ΑΕΚ-Πάφος: "Επέλαση" Παφιτών, "άλωσαν" την Αρένα! (φώτος)

Απίθανη Πάφος «χάλασε» την γιορτή της ΑΕΚ στην «Αρένα» και έφυγε νικήτρια με 3-1!

Οι Παφίτες έβγαλαν σπουδαία αντίδραση στο γκολ του Τάντι και με τρια τέρματα σε 20’ λεπτά έφεραν τα πάνω κάτω!

Η ΑΕΚ γνώριζε πως σε περίπτωση νίκη θα ανέβαινε μόνη πρώτη στην κορυφή, ο κόσμος προσήλθε στην «ΑΕΚ Αρένα» για να γιορτάσει μια μεγάλη νίκη-κορυφής αλλά οι εξαιρετικοί Παφίτες είχαν αντίθετη άποψη.

Με ρεσιτάλ ευστοχίας και αποτελεσματικότητας οι Αμντουσαλάμοφ, Βαλακάρι και Πάνιτς έβαλαν βάσεις από το πρώτο ημίχρονο για το πρώτο διπλό της Παφιακής ομάδας.

Εκπληκτικά πράγματα από τον Σεμέδο, εξαιρετικός ο Βαλακάρι ηγήθηκε της προσπάθειας, φύλακας-άγγελος της εστίας ο Ρούτκο.

Αποσυντονίστηκε η ομάδα του Καταλά στο πρώτο γκολ του Αμντουσαλάμοφ, έχασε την οργάνωση της και δεν μπόρεσε να μπει στο κλίμα της αναμέτρησης. Ο Φαράζ σκόραρε στο 79’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Πρώτη ήττα της ΑΕΚ στην Αρένα.

Στους 28 βαθμούς η ΑΕΚ και στην 2η θέση, στους 21 βαθμούς ανέβηκε η Πάφος και την 4η θέση! Πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ, με Ομόνοια στο «Στέλιος Κυριακίδης» οι θριαμβευτές της Αρένας.

- Γιορτινή ατμόσφαιρα στην Αρένα, βεγγαλικά από τους ΑΕΚτζήδες.

φγδφγδφγδφγ

- Εναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' Άμυνα του Κβίντα στον Ακοράν, πρώτο κόρνερ για την ΑΕΚ.

ΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΦΣΦΣΔ

-3΄ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι σε ευνοϊκή θέση βρήκε την μπάλα μπροστά του, έπιασε ένα σουτ, η μπάλα άουτ!

- 6' Τριπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Κβίντα διώχνει πάνω στην γραμμή! Στη συνέχεια ο Εσπινόσα με εξουδετερωμένο τον Ρούτκο έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ! Σέντρα του Ροσάλες στο δεύτερο δοκάρι, ο Ματ δεν μπόρεσε για το κεφάλι, ο Τρισκόφσκι ήταν στην σωστή θέση που έκανε το σουτ αλλά ο Κβίντα έσωσε την Πάφο!

- 9' Σουτ μακρινό του Φουρ, η μπάλα στην αγκαλιά του Τούμπα. Απειλεί η Πάφος.

- 10' Κάθετη πάσα του Γκιούρσκο, ο Ακοράν απέναντι από τον Ρούτκο χάνει το κοντρόλ, η μπάλα πάει κόρνερ!

- 11' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-0! Ο Τάντι! Εκτέλεση κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά-πάσα στον σκόρερ όπου με αριστερό δυνατό σουτ νίκησε τον Ρούτκο. Καρποφορεί η πίεση της ΑΕΚ.

δσφσδσδφδσφσδφσδφσδφσδφ

- 13' Σέντρα του σκόρερ, δυνατή, άουτ.

- 16' ΓΚΟΛ η Πάφος και 1-1! Ο Αμντουσαλάμοφ! Φοβερή κεφαλιά του Ρώσου νικά άμυνα και Τούμπα! Τρομερό άλμα, σπουδαία εκτέλεση. Σέντρα ακριβείας από τον Βαλακάρι που βρήκε τον σκόρερ.

dfgdfgfdgdfgdfgdgdgfgdf

(ΣΧΟΛΙΟ) Η ΑΕΚ πίεσε και βρήκε γκολ, η Πάφος έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε με τον Αμπντουσαλάμοφ.

- 20' Κόρνερ του Γκιούρσκο, επιθετικο φάουλ του Ντάρμπισαϊρ, σταματά η φάση.

- 22' Ευκαιρία για την Πάφο να κάνει το 1-2! Ο Φουρ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, ο Αμπντουσαλάμοφ απέναντι από τον Τούμπα βρήκε... αέρα! Κόρνερ η Πάφος.

Mισάωρο στην Αρένα, ισορροπημένο το ματς, το γκολ της Πάφου φαίνεται να επηρεάζει την ΑΕΚ.

- 31' Ο Αμπντουσαλάμοφ μπήκε στη περιοχή, ταλαιπώρησε τους αμυντικούς, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Τούμπα. Τελικά είναι οφσάιντ, σήκωσε το σημαιάκι ο Π. Γεωργίου.

- 33' Νέα απειλή της Πάφου, ατομική ενέργεια του Σεμέδο, αδειάζει τον Ροσάλες, σουτ του Αφρικανού άουτ.

- 34' Φάουλ του Αουρέλιο στον Γκιούρσκο, κίτρινη στον Πορτογάλο. Από πλάγια θέση το φάουλ της ΑΕΚ.

βνξκξκξη

- 35' Δοκίμασε δυνατή εκτέλεση ο Γκιούρσκο, ο Κβίντα βάζει το κεφάλι, ο Ρούτκο σταθερά.

- 36' ΓΚΟΛ η Πάφος και 1-2! Ο Βαλακάρι! Εκπληκτικός Σεμέδο πέρασε τον Ροσάλες σε μικρό χώρο, είδε τον Βαλακάρι, του πέρασε την μπάλα και ο Φινλανδός με άπιαστο σουτ, νίκησε τον Τούμπα! Εξαιρετικά πράγματα από τον Αφρικανό, ποιοτική εκτέλεση ο Φινλανδός.

δδφσδφσδφσσδφσδσδφδφ

- 38' ΓΚΟΛ η Πάφος και 1-3! Εντυπωσιακά πράγματα! Ο Πάνιτς! Σέντρα του Φουρ στην καρδιά της περιοχής, ο Πάνιτς μόνος στην μικρή περιοχή με κεφαλιά νικά ξανά τον Τούμπα. Τα έχει χαμένα... η ΑΕΚ!

φδγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγ

- 44' Ένταση στο ματς ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων. Τρεις κάρτες ο Νικολάου, Σεμέδο-Φουρ και Τούμπας.

φγδφγδφγδφγδφγγδφγδφγδγδφ

Τέλος σ' ενα ονειρικό ημίχρονο για τους Παφίτες. Μπροστά η ομάδα του Μίλανιτς με 3-1!

- Ετοιμάζει διπλή αλλαγή η ΑΕΚ, Τιάγκο και Άμπραχαμ ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο. Οι Τάντι και Μιλίτσεβιτς εκτός.

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- Το γυρίζει σε 3-5-2 η ΑΕΚ!

- 47' Άστοχο σουτ του Αμντουσαλάμοφ μέσα από την περιοχή.

- 49' "ΟΧΙ" του Ρούτκο σε κεφαλιά του Ματ! Πανηγυρίζει με πάθος ο Ουκρανός κίπερ!

γδφγδφγδφγγγδγδγγγδδγφγδγδφγδφγγδφγ

- 54' Έξοδος του Ρούτκο μαζεύει την κεφαλιά του Λέντες.

- 55' Νέα διπλή του Καταλά, ο Φαράζ θα πάει τη θέση του Ακοράν, ο Ρόμο τη θέση του Ντάρμπισαιαρ.

- 55' Ευκαιρία για την Πάφο! Ο Βαλακάρι έφυγε πίσω από την άμυνα, άργησε να εκτελέσει,  η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 56' Ο Κοβάσεβιτς θα πάρει τη θέση του σκόρερ του πρώτου τέρματος, Αμντουσαλάμοφ.

- 62' Aντεπίθεση της Πάφου, ο Κοβάσεβιτς μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω σε αμυνόμενους.

- 63' Σέντρα του Φουρ, η μπάλα κοντράρει στον Λέντες, παραλίγο το αυτογκόλ, κόρνερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Αποδιοργανωμένη η ΑΕΚ, δεν μπορεί να απειλήσει την εστία της Πάφου. Επηρεάστηκε η ομάδα του Καταλά...

φσδφδσδφσδφσδφσδ

- 65' Kίτρινη στον Πάνιτς.

- 66' Γύρισμα του Τρισκόφσκι μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ. Δεν τον θέλει τον Ιβάν...

- 71' Σέντρα του Φαράζ, η μπάλα στον αγκώνα του Πάγιτς. Φωνές για πέναλτι από πλευράς ΑΕΚ. Συνεχίζει το ματς ο Γιώργος Νικολάου.

***Η φάση θα αναλυθεί στο "Super Monday" από τον Η. Τσίκινη.

- 72' Αντεπίθεση της Πάφου, δυο με έναν, ο Ντράγκομιρ απέναντι από τον Τούμπα, το σουτ πάνω από την εστία!

- 74' Ο Αναστασίου παίρνει την θέση του Εσπινόσα.

- 79' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 2-3! Ο Φαράζ! Ο Σκοπιανός σκοράρει! Ελέγχεται η φάση από τον VAR για πιθανό οφσάιντ.

- 83' Ακυρώνεται το γκολ! Οφσάιντ! Δεν μετρά το τέρμα του Φαράζ.

- 84' Κίτρινη στον Χότσκο.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Κίτρινη στον Ροσάλες.

ΤΕΛΟΣ

ΑΕΚ: Τούμπας, Μιλίσεβιτς (Τιάγκο 46'), Τόμοβιτς, Ροσάλες, Τάντι (Άμπραχαμ 46'), Γκουστάβο, Εσπινόσα (Αναστασίου 74'), Τρισκόφσκι, Ακοράν, Γκιούρσκο, Ντάρμπισαϊρ

Στον πάγκο: Μίκελ, Ολατούντζι, Φαράζ, Άμπραχαμ, Μακρής, Ζοέλ, Αναστασίου, Ρόμο, Ναούμ. Χριστοφόρου, Τιάγκο, Μαρτίνεθ

Πάφος: Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο, Αμπντουσαλάμοφ (Κοβάσεβιτς 56'), Ζ. Αουρέλιο, Βαλακάρι, Φουρ (Μπαμπαγιάν 75'), Πάνιτς (Παλάσιος 82'), Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Πάγιτς (Αίλτον 82').

Στον πάγκο: Πέτρου, Άντος, Παλάσιος, Αϊλτον, Χότσκο, Κοβάσεβιτς, Ντάγκλας Αουρέλιο, Λέιτε, Μπαμπαγιάν, Φυλακτού, Μιχαήλ, Πάντσεον.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης