ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ: Πήρε το ντέρμπι, ανέβηκε στο +4! (φώτος)

Στην ΑΕΚ το ντέρμπι κορυφής! Κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 2-1 μέσα στην "Αρένα" και άνοιξε την διαφορά στο συν 4. Η ομάδα του Όλτρα εκμεταλλεύτηκε το ονειρεμένο ξεκίνημα - γκολ στο 2ο λεπτό - και έφτασε στο τέλος στην μεγάλη νίκη. Πολύ καλό το παιχνίδι με αρκετές φάσεις.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο αφού μόλις στο 2' ο Γκαρθία άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο, πλησίασε την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε, όπως δεν τα κατάφερε και η ΑΕΚ στις δικές της φάσεις να σκοράρει ξανά πριν το ημίχρονο.

Στο 2ο μέρος οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν πολύ δυνατά, είχαν δοκάρι με τον Εφραίμ και στο 59' η ΑΕΚ αφού πρώτα έχασε επίσης σημαντική ευκαιρία, προηγήθηκε 2-0 με τον Φαράζ. Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του Μιλόγεβιτς να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να φτιάξει φάσεις. Τελικά σε μια αντεπίθεση στο 88' μείωσε με τον Μαρκίνιος και στην τελευταία φάση του αγώνα έχασε κλασική ευκαιρία με τον Κβιλιτάια!

Αντώνης Κωνσταντινίδης και Κωνσταντίνος Κούλας ήταν στην "Αρένα", ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ο Fabio Verissimo σφυρίζει την έναρξη.

τρτρη

-2' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ στην πρώτη φάση! Ο Γκιούρτσο σέντραρε με χτύπημα φάουλ από αριστερά, έγινε κεφαλιά από τον Λόπες, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς και ο Πονς γύρισε με το κεφάλι στον Γκαρθία ο οποίος εξ επαφής με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-Δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καλύτερο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι.

-9' Επικίνδυνη φάση για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Πονς, ο Φεράρι ήταν στην σωστή θέση και απομάκρυνε.

-Δέκα λεπτά στο ντέρμπι. Προσπαθεί να ανασυνταχθεί το ΑΠΟΕΛ μετά το άσχημο ξεκίνημα.

-10' Μεγάλη ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι! Ατομική προσπάθεια ο Κβιλιτάια, από αριστερά μπήκε στην περιοχή και εξ επαφής πήγε να "τσιμπήσει" την μπάλα πάνω από τον Πίριτς ο οποίος όμως είχε την απάντηση.

-11' Σουτ του Φεράρι εκτός περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Πίριτς.

τυθτθθττθθτ

-19' Νέα ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ντάλσιο και Σαρφό έπαιξαν το ένα-δύο και ο Γκανέζος από κοντά αλλά από δύσκολη γωνία έκανε το τελείωμα, ο Πίριτς έδιωξε με τα πόδια.

-Συμπληρωμένα 20 λεπτά. Η κατοχή στην ομάδα του Μιλόγεβιτς που γυροφέρνει την περιοχή του Πίριτς και "άγγιξε" δυο φορές την ισοφάριση.

-Παραμένει η ίδια εικόνα. "Μαζεμένη" η ΑΕΚ, συχνές οι επιθέσεις του ΑΠΟΕΛ που ψάχνει την ισοφάριση.

-Μισή ώρα στο ντέρμπι. Χωρίς μεγάλη φάση στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-34' Πολύ καλή ευκαιρία η ομάδα του Όλτρα μετά από ώρα. Ο Φαράζ από δεξιά πάτησε περιοχή και έκανε το πλασέ, λίγο πάνω απ' την εστία η μπάλα.

-36' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ. Ο Λόπες πήγε για ένα εκπληκτικό γκολ με σουτ στην κίνηση μετά από μπαλιά του Γκιούρτσο από αριστερά, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια!

-38' Τελική το ΑΠΟΕΛ μετά από ωραίο συνδυασμό. Ο Μπεν κάθετα στον Φεράρι ο οποίος από αριστερά βρήκε τον Κβιλιτάια με σέντρα, ο Γεωργιανός υπό πίεση δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι.

-38' Στο έδαφος ο Γκιούρτσο που κρατάει το πόδι του. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-39' Συνεχίζεται το ματς, για λίγο με δέκα η ΑΕΚ.

-40' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Γκιούρτσο, μέσα ο Γιάκολις που κάνει ντεμπούτο.

-Καλύτερη η ΑΕΚ από το 30' και μετά, έχει ανέβει, κρατά μπάλα και απείλησε δυο φορές. Το ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί πλέον να γίνει επικίνδυνο. Έχει χαλάσει ο ρυθμός με πολλά σφυρίγματα φάουλ.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. "Γεμάτα" τα πρώτα 45 λεπτά. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο, στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο και θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε δυο περιπτώσεις. Έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και είχαν και αυτοί δυο ευκαιρίες για να "ανοίξουν" το προβάδισμά τους.

-Χωρίς αλλαγή αρχίζει το 2ο μέρος.

6θθθθυτθ

-50' ΔΟΚΑΡΙ το ΑΠΟΕΛ! Εκπληκτικό, τεχνικό πλασέ του Εφραίμ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι, στην πλάτη του Πίριτς και κόρνερ.

-54' Κίτρινη στον Γκαρθία για πάτημα στον Σούσιτς.

-54' Πισινή κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από κάθετη μπαλιά, εύκολα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

-Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ επιθετικά και ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης.

-55' Διπλή ευκαιρία η ΑΕΚ! Πρώτα κεφαλιά του Λόπες, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Άλτμαν εξ επαφής έξω την προβολή.

-58' Ο Σαρφό δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά, δεν βρίσκει στόχο.

εγεργεργ

-59' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Φαράζ με πολύ δυνατό σουτ από διαγώνια στην περιοχή δίνει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του. Ασίστ από τον Γιάκολιτς στην πρώτη του εμφάνιση (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-63' Αδύναμο πλασέ του Εφραίμ από το ύψος της περιοχής, δεν δυσκολεύεται ο Πίριτς.

-64' Διπλή αλλαγή ο Μιλόγεβιτς. Μαρκίνιος αντί Εφραίμ, ντεμπούτο για τον Μακέντα που παίρνει τη θέση του Μπεν.

-64' Σουτ του Σαρφό εκτός περιοχής, κόντρα και κόρνερ.

-66' Δυνατό τάκλιν του Τόμοβιτς στον Κβιλιτάια, διαμαρτύρονται οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ.

-67' Κίτρινη στον Τόμοβιτς από τον Verissimo.

-69' Ωραία ατομική προσπάθεια του Γκαρθία στην περιοχή, τον σταμάτησε με τάκλιν ο Κρέσπο.

-70' Κίτρινη στον Φεράρι για διαμαρτυρία μετά από υπόδειξη φάουλ κατά του Κρέσπο.

-Ακόμα 20 λεπτά στο ντέρμπι. Δεν έχει απειλήσει το ΑΠΟΕΛ μετά το 2ο γκολ.

-73' Ο Σαρφό το σουτ εκτός περιοχής, άστοχο.

-77' Πλασέ του Κονσταντίνοφ εκτός περιοχής, κανένα πρόβλημα για τον Πίριτς.

-79' Διπλή κίνηση ο Όλτρα. Κάσας, Σανχούρχο στις θέσεις Λόπες, Άλτμαν.

-79' Αλλαγή και το ΑΠΟΕΛ, ο Ντονγκαλά στη θέση του Ντάλσιο.

-Τελευταίο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα προστατεύει το μεγάλο προβάδισμα. Το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή αλλά δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά εδώ και αρκετή ώρα.

-85' Κίτρινη στον Σανχούρχο για πτώση στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Έκανε "θέατρο" όπως υποδεικνύει ο Πορτογάλος ρεφ.

ηηηηρτητρη

-88' ΓΚΟΛ 2-1! Αντεπίθεση το ΑΠΟΕΛ, ο Μακέντα βρήκε τον Ντονγκαλά που έφυγε από δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Μαρκίνιος από το... ένα μέτρο μείωσε. Οι τρεις αλλαγές του Μιλόγεβιτς συνεργάστηκαν και δίνουν μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-90' Ο Γκονζάλεθ στη θέση του Φαράζ και ο Ρόμο στη θέση του Πονς.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Κίτρινη στον Ροσάλες για φάουλ.

-Η κατοχή στο ΑΠΟΕΛ που ψάχνει την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

-96' Τεράστια ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ! Ο Σούσιτς σέντραρε, ο Κβιλιτάια κατέβασε αλλά υπό πίεση σούταρε ψηλά από κοντά.

-ΤΕΛΟΣ, το τρίποντο στην ΑΕΚ!

ΑΕΚ (Χ.Λ. Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ (90' Γκονζάλεθ), Λόπες (79' Κάσας), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (90' Ρόμο), Γκιούρτσο (40' Γιάκολις), Άλτμαν (79' Σανχούρχο), Γκαρθία.

-Στον πάγκο: οι Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Ρόμο, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Γιάκολις, Μάμας.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (79' Ντονγκαλά), Μπεν (64' Μακέντα), Εφραίμ (64' Μαρκίνιος), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Κίτρινες: Γκαρθία, Τόμοβιτς, Ροσάλες / Φεράρι

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος