στοιχεία απαραίτητα για ένα δυνατό ντέρμπι.

Στους 33 βαθμούς η ΑΕΚ, στους 26 η Ανόρθωση.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στην "ΑΕΚ Αρένα" και σας μετέφερε την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης.

- Στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης. Μέσα και αυτοί της ΑΕΚ.

GFGDFGDFGDFGGDGDGDGDF

- Καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες, στην σέντρα η Ανόρθωση.

- 2' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Ρόμο από καλή θέση μέσα από την περιοχή, πιάνει το κεφάλι, σταθερά ο Λόρια!

- 5' Σέντρα του Τάντι στην περιοχή, Κορέα διώχνει προ του Ρόμο, σουτ του Μάμα, η μπάλα πάνω από την εστία.

- 7' Κόρνερ για την Ανόρθωση, ο Λάζαρος.

- 8' Ο Τούμπας βγαίνει και διώχνει με γροθιές.

- 10' Πήγε να βγάλει την "κόντρα" η Κυρία, ο Ντέλετιτς έπαιξε κάθετα για τον Νοβότνι, ο Τούμπας σε ετοιμότητα.

δφσδφδσφσδφσφσφσδσδ

- 12' Πίεση του Ρόμο στον Λόρια, διώχνει με δυσκολία ο Γεωργιανός κίπερ.

- 14' Φάουλ για την ΑΕΚ από πλάγια θέση, το έκανε ο Ντέλετιτς στον Εσπινόσα.

- 15' Κόρνερ για την ΑΕΚ, διακοπή στο ματς, πρόβλημα ο Αντωνιάδης.

δφηδφηφγηφγ

- 17' Νέο κόρνερ κερδίζει η ΑΕΚ, εκτός αγωνιστικού χώρου ο Αντωνιάδης.

-18' Μαρκάρισμα του Κορέα στον Μάμα, εκνευρίστηκε ο Κύπριος μέσος για το φάουλ του άσου της Ανόρθωσης.

- 19' Μεταφέρεται εκτός με φορείο ο Αντωνιάδης, μέσα ο Ρισβάνης.

φδφγδφγδφγδγδγδφγγ

- 20' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Λόρια! Διπλή φάση για τους γηπεδούχους, πρώτα ο Τάντι με κεφαλιά, ο Λόρια αποκρούει, στην επαναφορά ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ, με το σώμα μπλόκαρε ο κίπερ της Ανόρθωσης!

- 22' Νέα φάση η ΑΕΚ, ο Γκαρσία σέντραρε, ο Ρόμο πήρε την κεφαλιά, αρκετά μέτρα πάνω από την εστία η μπάλα.

- 23' Απειλή της Ανόρθωσης από κόρνερ του Λάζαρου, στο πρώτο δοκάρι η εκτέλεση, ο Ντέλετιτς παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 24' Φάουλ του Μάμα στον Ρισβάνη, φωνές των γηπεδούχων για την απόφαση του Θεουλή. Παίζει την μπάλα ο διεθνής μέσος.

- 26' Δυνατά ο Εσπινόσα, φάουλ στον Νοβότνι.

γδφγδφγδφγδφγδφγγδφγδφγδφγγδγδφγδφγδ

- 27' Πάσα πίσω προς τον Τούμπα, πήγε να δημιουργηθεί μπέρδεμα, ο Τούμπας δεν ρισκάρει την βγάζει άουτ.

- 28' Φάουλ στον Λάζαρο, διαμαρτυρίες από ΑΕΚ για προηγούμενη φάση, ο Θεουλή πήγε στον Καταλά για συστάσεις.

- 33' Φάση πήγε να γίνει με τον Γκαρσία, η άμυνα της Ανόρθωσης διώχνει τον κίνδυνο.

- 35' Επίθεση της Ανόρθωσης, η μπάλα κόλλησε στην περιοχή της ΑΕΚ, έδιωξε σε δεύτερο χρόνο ο Μιλίσεβιτς.

- 39' Φάουλ η ΑΕΚ, ο Λέδες εκτελεί, διώχνει ο Ρισβάνης, επαναφέρει ο Εσπινόσα, άουτ.

φσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσφδ

- 43' Κεφαλιά του Κορέα στο κόρνερ του Λάζαρου, πάνω από την εστία η μπάλα.

- 44' Φάουλ με το σώμα ο Νοβόντι στον Εσπινόσα. Στημένο για την ΑΕΚ...

- 45' Καταλήγει άουτ η εκτέλεση του Γκουστάβο.

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+1' Ευκαιρία η ΑΕΚ! Ο Ρόμο έκλεψε από τον Αμπαρτζουμιάν, έκανε το σουτ, η μπάλα στο κεφάλι αμυνόμενου της Ανόρθωσης, δείχνει ελεύθερο ο Α' βοηθός, Παύλος Γεωργίου. Φωνές, ζήτησαν κόρνερ οι της ΑΕΚ. Έπαιξε με την φωτιά ο Αμπαρτζουμιάν και έχασε την μπάλα αφού πήγε να την προστατεύσει για να βγει άουτ.

Ημίχρονο. Δυνατό ντέρμπι, λίγες φάσεις, μάχες, πάθος!

- Έναρξη στο 2ο ημίχρονο.

φγδφγδφγδφγδφγφγδφγγδφ

- 49' Κίτρινη ο Νοβότνι.

- 51' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-0! Ο Τρισκόφσκι! Το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του ο Ιβάν. Πήρε πάσα πάρε-βάλε σε κενό τέρμα για το 1-0. Από στημένη μπάλα οι γηπεδούχοι βρίσκουν την λύση, ο Ακοράν την ασίστ για το γκολ.

γδφγδφγδγδγδγγγδγδγ

- 59' Eκτος οι Ντέλετιτς-Χρυσοστόμου, μέσα οι Χριστοφή-Πόποβιτς. Διπλή αλλαγή για τον Τιμούρ.

- 60' Μακρινό σουτ του Αρτυματά, σταθερά ο Τούμπας

- 61' Κίτρινη ο Ρισβάνης, γκρεμίζει τον Ρόμο και φάουλ.

- 65' Πίεση της ΑΕΚ, κλέβει την μπάλα από την Ανόρθωση.

- 67' Ο Φαράζ στην θέση του Ακοράν.

γηφγηφγηφγηφγηφηφηφηηφγη

- 69' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 1-1! Ο Νοβότνι! Εξαιρετική κεφαλιά του Νοβότνι νίκησε τον Τόμοβιτς, η μπάλα στα δίχτυα του Τούμπα. Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Νοβότνι νίκησε την "κιτρινοπράσινη" άμυνα για το 1-1. Ο Ούγγρος πήγε στο πέταλο των φίλων της Ανόρθωσης για να πανηγυρίσει.

γδφγδφγδγγδγδγδγδφ

- 73' Λάθος του Λάζαρου, πήγε να βγάλει αντεπίθεση η ΑΕΚ με τον Ρόμο, ο Ελλαδίτης γύρισε πίσω και διόρθωσε το λάθος του.

- 74' Σέντρα του Τάντι, ο Τρισκόφσκι το γύρισμα, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

- 75 Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ματ στην θέση του Ρόμο, ο Ναούμ στην θέση του Εσπινόσα.

- 77' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Καλτσάς αντί Λάζαρου, Ιωάννου στην θέση του Βερχόβετς.

77΄ Άστοχη κεφαλιά του Νοβότνι.

- 81' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Καλτσάς έκλεψε την μπάλα, πέρασε τον Τούμπα, έκανε το πλασέ η μπάλα παράλληλα της εστίας! Λάθος της άμυνας της ΑΕΚ.

γδφγδφγδφγδφγδγδγδγδγδδφδ

- 82' Σουτ μακρινό του Πόποβιτς, ο Τούμπας στην σωστή θέση.

- 84' Παραλίγο αυτογκόλ του Πόποβιτς σε γύρισμα του Τάντι! Κόρνερ για την ΑΕΚ.

- 85' ENTAΣΗ στο ματς ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Κάρτες σε Χριστοφή και Μάμας.

φδφσφσδφσδφσσφδφ

- ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+1' Κόρνερ του Πόποβιτς, τακουνάκι ο Κορρέα, άουτ.

- 90+3' Ο Μίκελ στην θέση του Μάμα, ο Ολατούτζι στην θέση του Τρισκόφσκι.

ΑΕΚ Τούμπας, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Τάντι, Γκαρθία, Λέδες, Μάμας, Τρισκόφσκι, Εσπινόσα (Ναούμ 75'), Ακοράν (Φαράζ 67'), Ρομό (Ματ 75')

Στον πάγκο οι Μαρτίνεθ, Μακρής, Εγγλέζου, Αναστασίου, Τιάγκο, Ναούμ, Γκονζάλεθ, Χριστοφόρου, Ντάρμπισαϊρ, Φαράζ, Άμπραχαμ, Ολατούντζι.

Ανόρθωση Λόρια, Αντωνιάδης (19' Ρισβάνης), Αρτυματάς, Βερχόβετς (Ιωάννου 77'), Κορέια, Λάζαρος (Καλτσάς 77'), Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Ντέλετιτς (Χριστοφή 59') Νοβότνι, Χρυσοστόμου (Πόποβιτς 59')

Στον πάγκο: Τζουρ, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Ιωάννου, Χριστοφή

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Carvalho Nobre Antonio Emanuel
AVAR: Δημητριάδης Μάριος
Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης