ΑΕΚ-Δόξα: Κόλλησε... και γκέλαρε! (φώτος)

Στραβή... πρεμιέρα (0-0) για την ΑΕΚ!

Οι "κιτρινοπράσινοι" κόλλησαν στο μηδέν και εξήλθαν ισόπαλοι απέναντι στην μαχητική Δόξα. Όπως πέρσι έτσι και φέτος η Δόξα υποχρέωσε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος σε ισοπαλία την ομάδα της Λάρνακας στην "ΑΕΚ Αρένα".

Τα έδωσε... όλα η Δόξα, άντεξε και φεύγει από το "σπίτι" της ΑΕΚ με βαθμό που θα βοηθήσει πολύ την ψυχολογία της. Μπορούσε ακόμη και για τη νίκη αλλά ο Πίριτς είχε σε όλες τις τελικές της Δόξας απαντήσεις.

Άστοχη η ΑΕΚ που δεν είχε καθαρό μυαλό για να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ.

Τo kerkida.net, ήταν στην ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα...

- Έναρξη στο ματς.

FSDFSDFSDFSF

- 4' Φάουλ κερδίζει η ΑΕΚ από πλάγια θέση, ο Λέντες πίσω από την μπάλα.

- 5' Σέντρα του Γκάμα, ο Τρισκόφσκι πηδάει για το κεφάλι, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Σισκόφσκι.

- 8' Πρώτα λεπτά, μοιρασμένη η κατοχή

- 12΄ Φωνές για χέρι του Κέρλα, η φάση γίνεται εκτός περιοχής, δεν μπορεί να παρέμβει ο VAR. Συνεχίζεται το παιχνίδι. Πάντως η μπάλα βρίσκει στο χέρι του αμυντικού της Δόξας.

- 15' Στημένο του Γκιούρτσο, ο Σαντίκ διώχνει με το κεφάλι, σουτ του Εγγλέζου εκτός περιοχής, σταθερά ο Σισκόφσκι.

- 17' Σουτ μακρινό του Γιούρτσο, άουτ.

φγδφγδφγγδφγδφγ

- 21' Κίτρινη κάρτα στον Τόμοβιτς, στημένο για την Δόξα.

- 23' Εκτέλεση του Μπένι, η μπάλα βρίσκει στο τείχος, κόρνερ.

- 25' Cooling Break.

- 26' Eπανέναρξη στο ματς.

- 27' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Χαμένο τετ α τετ του Ρόμο απέναντι από τον Σισκόφσκι. Ο Γκάμα πέρασε υπέροχη κάθετη στον Βενεζουελάνο που έφυγε από τον χώρο του κέντρου απέναντι από τον τερματοφύλακα της Δόξας. Στοπ του Σίσκο!

- 30' Στραβοκλωτσιά του Μιλίσεβιτς, κόρνερ η Δόξα.

- 31' Σέντρα του Ίλιτς, εύκολα ο Πίριτς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Η Δόξα έχει καταφέρει να σπάσει τον ρυθμό στο ματς.

- 38' Κρατά μπάλα η Δόξα στα τελευταία λεπτά.

- 41' Κίτρινη του Μάμα για δυνατό φάουλ στον Μπένι.

- 45' Σέντρα στην περιοχή της Δόξας, διώχνει ο Ίλιτς με το κεφάλι.

ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ οι καθυστερήσεις.

- 45+2' Σουτ του Μάμα, άουτ.

Ημίχρονο στην Αρένα. Χωρίς πολλές φάσεις.

σδφσφσδφσδ

- 46' Αλλαγή για την Δόξα ο Ασάντε κάνει ντεμπούτο με την φανέλα της Δόξας. Στην θέση του Φασουλιώτη ο Αφρικανός.

- 52' Σουτ του Μάμα εκτός περιοχής, άουτ.

- 54' Κεφαλιά του Ρόμο, αόυτ η μπάλα.

- 56' ΤΕΡΑΣΤΙΑ φάση για την Δόξα! Ο Ασάντε απέναντι από τον Πίριτς, κάνει το σουτ, το βγάζει ο Πίριτς, η μπάλα κτυπά στον Μιλίσεβιτς και πάει στο οριζόντιο δοκάρι!

- 58' Ευκαιρία της ΑΕΚ, απόκρουση ο Σισκόφσκι! Σουτ φαλτσαριστό του Μάμα, το βγάζει ο "Σίσκο".

Ετοιμάζει τριπλή αλλαγή ο Όλτρα. Ράφα, Άλτμαν και Φαράζ.

ρερτεεερτρ

- 61' Έξω ο Ίλιτς μέσα ο Ασαμόα.

- 62΄ Ευκαιρία η Δόξα! Πάνω στην γραμμή διώχνει ο Ρόμο!

- 63' Γκάμα, Εγγλέζου και Ρόμο εκτός.

- 65' ΑΠΙΘΑΝΟΣ Ασάντε! Ο Γκανέζος πήρε την μπάλα από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά απέναντι από τον Πίριτς αστοχεί. Νέα απόκρουση του κίπερ της ΑΕΚ. Απίστευτο σπριντ του Ασάντε που δείχνει μέρος της κλάσης του.

- 68' Σουτ του Άλτμαν, εύκολα ο Σισκόφσκι.

- 72' Αποτυχημένη κάθετη του Λέδες.

- 73' Σέντρα σουτ του Γιούρτσο, το βγάζει ο Σισκόφσκι.

- 74' Κεφαλιά του Ράφα, σταθερά ο "Σίσκο".

- 75' Προβολή του Τρισκόφσκι, η μπάλα άουτ!

- 76' Σωτήρας Κέρλα, διώχνει προ της γραμμής την κεφαλιά του Ράφα!

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιέζει η ΑΕΚ!

σδ

- 82' Τελευταίο δεκάλεπτο. Εντείνει την πίεση της η ΑΕΚ.

- 84' Κόρνερ του Γιούρτσο, ο Άλτμαν μέσα στη περιοχή κάνει το σουτ, δεν ανησυχεί ο Σισκόφσκι.

- 85' Κίτρινη στον Σισκόφσκι για καθυστερήσεις.

- 87' Κίτρινη στον Μιλίσεβιτς, ο Ασάντε έριξε την μπάλα στο άδειο γήπεδο, o Βόσνιος τον ανέτρεψε.

ΕΞΙ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Κεφαλιά του Σανχούρχο, άουτ! Ευκαιρία του Ισπανού μέσα από την μικρή περιοχή!

- 90+3΄ Σουτ του Ασαμόα, σταθερά ο Πίριτς.

- 90+4΄ Ευκαιρία με Ολατούτζι, η μπάλα περνά βασανιστικά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

- 90+5' Σουτ του Γιούρσο, άουτ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες, Μπρούνο Γκάμα (Φαράζ 64'), Ρόμο (Ράφα 64'), Τρισκόφσκι, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου (Άλτμαν 64'), Γιούρτσο, Μάμας

Στον πάγκο: Τούμπας, Γκονζάλεθ, Σανχούρχο, Φαράζ, Ράφα Λόπεθ, Άνχελ Γκαρθία, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Μαρτής, Ναούμ, Ανδρέου, Άλτμαν.

Δόξα: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κέρλα, Μεσέν, Κοβάσεβιτς, Τραιτσέφσκι, Ίλιτς (Ασαμόα 61'), Μπένι, Τιντζανί, Σαντίκ, Φασουλιώτης (Ασάντε 46')

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ασάντε, Καραμανώλης, Καργμπό, Ασαμόα, Ίντζια, Ιωσηφίδης, Αντενόν, Μέσκα

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής:   Αθανασίου Κυριάκος