ΑΕΚ - Ομόνοια: Έφερε τα... κάτω - πάνω και συνέχισε το εντυπωσιακό σερί! (Φώτος)

Νέα μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ η οποία συνεχίζει το εντυπωσιακό σερί με τον Ραν Μπεν Σιμόν στον πάγκο της! Η ομάδα της Λάρνακας υποδέχθηκε την Ομόνοια το βράδυ της Τετάρτης (31/01) σε ντέρμπι για την 22η αγωνιστική και παρά το ότι έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, βρήκε τον τρόπο να το... γυρίσει και να επικρατήσει με 2-1. Ο Φράνσον στο 3' σκόραρε για το "τριφύλλι", ο Λέδες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ο Σολ στο 70' τα γκολ για τους νικητές οι οποίοι είχαν και δύο δοκάρια με τους Φαράζ και Ντιουνκού. Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ ανέβηκε στους 45 βαθμούς και όντας στην 3η θέση είναι στο -3 απ' την κορυφή (έχει παιχνίδι λιγότερο το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ). Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη για την ΑΕΚ και 9η στα τελευταία 11 ματς. Αντίθετα η Ομόνοια έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη (δύο ήττες - μια ισοπαλία).

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

**Στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

στβγ

-Άρχισε να ψιχαλίζει, με το που ξεκίνησε ο αγώνας.

-3' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Μάθιους σέντραρε από δεξιά, η μπάλα πέρασε απέναντι εκεί που ο Λέζιακς έτρεξε και πρόλαβε τον Ντιουνκού. Ο Τσέχος μπακ σέντραρε αμέσως με το αριστερό απ' το σημείο του κόρνερ περίπου, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Φράνσον στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

8θξη89ι

-4' Προσπάθησε να απαντήσει άμεσα η ΑΕΚ, αδύναμη η κεφαλιά του Σολ.

-7' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Μίλετιτς για φάουλ στον Τόνγκια, ένα μέτρο εκτός της μεγάλης περιοχής.

-14' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκαρθία, λίγο έξω.

-20' Συμπληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο. Η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μειώθηκε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά...

-23' Σέντρα του Φαράζ από δεξιά, κεφαλιά του Λέδες, σταθερά ο Φαμπιάνο.

-25' Κίτρινη στον Κούσουλο για φάουλ στον Τόνγκια που έφευγε στην αντεπίθεση από αριστερά.

-30' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Φαράζ από δεξιά εντός περιοχής προσποιήθηκε στον Λανγκ και έκανε το πλασέ με το αριστερό, με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο. Έπεσε σωστά ο κίπερ της Ομόνοιας, ίσως και να ακούμπησε λίγο την μπάλα.

-32' Πρόβλημα με Σίμιτς στην Ομόνοια και αναγκαστική αλλαγή. Ο Κακουλλής στην θέση του.

-33' Πλασέ του Κακουλλή από αριστερά εντός περιοχής, λίγο έξω. Τελική... με το που μπήκε στο ματς ο φορ της Ομόνοιας.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Ο Γκαρθία από αριστερά έκανε το γύρισμα, ο ρεφ Sundberg σφύριξε πέναλτι για χέρι του Μίλετιτς.

-Εξετάζεται απ' το VAR η φάση...

-Το VAR στέλνει τον ρεφ για on field review.

-ΔΕΝ υπάρχει πέναλτι. Βλέποντας ξανά την φάση απ' το μόνιτορ, ο ρεφ άλλαξε την αρχική του απόφαση. Ο Μίλετιτς είχε το δεξί του χέρι κολλημένο στο σώμα του και το αριστερό ήταν ανοικτό. Χρειάστηκε το μόνιτορ για να βεβαιωθεί σε ποιο απ' τα δύο χέρια χτύπησε η μπάλα.

-45+6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Στον έξτρα χρόνο που προστέθηκε στις καθυστερήσεις λόγω του πέναλτι που χρειάστηκε η χρήση του on field review, η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σολ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε εκτός περιοχής, εκεί που ο Γκουστάβο Λέδες κοντρόλαρε και με εξαιρετικό αριστερό πλασέ, σημάδεψε το αριστερό παραθυράκι της εστίας του Φαμπιάνο, ισοφαρίζοντας σε 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

φε3ςδσ

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

51' Πονς και Φαράζ συνεργάστηκαν ωραία από δεξιά, ο Τόνγκια καθυστέρησε και το σουτ του κόντραρε.

-58' Έχει τον έλεγχο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ.

-62' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Γέμισμα του Γκαρθία, κοντινό πλασέ ο Σολ, δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-67' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μπάκιτς αντί Στεπίνσκι.

-67' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Γκιούρτσο και Γκάμα μέσα, Φαράζ και Πονς έξω.

-70' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ντίμερς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά σημαδεύοντας στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Σολ ανενόχλητος (τον... έχασε ο Παναγιώτου) με πλασέ στην κίνηση σκόραρε για το 2-1!  Ανατρέπει τα δεδομένα και παίρνει προβάδισμα η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-74' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκάμα που μπήκε στο 67', ένιωσε μυϊκή ενόχληση και εφτά λεπτά αργότερα πέρασε εκτός. Στην θέση του ο Μάμας.

-77' Κίτρινη ο Ντιουνκού για φάουλ στον Παναγιώτου.

-81' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Τσέτιλ Ρέιχνταλ. Αμού αντί Λέζιακς.

-83' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Ο Ντιουνκού από πλάγια θέση και δεξιά εντός περιοχής, σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-84' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Λόπες αντί Σολ και Τόμοβιτς αντί Τόνγκια.

-84' Κίτρινη στον Σολ για καθυστερήσεις στην αλλαγή του.

-88' Ψηλά έξω το σουτ του Ντίμερς από καλή θέση.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Ευκαιρία για την Ομόνοια, κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ του σουτ του Παναγιώτου.

-90+4' Μέσα και ο Φαμπιάνο για το κόρνερ.

-Τέλος αγώνα, μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ με 2-1!

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια (84'Τόμοβιτς), Σολ (84'Λόπες), Φαράζ (67'Γκιούρτσο), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Πονς (67'Γκάμα - 74'Μάμας), Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο οι: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Στεπίνσκι (67'Μπάκιτς), Φράνσον, Λέζιακς (81'Αμού), Σίμιτς (32'Κακουλλής), Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.

Στον πάγκο οι: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Κακουλλής, Μπάκιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή, Αμού, Προκοπίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντιουνκού,Σολ / Μίλετιτς, Κούσουλος.

Διαιτητής: Sundberg Jakob Alexander
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης