ΑΕΚ - Ανόρθωση: Τεσσάρα και θρίαμβος! (φώτος)

Η ΑΕΚ πήρε το μεγάλο παιχνίδι στην ΑΡΕΝΑ το βράδυ του Σαββάτου αφού στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής κέρδισε την Ανόρθωση με 4-0!

Μια αποτελεσματική και... πειστική ΑΕΚ έκανε μια "επαγγελματική" εμφάνιση, έβαλε τις βάσεις με δυο γκολ στο πρώτο μέρος (14' Γκιούρτσο, 45' Τρισκόφσκι πέναλτι) και με την βοήθεια της τύχης στο τελευταίο 10λεπτο, ανέβασε τον δείκτη του σκορ αφού τα τελευταία δυο τέρματα (82' Αμπαρτζουμιάν, 93' Χριστοφή) ήρθαν με αυτογκόλ μετά από εκτελέσεις κόρνερ του Λέδες.

Προβλημάτισε η Ανόρθωση με την αναποτελεσματικότητά της αφού είχε φάσεις για γκολ αλλά και με την έλλειψη φαντασίας και δημιουργικότητας στο παιχνίδι της.

Με το τρίποντο η ομάδα του Όλτρα ανέβηκε στους 7 βαθμούς και "έπιασε" την αποψινή της αντίπαλο.

Στο γήπεδο ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

-Ο Κ.Φωτίου σφυρίζει για πρώτη φορά.

-1' Με το "καλησπέρα" η πρώτη καλη φάση, με τον Ουαρίς να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Πίριτς να μπλοκάρει.

-5' Και δεύτερη τελική η Ανόρθωση με σουτ του Νινγκά από το ύψος της περιοχής, ξανά έτοιμος ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

-9' ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΚ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέδες από δύσκολη θέση, διαγώνια δεξιά! Θα ήταν ένα εξαιρετικό γκολ αν πήγαινε λίγα εκατοστά παραδίπλα η μπάλα.

-11' Τρίτη καλή στιγμή η Κυρία με βολίδα του Ουαρίς από το ύψος της περιοχής, ο Μιλίσεβιτς έβαλε το πόδι, κόρνερ η μπάλα.

ηρερεηηρεερη

-14' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Γκιούρτσο βρήκε κενό χώρο μερικά μέτρα έξω από την περιοχή του Λόρια και με ένα απίθανο σουτ, άνοιξε το σκορ! - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-17' Νέο σουτ εκτός περιοχής η Ανόρθωση, ξανά ο Ουαρίς ο οποίος είναι άστοχος αυτή τη φορά.

-25' Νέο σουτ του Γκιούρτσο εκτός περιοχής, αυτή τη φορά λίγο πάνω απ' την εστία.

-25 λεπτά αγώνα, εξαιρετικός ο ρυθμός, πολλές τελικές και ένα γκολ.

-29' Επικίνδυνη σέντρα του Γκιούρτσο από αριστερά, ο Κορέια απομάκρυνε με κεφαλιά προ του Τρισκόφσκι.

-33' Αντεπίθεση οι γηπεδούχοι με τον Φαράζ από δεξιά να πατά περιοχή και να γυρίζει στον επερχόμενο Τρισκόφσκι που έκανε το σουτ και βρήκε έτοιμο τον Λόρια.

-33' Πολύ καλή στιγμή και για την Ανόρθωση, με τον Νινγκά από διαγώνια αριστερά να βλέπει την έξοδο του Πίριτς και να προσπαθεί να τον "κρεμάσει" με τεχνικό πλασέ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ πρόλαβε να βάλει τα χέρια και να αποκρούσει ασταθώς.

γφηφφγηφγη

-37' Ο Νινγκά σκοράρει εξ επαφής μετά από ασίστ του Πάντσεον, πάνω το σημαιάκι για οφσάιντ στην πάσα προς τον Άγγλο.

-Ελέγχεται και από το VAR η φάση.

-38' Παραμένει το 1-0 μετά και τον έλεγχο του VAR. Συνεχίζουμε...

-43' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ πάτησε περιοχή, ο Σάμπο τον μάρκαρε από πίσω χαμηλά στα πόδια, ο Κ.Φωτίου σφύριξε την παράβαση.

-Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση.

ρτττττττττηηηηηηη45

-45' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Τρισκόφσκι εύστοχος από τα 11 βήματα, σκοράρει το πρώτο του γκολ στη σεζόν - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Σουτ του Ουαρίς εκτός περιοχής, διαμαρτύρεται για χέρι από τον Μιλίσεβιτς, "τίποτα" από τον ρεφ.

-Τέλος ημιχρόνου. Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά με δυο επικίνδυνα σουτ στα πρώτα 5 λεπτά αλλά... έμεινε εκεί. Η ΑΕΚ κυριάρχησε στην συνέχεια, είχε δοκάρι με τον Λέδες στο 9' και στο 14' ο Γκιούρτσο με μια γκολάρα άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Μίλανιτς δεν έβγαλε ποτέ ουσιαστική αντίδραση και λίγο πριν το ημίχρονο έγινε και το 2-0 με το πέναλτι του Τρισκόφσκι. Όλα κυλάνε υπερ των γηπεδούχων που έβαλαν τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη.

-Με αλλαγές αρχίζει το 2ο μέρος, Λάζαρος και Κορρέα μέσα για την Ανόρθωση, έξω Ιωάννου και Μπαϊσινιο. Ο Χριστοφόρου πήρε τη θέση του Κάσας για την ΑΕΚ, σε μια αναγκαστική κίνηση από τον Όλτρα.

-Πέντε λεπτά χωρίς κάποια φάση, η μπάλα στα πόδια των παικτών της Ανόρθωσης.

-55' Ωραία κίνηση του Ουαρίς από αριστερά και γύρισμα, ο Πίριτς απέκρουσε ασταθώς, ο Λάζαρος κέρδισε και πήγε να σκοράρει με κανουνάκι αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-60' Νέα κίνηση ο Μίλανιτς, ο Ράντονιτς στη θέση του Νινγκά.

-64' Αγγίζει το γκολ η Ανόρθωση! Ο Λάζαρος σέντραρε με κόρνερ, ο Αμπαρτζουμιάν την πισινή κεφαλιά, ο Πίριτς έβαλε τα ακροδάκτυλα, κόρνερ η μπάλα.

-67' Ο Ασάντε αντί του Γκιούρτσο, ο Λόπες αντί του Άλτμαν.

-Φθάσαμε στο 70'. Οι γηπεδούχοι δεν ρισκάρουν καθόλου, έδωσαν χώρο στην Ανόρθωση η οποία αν και δεν κάνει καλή εμφάνιση, σε δυο περιπτώσεις άγγιξε το γκολ που θα την ξανάβαζε στο παιχνίδι.

-72' Ο Αμπαρτζουμιάν σε θέση βολής από διαγώνια δεξιά, έκανε το σουτ, ο Τόμοβιτς με τάκλιν σταμάτησε την πορεία της μπάλας.

-73' Πρώτη κίτρινη, στον Εγγλέζου για επικίνδυνο τάκλιν στον Ουαρίς.

-Στο έδαφος και ο Ουαρίς και ο Εγγλέζου μετά το φάουλ, μέσα τα ιατρικά τιμ.

-75' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Εγγλέζου, στη θέση του ο Γκαρθία.

-75' Ο Λάζαρος πήγε να πετύχει ένα απίστευτο γκολ με απευθείας φάουλ από πολύ μακριά, σε κόρνερ ο Πίριτς!

-78' Νέα καλή στιγμή η Ανόρθωση με σουτ του Ράνονιτς από πολύ πλάγια αριστερά, ο Πίριτς με διπλή προσπάθεια μάζεψε.

-78' Κάρτα στον Αμπαρτζουμιάν για φάουλ στον Φαράζ. Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο παίκτης της ΑΕΚ.

-80' Διπλή αλλαγή ο Μίλανιτς με Εμπραλίτζε-Χριστοφή αντί Σάμπο-Ουαρίς.

-81' Κίτρινη στον Γκαρθία.

-82' ΓΚΟΛ 3-0! Κόρνερ από τον Λέδες, η μπάλα στην πλάτη (!) του Αμπαρτζουμιάν και μέσα. Με ένα τυχερό γκολ, οι γηπεδούχοι "σφραγίζουν" το τρίποντο.

-84' Ο Ναούμ αντί του Φαράζ.

-85' Αγγίζει και τέταρτο γκολ η ΑΕΚ, με τον Λόρια να αποκρούει το εξ επαφής πλασέ του Ασάντε.

-86' Κίτρινη στον Ουάρντα για διαμαρτυρίες.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' ΓΚΟΛ 4-0! Κόρνερ του Λέδες, ο Λόρια πήγε με τις γροθιές να απομακρύνει, η μπάλα χτύπησε στον Χριστοφή και πήγε στα δίκτυα, ξανά αυτογκόλ!

-ΤΕΛΟΣ, μια μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ που ανεβαίνει στους 7 βαθμούς!

ΑΕΚ (Χ.Λ.Όλτρα): Πίριτς, Κάσας (46' Χριστοφόρου), Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου (75' Γκαρθία), Σανχούρχο, Λέδες, Άλτμαν (67' Λόπες), Γκιούρτσο (67' Ασάντε), Φαράζ (84' Ναούμ), Τρισκόφσκι.

-Στον πάγκο: Τούμπας, Μίκελ, Ρόμο, Ράφα Λόπεζ, Γκαρθία, Ροσάλες, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας, Ασάντε.

Ανόρθωση (Ντ.Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο (46' Κορρέα), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς (80' Χριστοφή), Σάμπο (80' Εμπραλίτζε), Χάρογιαν, Πάντσεον, Ιωάννου (46' Λάζαρος), Ουάρντα, Νινγκά (60' Ράντονιτς).

-Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Λάζαρος, Αρτυματάς, Εμπραλίτζε, Φερέιρα, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: Εγγλέζου, Γκαρθία / Αμπαρτζουμιάν, Ουάρντα

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος