ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Γλίτωσε το... έμφραγμα με σούπερ - Ιβάν στο φινάλε! (Φώτος)

Εξαιρετικό ματς στην ΑΡΕΝΑ, το βράδυ της Δευτέρας (17/10)! Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό και τα… χρειάστηκε μέχρι να φτάσει στη νίκη, με το τελικό 4-2 να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς αφού μέχρι και το 90’, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 2-2! Κυρίαρχη η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, σκόραρε δύο φορές (αυτογκόλ Καρτασιάν, Τρισκόφσκι). Στο ξεκίνημα του β’ μέρους, μέσα σε έξι λεπτά ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσα (Χέντρικς – Ψύχας) και μέχρι το 90’ έδειχνε να αντέχει στην πίεση των γηπεδούχων. Ωστόσο, στο φινάλε μίλησε η κλάση του Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος με μία ασίστ (στον Ράφα Λόπες) και με ένα γκολ, χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 4-2! Βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, όχι μόνο ισοφάρισε αλλά μπορούσε και για την ολική ανατροπή.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net, ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξή του ματς...

brdfsv

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και τον Ολυμπιακό να περιμένει στο μισό του γήπεδο.

-7' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Άλτμαν άνοιξε ωραία αριστερά στον Εγγλέζου ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή, εκεί που ο Καρτασιάν στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του! Αυτογκόλ και 1-0 για την ΑΕΚ! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

ργρςγφω

-11' Ωραία κομπίνα σε κόρνερ για την ΑΕΚ, πλασέ του Τρισκόφσκι, σταθερά ο Μολ.

-13' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Κόρνερ ο Ναούμ από δεξιά, κεφαλιά του Μάμα, η μπάλα στο δοκάρι! Μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ απ' τους γηπεδούχους...

-17' Κίτρινη στον Τόμοβιτς για φάουλ στον Σάλι.

-20' Δεύτερη κίτρινη για παίκτη της ΑΕΚ, ο Ναούμ για φάουλ στον Μπάρντι. Κίτρινη και ο Άλτμαν για διαμαρτυρίες.

-23' Δυνατό σουτ στην κίνηση ο Εγγλέζου, με τις γροθιές ο Μολ.

-26' Ανεβαίνει μέτρα σιγά - σιγά ο Ολυμπιακός, κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα σε σχέση με τα πρώτα λεπτά.

-27' Κίτρινη στο Νάνι για φάουλ στον Πονς.

-32' Πλασαριστό σουτ του Άλτμαν, μαζεύει ο Μολ.

γρςεφδ

-37' Κίτρινη ο Έσελινγκ για φάουλ στον Άλτμαν.

-38' Γυριστό σουτ του Τρισκόφσκι, έξω η μπάλα.

-43' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Χέντρικς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά αστόχησε στο τετ α τετ, πλασάροντας έξω. Ήταν πιο μπροστά απ' τον τελευταίο αμυντικό, δεν θα μετρούσε το γκολ αν η μπάλα κατέληγε στα δίκτυα.

-44' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σε ένα κρίσιμο σημείο, η ΑΕΚ πετυχαίνει και δεύτερο γκολ! Σέντρα του Χριστοφόρου από δεξιά, κεφαλιά του Τρισκόφσκι και 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

σφβ σφ

-46' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κυριάκου και Ψύχας αντί Μπάρντι και Νάνι.

-48' Καλό σουτ του Πεχλιβάνη, λίγο έξω.

-50' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Ευτυχίδη από αριστερά, κοντινή προβολή του Χέντρικς, η μπάλα στα δίκτυα του Πίριτς για το 2-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

σβρττφ

-54' Δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι, δύσκολα ο Μολ.

-56' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Μέσα σε λίγα λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα και έφεραν το ματς στα ίσα! Σάλι και Ευτυχίδης συνεργάστηκαν ωραία, γύρισμα του τελευταίου από αριστερά, ο Ψύχας εντός περιοχής ελίχθηκε,  έφερε την μπάλα στο δεξί και έκανε το ωραίο σουτ, νικώντας τον Πίριτς για το 2-2! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-60' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Λέδες και Ρομό μέσα, Μάμας και Ναούμ έξω.

-63' Ένταση στο ματς. Μαρκάρισμα του Ψύχα στον Εγγλέζου, δεν δόθηκε φάουλ, στην συνέχεια ο άσος της ΑΕΚ έκανε δυνατό φάουλ στον Ιωάννου. Ένταση ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων, από μία κίτρινη σε Εγγλέζου και Ψύχα η απόφαση του ρεφ Φελλά.

ντφργβφωδ

-66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σλόγκαρ αντί Ευτυχίδη.

-68' Διαγώνιο σουτ του Πεχλιβάνη, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-68' Κίτρινη στον Σάλι.

-71΄Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ροσάλες αντί Χριστοφόρου και Λόπες αντί Ασάντε.

-72' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, γύρισμα του Άλτμαν από δεξιά, πλασέ στην κίνηση ο Τρισκόφσκι, με διπλή προσπάθεια ο Μολ.

-74' Κίτρινη ο Ντόσις. Αρχικά ο ρεφ Φελλάς φάνηκε να κιτρινίζει τον Σάλι για διαμαρτυρία, θα ήταν η δεύτερη για τον μέσο του Ολυμπιακού. Μόνο ο Ντόσις κάρτα τελικά...

-74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κορομά αντί Σάλι.

-75' Κίτρινη και ο Κορομά.

-79' Σέντρα του Λέδες από δεξιά, κεφαλιά του Ρομό, μαζεύει ο Μολ.

-80' Έχει ματώσει στο κεφάλι ο Έσελινγκ, πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Ολυμπιακός.

τβρφωρωβ

-83' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ροσάλες από δεξιά συνέκλινε και έδωσε στον Εγγλέζου, ο οποίος από αριστερά εντός περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μολ που έκλεισε σωστά και έδιωξε με το σώμα, κρατώντας το 2-2!

-84' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μουκτάρης αντί Έσελινγκ.

-84' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Κατέβασμα του Ρομό με το κεφάλι, πλασέ του Άλτμαν, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι!

-86' Δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι με το αριστερό, έδιωξε ο Μολ, στην συνέχεια οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Μουκτάρη εντός περιοχής. "Παίζεται" απ' τον ρεφ.

-90+2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Λύτρωση για την ΑΕΚ με τον Ράφα Λόπες! Ο Ρομό από δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Τρισκόφσκι με απίθανο τακουνάκι έστρωσε την μπάλα προς τον Λόπες ο οποίος με άψογο πλασέ νίκησε τον Μολ για το 3-2!

-90+4' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Από δημιουργός, γίνεται σκόρερ ο Ιβάν! Κίνηση στην πλάτη της άμυνας και άψογο πλασέ από κοντά για το 4-2! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τρισκόφσκι!

-Τέλος αγώνα!

ΑΕΚ: Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Πονς, Εγγλέζου, Χριστοφόρου (71'Ροσάλες), Ναούμ (60'Ρομό), Άλτμαν, Μάμας(60'Λέδες), Ασάντε (71'Λόπες).

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Λέδες, Ρομό, Λόπες, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Ροσάλες, Ολατούντζι, Μπέιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι (46'Κυριάκου), Σάλι (74'Κορομά), Έσελινκ, Ντόσις, Ευτυχίδης (66'Σλόγκαρ), Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Νάνι (46'Ψύχας).

Στον πάγκο: Μαρσέλο, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Ψύχας, Σλόγκαρ, Κυριάκου, Ζεύκη, Κορομά.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τόμοβιτς, Ναούμ, Άλτμαν, Εγγλέζου / Νάνι, Έσελινκ, Ψύχας, Σάλι, Ντόσις, Κορομά.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος