ΑΕΚ-Πάφος: Αντέδρασε και την... καθάρισε απ' το ημίχρονο! (Φώτος)

ΑΕΚ-Πάφος: Αντέδρασε και την... καθάρισε απ'  το ημίχρονο! (Φώτος)

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΑΕΚ με 3-0 επί της Πάφου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του α' ομίλου, της β' φάσης του πρωταθλήματος.
Η ομάδα της Λάρνακας έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από το ΑΠΟΕΛ και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που καταβάλλει, για κατάκτηση του τίτλου.

Η ΑΕΚ είναι μόνη στη 2η θέση με 65 βαθμούς, έναν πίσω από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ που αγωνίζεται την Κυριακή (07/04) με την Ανόρθωση. Η Πάφος έμεινε στην 5η θέση με 47 βαθμούς και επικεντρώνει πλέον την προσοχή της στο ματς της Τετάρτης απέναντι στον Απόλλωνα για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Η Πάφος είχε την κατοχή με 62%-38% στο α' ημίχρονο αλλά η ΑΕΚ την ουσία... Ουσιαστικά οι κιτρινοπράσινοι καθάρισαν τον αγώνα από το α' ημίχρονο αφού προηγήθηκαν με 3-0 χάρης στα γκολ των Κβίντα (αυτογκόλ), Σολ και Πονς.

Σημειώνεται ότι στην ομάδα της Πάφου διαμαρτυρήθηκαν, για το 2ο γκολ της ΑΕΚ, για σπρώξιμο του Σολ στον Μελούσο αλλά διαιτητής και VAR είχαν αντίθετη άποψη.

Στην επανάληψη, η Πάφος μπήκε πιο δυνατά και επιδίωξε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα.
Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή και συνεχίζει την προσπάθεια της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Άρη και η Πάφος με το ΑΠΟΕΛ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Η ιστοσελίδα μας, www.kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα... Στο "ΑΕΚ Αρένα" ήταν η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή η Κατερίνα Κυριάκου.

1

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α' ημίχρονο

Έναρξη.

-1' Ο Τόνγκια μπήκε από αριστερά με προυποθέσεις στην περιοχή της Πάφου, έπεσε στον αγωνιστικό χώρο, όμως, δεν υπέδειξε κάτι ο διαιτητής.

-7' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Κβίντα στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέδες από δεξιά, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Λάρνακας.

9

-17' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σκοράρει η ομάδα της Λάρνακας με κεφαλιά του Σολ, μετά από τη σέντρα του Γκάμα. Ελέγχεται από το VAR, για φάουλ του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ (Σπρώξιμο στον Μελούσο).

-19' Μετρά το γκολ σύμφωνα με το VAR. Σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων για την ΑΕΚ.

7

-24΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Με αριστερό σουτ του Πονς στο ύψος της περιοχής, η ΑΕΚ προηγείται με 3-0 επί της Πάφου. Έγινε έλεγχος από το VAR και μετρά το 3ο γκολ των κιτρινοπρασίνων.

- 25' Η Πάφος μπορεί να έχει την κατοχή αλλά η ΑΕΚ την ουσία και την ψυχολογία υπέρ της.

-30' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάιρο ο οποίος μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε με ψηλοκρεμαστό σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά αυτή κατέληξε έξω. Διαμαρτυρίες από τον παίκτη της Πάφου ο οποίος ζήτησε κόρνερ αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

-33 Κίτρινη στον Κανέ για φάουλ στον Τόνγκια.

-35' Άστοχο σουτ του Τόνγκια.

6

-38' Αλλαγή (αναγκαστική) για την Πάφο. Έξω ο Μελούσο, μέσα ο Μπότσκαι.

-40' Σουτ του Μπότσκαι από αριστερά, πρόλαβε ο Ρομπέρζ και έδιωξε τον κίνδυνο.

-40' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Γκολντάρ.

4

-42' Συνέχεια στον αγώνα.

-45' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+2' Σε ετοιμότητα ο Πίριτς στην κεφαλιά του Μπότσκαι.

Λήξη ημιχρόνου

3

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Ζάιρο, μέσα ο Κοντρέρας.

-49' Σουτ του Κβίντα, έδιωξε σε κόρνερ ο Πίριτς.

-50' Μπήκε πολύ δυνατά η Πάφος, ψάχνει το γκολ που θα την βάλει και πάλι στο παιχνίδι.

-53' Κεφαλιά του Ρους, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

-54' Σουτ του Τάνκοβιτς, σώζει ο Ρομπέρζ σχεδόν στην γραμμή της εστίας του Πίριτς.

3

-55' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Φαράζ και Σολ, μέσα οι Ντίμερς και Λόπες.

-62' Καλή ευκαιρία για την Πάφο, η κεφαλιά του Κοντρέρας, έξω η μπάλα.

-62' Άγνωστος στις εξέδρες έχει σφυρίχτρα και επηρεάζει την ροή του αγώνα. Ενημέρωση από τα μεγάφωνα του σταδίου, για το θέμα και έκκληση ώστε να σταματήσει...

-65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γκάμα, μέσα ο Ναούμ.

-68' Κίτρινη στον Ντιουνκου, για φάουλ στον Μπότσκαι.

-69' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Έξω οι Τάνκοβιτς και Κανέ, μέσα οι Βαλακάρι Ζάζα.

-71' Σουτ του Λόπες από δεξιά η μπάλα έξω.

5

-74' Διαμαρτυρίες από Πάφο. Ζητούν παράβαση, για χέρι του Μιλίσεβιτς στην περιοχή της ΑΕΚ. Παίζεται λέει ο διαιτητής.

-78' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, το σουτ του Ζάζα, εδιωξε με γροθιές ο Πίριτς.

-79' Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Ρους, μέσα ο Δημητρίου.

-80' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Τόνγκια και Ντιουνκού, μέσα οι Καπτούμ και Σάντσες.

-86' Σουτ του Ζάζα από από αριστερά, μπλοκάρει τη μπάλα ο Πίριτς. Οφσάιντ υποδείχθηκε τελικά ο ποδοσφαιριστής της Πάφου.

-90' Πλασε του Ζάζα στην περιοχή, σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

Λήξη αγώνα.

Ενδεκάδες

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (80' Σάντσες), Λέδες, Τόνγκια (80' Καπτούμ), Σολ (55' Λόπες), Φαράζ (55' Ντίμερς), Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (65' Ναούμ), Πονς, Ρομπέρζ.

Στον πάγκο οι Ερερίν, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Σάντος, Ντάνι, Γκιούρτσιο, Μάμας.

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο (38' Μπότσκαι), Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Κανέ (69' Ζάζα), Ζάιρο (46' Κοντρέρας), Ρους (79' Δημητρίου), Τάνκοβιτς (69' Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Πέπε.

Στον πάγκο οι Γιοσιποβιτς, Βαλακάρι, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Νταλίνια.

Διαιτητής:  Bertolio Nogueira Miguel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Zufferli Luca
AVAR: Βασιλείου Αδάμος
Παρατηρητής: Δημητρίου Βασίλης

Την αρθρογραφία της 6ης και 7ης-8ης αγωνιστικής για το α΄ και β΄ γκρουπ, αντίστοιχα, προσφέρει το Nabucco Pet Food