ΑΕΚ - Άρης: Ο "νόμος" της ΑΡΕΝΑΣ... με ανατροπή! (Φώτος)

Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον Άρη στην Αρένα με ανατροπή και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Ο Άρης προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με τον Ουρόσεβιτς. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με εύστοχο τον Φραν Σολ (αστόχησε αρχικά αλλά δόθηκε επανάληψη αφού... έφυγε απ' την γραμμή του νωρίτερα ο Βανά). Το γκολ της νίκης σημειώθηκε στο 76' με αυτογκόλ του Καζού. Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη σε ένα μεγάλο ντέρμπι κόντρα στους περσινούς πρωταθλητές, πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς και είναι πλέον στην εξάδα.

itez - ΕΔΩ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΡΥΠΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

k

Στην περιγραφή του αγώνα η Βάνα Λειβαδιώτη, στο γήπεδο για το www.kerkida.net o Χρίστος Χαραλάμπους...

-Έναρξη αναμέτρησης

k

-3' Ο Άρης επιχείρησε να απειλήσει. Ο Καζού άνοιξε πολύ το κοντρόλ, η μπάλα στον Πίριτς χωρίς ανησυχία.

-5' Ο Κακόριν με ένα ωραίο τακουνάκι έδωσε στον Σουμάνσκι, η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ. Αμφισβήτηση για την υπόδειξη. Ζητάνε έντονα άουτ οι παίκτες της ΑΕΚ.

-6' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Το κόρνερ απέδωσε, ο Καζού εκτέλεσε και ο Ουρόσεβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς - Εδώ το γκολ

-Κίτρινη κάρτα στον Ραν Μπεν Σιμόν για διαμαρτυρίες.

-8' Κίτρινη κάρτα στον Σζόκε για μαρκάρισμα στον Ντίμερς.

k

-11' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πονς έκανε το γύρισμα, ο Ντιονκού δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στην αφύλαχτη εστία του Βανά.

-13' Ο Ντίμερς εκτέλεσε το κερδισμένο φάουλ του Φαράζ, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να απειλήσουν. Η μπάλα πέρασε κόρνερ το οποίο έμεινε ανεκμετάλλευτο.

-14' Κίτρινη στον Κακόριν για φάουλ στον Λέδες. Ήταν στο όριο ο Ρώσος επιθετικός, χάνει ένα από τα επόμενα ματς Δόξα ή ΑΕΖ

k

-20' Πολύ άστοχο σουτ από τον Τόνγκια λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή. Είχε καλές προϋποθέσεις αλλά και χώρο, ωστόσο δεν πήρε τη μπάλα όπως θα ήθελε. Καμία ανησυχία για τον Βανά, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

-25' Κρατά μπάλα η ΑΕΚ και επανακτά συνεχώς την κατοχή. Προσπαθεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν και να φτάσει στην ισοφάριση.

-30' Καλή φάση για την ΑΕΚ! Ο Πονς πήρε το σουτ στην κίνηση, πέρασε πάνω από την εστία του Βανά η μπάλα.

-32' Κίτρινη ο Μιλίσεβιτς για διαμαρτυρίες. Οι παίκτες της ΑΕΚ "φώναξαν" για δεύτερη κίτρινη στον Κακόριν, σε μαρκάρισμα στον Ρομπέρζ (δεν δόθηκε φάουλ απ' τον ρεφ).

k

-40' Άστοχο το σουτ του Ντίμερς, καμία ανησυχία για τον κίπερ του Άρη.

-43' Κίτρινη στον Μπένγκτσον για πάτημα στον Καλιόλο.

-Ο χρόνος καθυστερήσεων είναι ένα λεπτό.

-45+1' Σέντρα του Λέδες από δεξιά, σε ετοιμότητα ο Βανά μάζεψε.

-Ημίχρονο στην Αρένα.

-Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Έξω οι Κακόριν και Σουμάνσκι, μέσα Στεπίνσκι και Γκομίς.

k

-49' Κίτρινη κάρτα στον Καζού. Και αυτός στο όριο, χάνει Δόξα ή ΑΕΖ.

-52' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Διεκδικήσιμη η μπάλα εντός περιοχής, ο Ρομπέρζ πρόλαβε και... τσίμπησε, ο Γκομίς τον ανέτρεψε.

k

-55' Απόκρουση από τον Βανά! Ο κίπερ του Άρη απέκρουσε το πέναλτι του Φραν Σολ!

-56' -Επανάληψη στο πέναλτι! Το VAR ενημέρωσε τον ρεφ ότι ο Βανά... έφυγε νωρίτερα απ' την γραμμή του. Δεν πατούσε το ένα του πόδι στην γραμμή την στιγμή της εκτέλεσης

-57' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Φραν Σολ ήταν εύστοχος αυτή την φορά και έφερε τον αγώνα στα ίσα - Εδώ το γκολ

-57' Κόκκινη στον Σπιλέφσκι! Ο Λευκορώσος είδε την κίτρινη για διαμαρτυρίες για την επανάληψη του πέναλτι, χειροκρότησε ειρωνικά και ο ρεφ του έδειξε και δεύτερη κίτρινη.

-59' Κίτρινη στον Ουρόσεβιτς.

-62' Σουτ από τον Ντίμερς! Η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω.

-63' Κίτρινη στον Σολ για φάουλ στον Ουρόσεβιτς.

-63' Κίτρινη σε συνεργάτη του Σπιλέφσκι.

-64' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Τόνγκια και Ντίμερς, μέσα οι Γκιούρτσο και Γκάμα.

k

-69' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Γκιούρτσο σέντραρε, ο Βανά απέκρουσε προς του μέρος του Λέδες και ο Πορτογάλος δοκίμασε το σουτ ήταν άστοχο όμως.

-74' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Έξω οι Μπένγκστον και Σζόκε, μέσα οι Νίκολιτς και Μοντνόρ.

-74' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Φραν Σολ άφησε τη θέση του στον Λόπες.

-76' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Γκιούρτσο σέντραρε από αριστερά, με αυτογκόλ ο Καζού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βανά - Εδώ το γκολ

-78' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σαβό στη θέση του Μαγιαμπέλα.

-81' Ο Φαράζ πήρε το σουτ στην κίνηση, πολύ άστοχο και καμιά ανησυχία για τον Βανά.

-85' Διπλή για την ΑΕΚ. Έξω οι Γκαλιόλο και Φαράζ, στις θέσεις τους οι Σάντσεζ και Τρισκόφσκι.

-87' Μικρή διακοπή στην αναμέτρηση, η μπάλα βρήκε τον Τρισκόφσκι στο πρόσωπο. Πέρασε για λίγο έξω ο αρχηγός της ΑΕΚ.

-Σηκώθηκε ο Τρισκόφσκι, ξανά στον αγωνιστικό χώρο.

-89' Λειτουργεί άψογα η άμυνα της ΑΕΚ, δεν δίνει χώρο στον Άρη να απειλήσει και τον αναγκάζει σε λάθη.

-5 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90' Ο Γκιούρτσο ανέβηκε από αριστερά, έδωσε στον Γκάμα που επιχείρησε το σουτ. Η μπάλα πέρασε σε κόρνερ που έμεινε ανεκμετάλλευτο από πλευράς γηπεδούχων.

-90+3' Ο Στρούσκι δοκίμασε ένα σουτ, πέρασε έξω.

-90+4' Κίτρινη στον Λέδες.

-90+5' Χαμένη προϋπόθεση για τον Άρη! Ο Στεπίνσκι δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.

-Τέλος αναμέτρησης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Γκαλιόλο (85' Σάντσεζ), Λέδες, Τόνγκια (64' Γκιούρτσο), Σολ (74' Λόπες), Φαράζ (85' Τρισκόφσκι), Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς (64' Γκάμα).

Στον πάγκο οι: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μπένγκτσον (74' Μοντνόρ), Κακόριν (46' Στεπίνσκι), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (78' Σαβό), Στρούσκι, Μπρόρσον, Σζόκε (74' Νίκολιτς), Ουρόσεβιτς, Σουμάνσκι (46' Γκομίς).

Στον πάγκο οι: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Γκομίς, Σανέ, Νίκολιτς, Σάβο, Μοντνόρ.

Διαιτητής: Fahndrich Lukas Thomas
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας