ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ: Επίδειξη (γαλαζοκίτρινης) δύναμης στη Λάρνακα! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη για το ΑΠΟΕΛ μέσα στην Αρένα, όπου επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι από την ομάδα της Λάρνακας και εκμεταλλευόμενοι τις ευκαιρίες που βρήκαν, σημείωσαν τρία γκολ με δημιουργό στα δύο από αυτά τον Βιτάλ, που μοίρασε στον Τσεπάκ για το 1-0, ενώ έβγαλε και την σέντρα για το αυτογκόλ του Γκαρσία για το τρίτο γκολ. Ενδιάμεσα είχε σκοράρει με ωραίο πλασέ ο Μαρκίνιος. Δεν απείλησαν οι κιτρινοπράσινοι που εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Η ΑΕΚ δοκίμασε να πιέσει στα πρώτα λεπτά του αγώνα, δημιουργώντας ευκαιρία στα πρώτα δευτερόλεπτα με τον Πέρε Πονς. Σταδιακά το ΑΠΟΕΛ άρχισε να κρατάει μπάλα και να ισορροπεί την αναμέτρηση. Η ομάδα της Λάρνακας είχε και άλλη καλή στιγμή με τον Πέρε Πονς στο 10’, με τον Μπέλετς να ενεργεί σωστά όπως και στην φάση του πρώτου λεπτού. Το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 27’ με το γκολ του Τσεπάκ, μετά από ωραία σέντρα του Ζεφτέ Βιτάλ και κεφαλιά του Γάλλου μπακ. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει μέχρι την τελευταία φάση του ημιχρόνου, όπου ένας ωραίος συνδυασμός του Τόνγκια με τον Ντίμερς, έφερε τον πρώτο σε πλεονεκτική θέση, όμως ο Μπέλετς ήταν και πάλι έτοιμος.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε με… γκολ στο Β’ μέρος, αφού στο 48’ ο Μαρκίνιος έγραψε το 2-0, σε μία φάση που ξεκίνησε από κλέψιμο του Κρέσπο, σέντρα του Ντογκαλά και πάσα του Βιγιαφάνιες στον σκόρερ. Με την φόρα του δεύτερου γκολ, οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν ευκαιρίες για τρίτο γκολ, αρχικά με τον Κβιλιτάια (52’) και στη συνέχεια με τον Ντάλσιο (54’).  Τελικά το 3-0 ήρθε λίγο αργότερα, από αυτογκόλ του Γκαρσία, μετά από σέντρα του Βιτάλ (62’). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το ΑΠΟΕΛ να κάνει διαχείριση και την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να απειλήσει ιδιαίτερα τους γαλαζοκίτρινους.

Παραμένει στην κορυφή το ΑΠΟΕΛ, όπου ισοβαθμεί με τον Άρη, στους 23 βαθμούς. Δέκα βαθμούς λιγότερους έχει η ΑΕΚ, που βρίσκεται σε δύσκολη θέση για το κυνήγι της εξάδας.

** Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Μικρή καθυστέρηση λόγω των καπνογόνων.

999

Έναρξη αγώνα!

-1' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι έρχεται για την ΑΕΚ με την προβολή του Πονς, όμως ο Μπέλετς μπλόκαρε σταθερά.

-4' Πρώτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, με τον Ντογκαλά να μπαίνει στην περιοχή και να ανακόπτεται από την άμυνα της ΑΕΚ. Πέρασε όμως ανεκμετάλλευτο.

-10' Σουτ από τον Πέρε Πονς, έπεσε ο Μπέλετς και μπλόκαρε. Φωνάζουν για χέρι οι παίκτες της ΑΕΚ στην αρχή της φάσης, σε σέντρα του Ντιουνκού.

-17' Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους.

-19' Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς, φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ.

1434

-21' Η εκτέλεση του φάουλ δεν έφερε τίποτα για την ομάδα της ΑΕΚ, αφού το σουτ του Ντίμερς πήγε στο τοίχος.

-23' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος.

-26' Κίτρινη κάρτα στον Φαράζ.

-27' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Τσεπάκ! Ωραία σέντρα από τον Βιτάλ στην περιοχή, πετάχτηκε ο Τσεπάκ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.

-28' Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΚ, με σουτ του Ντιουνκού, η μπάλα φεύγει άουτ.

-29' Πρόβλημα με τον Κοσταντίνοφ που έχει μείνει κάτω. Θα φύγει εκτός αγωνιστικού χώρου.

-31' Επέστρεψε ο Κοσταντίνοφ, ξανά με 11 το ΑΠΟΕΛ.

-36' Αδύναμο σουτ του Σολ, η μπάλα φεύγει εκτός εστίας.

-37' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Γύρισμα του Μαρκίνιος, κόντραρε η μπάλα, έφτασε στον Κβιλιτάια μέσα στην περιοχή, πρόλαβε να μαζέψει την μπάλα από τα πόδια του ο Πίριτς.

-38' Κάρτα στον Ντιουνκού.

1267

-42' Έφυγε γρήγορα από αριστερά ο Βιτάλ, έκανε το σουτ, έπεσε στην γωνία του ο Πίριτς και έδιωξε σε κόρνερ.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+3' Η καλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ! Εξαιρετική συνεργασία Τόνγκια και Ντίμερς, ο πρώτος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ, όμως ο Μπέλετς κατάφερε να διώξει!

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

112233

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-48' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος με ωραίο πλασαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κάνει το 2-0! Η φάση ξεκίνησε από καλή αμυντική ενέργεια του Κρέσπο, η μπάλα πήγε στον Ντογκαλά, έκανε την σέντρα στον Βιγιαφάνιες που κατέβασε και έδωσε στον Μαρκίνιος. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.

-52' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Κάθετη μπαλιά του Κοσταντίνοφ στον Κβιλιτάια, που βρέθηκε απέναντι από τον Πίριτς, το πλασέ του όμως πήγε πάνω από την εστία.

-54' Νέα καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ! Έγινε σέντρα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά, έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ, η μπάλα πήγε στον Βιγιαφάνιες που έστρωσε στον Ντάλσιο, όμως το σουτ του έφυγε άουτ.

-56' Αλλαγές για την ΑΕΚ: Έξω οι Σάντσες, Φαράζ μέσα οι Γκαρθία και Γκιούρτσο.

-58' Σέντρα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, πιάνει την κεφαλιά ο Σολ, όμως η μπάλα φτάνει εύκολα στα χέρια του Μπέλετς.

-62' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Βιτάλ, ο Γκαρσία σημείωσε αυτογκόλ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μπροστά από τον Ντογκαλά για το 3-0! Δείτε ΕΔΩ το αυτογκόλ.

-66' Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Φεύγουν Μαρκίνιος, Βιγιαφάνιες και Κβιλιτάια, μπαίνουν Γαβριήλ, Σατσιάς, Τομανέ.

666

-70' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Μπαίνει ο Ράφα Λόπες στη θέση του Καπτούμ.

-72' Πτώση του Ράφα Λόπες στην περιοχή σε μαρκάρισμα του Βιτάλ. Ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα. Η φάση ελέγχθηκε από το ΒΑΡ.

-73' Δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-73' Ωραία προσπάθεια του Ντογκαλά που αποφεύγει δύο αντιπάλους, έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Πίριτς.

-75' Σουτ του Γκιούρτσο, η μπάλα φεύγει άουτ, χωρίς να ανησυχεί ιδιαίτερα τον Μπέλετς.

-77' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Φεύγει ο Ντογκαλά, μπαίνει ο Δώνης.

-82' Νέα αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Φεύγει ο Ντάλσιο, μπαίνει ο Βρόντης.

-83' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ: Έξω ο Ντίμερς και ο Τόνγκια, στη θέση οι Λέδες και Σάντος.

-89' Σουτ του Σολ, η μπάλα φεύγει συρτά άουτ.

-90' Αδύναμο σουτ του Σατσιά, μαζεύει ο Πίριτς.

-90' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+2' Κίτρινη κάρτα στον Βρόντη.